Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás: 90 százalék közelében a hiány
No menu items!

Államháztartás: 90 százalék közelében a hiány

Májusban 101,4 milliárd forint hiánnyal zárt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere, ami mindössze 37,7 százaléka az egy évvel korábbi 269,0 milliárd forintnak. Ezzel az öthavi deficit 2737,0 milliárd forintra nőtt, és a 3152,7 milliárdra tervezett egész évi összeg 86,8 százalékát érte el – közölte a Pénzügyminisztérium.

Május végéig a központi költségvetés 2879,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 150,6 milliárd forintos többletet értek el.

A központi alrendszer bevételei az előző év azonos időszakához képest 2470,3 milliárd forinttal, 25,4 százalékkal, kiadásai 3894,7 milliárd forinttal, 35,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának teljesítését.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

Az általános forgalmi adóból befolyt bevételek 586,6 milliárd forinttal, 29,3 százalékkal 2587 milliárd forintra nőttek, a jövedéki adóbevételek 476,3 milliárd forintos összege 12,7 milliárd forinttal 2,7 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakáét, míg a személyi jövedelemadó 760,7 milliárd forintos öthavi összege a gyermeket nevelő szülők részére történt 685 milliárd forint egyszeri adóvisszatérítéssel együtt 405,5 milliárd forinttal maradt el a tavalyitól.

Társasági adóból májusi elszámolásokhoz köthetően az év első öt hónapjában 460,1 milliárd forint realizálódott, 110,2 milliárd forinttal haladta meg az előző év azonos időszakának egyenlegét. Ebből 265,9 milliárd forint folyt be májusban, 41,8 százalékkal több az egy évvel korábbi 191,4 milliárd forintnál.

Az uniós programok bevételei mérlegsoron  május végéig 356,8 milliárd forint bevétel keletkezett a tavalyi 152,8 milliárd forinttal szemben. Ez az összeg a 2363,3 milliárd forint törvényi előirányzat 15,1 százalékát teszi ki. Az 1700,3 milliárd forint összegű kifizetés viszont a 3001,2 milliárd forint előirányzat 56,7 százalékos teljesítését jelenti. A felmerült kiadások túlnyomó részét a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF), valamint a Széchenyi 2020 programjai adták – közölte a Pénzügyminisztérium.

A nyugellátásokra 2021,5 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző ellátásra 892,0 milliárd forintot fordított a kormány május végéig az egy évvel korábbi 1660,2 milliárd és 722,2 milliárd forinttal szemben.

A költségvetési szervek kiadásai mérlegsoron május végéig 2881,7 milliárd forint kiadás teljesült,  4,0 százalékkal több előző év azonos időszakához képest. A kiadásból 1775,7 milliárd forint a személyi juttatásokra és munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg, ami közel 15 százalékkal magasabb az előző év azonos hónapjaihoz képest, amit a fegyveres szerveknél kifizetett egyszeri szolgálati juttatással magyaráz a PM részletes tájékoztatója.

A bevételek és kiadások egyenlegeként 438,3 milliárd forint nettó kamatkiadás 177,1 milliárd forinttal lett több az előző évinél, amit egyebek mellett  az előző évitől különböző hozamokkal és finanszírozási szerkezettel indokolt a minisztérium.

A központi költségvetés adóssága május végéig 2888,5 milliárd forinttal növekedett és 43 585,5 milliárd forinton állt. A költségvetés hiányát finanszírozó nettó forintkibocsátás 1852,9 milliárd forinttal növelte az adósságot. A nettó devizakibocsátás 271,0 milliárd forinttal növelte a költségvetés adósságát, míg a forint árfolyamának az elmúlt év végéhez képest bekövetkezett gyengülése 599,0 milliárd forinttal növelte az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét.

Az adósságot 165,6 milliárd forinttal növelte a mark-to-market betétállományok növekedése, ami a deviza-keresztárfolyamok változása és egyéb tényezők miatt következett be.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.