Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás. Március végéig 227 százalékos hiány
No menu items!

Államháztartás. Március végéig 227 százalékos hiány

Márciusban 577,3 milliárd forint hiányt könyvelt el az államháztartás az egy évvel korábbi 209,3 milliárddal szemben. Ezzel a március végéig számolt idei deficit 831,9 milliárd forintra nőtt, ami a tervezett 367 milliárd forint éves hiány 226,7 százaléka – közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

Márciusban kiemelkedő összeget tettek ki a járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, közel 190 milliárd forintot költött a kormány védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztetőgépek vásárlására.

A központi alrendszer első negyedévi 5290,7 milliárd forint összegű bevétele 332,2 milliárd forinttal, 6,7 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest, a kiadások 1022,2 milliárd forinttal, 20,0 százalékkal 6122,6 milliárd forintra nőttek.

A központi költségvetés 746,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 86,9 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 1,7 milliárd forintos többlettel zárták az első három hónapot.

Március végéig az általános forgalmi adóból 90,3 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 55,0 milliárd forinttal, a társasági adóból 37,9 milliárd forinttal több folyt be, mint a múlt év első negyedében. Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 22,7 százaléka, a személyi jövedelemadóból 24,1 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 24,2 százaléka teljesült.

A járvány elleni kiadások mellett az uniós programok megelőlegezése növelte a hiányt. Az év első három hónapjában összesen 63,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, szemben az egy évvel korábbi 283,7 milliárd forinttal, miközben az uniós programok kiadásai megközelítették a 691,2 milliárd forintot, ami 346,9 milliárd forinttal több a tavalyinál.

Márciusban az Egészségbiztosítási alapból az egy évvel korábbinál 51,8 százalékkal több, 161,1 milliárd forint ment a gyógyító, megelőző ellátásokra, az első negyedévben pedig a tavalyi 303 milliárd forintról 395,9 milliárd forintra nőtt ez az összeg.

A költségvetési szervek kiadásai mérlegsoron 2020 első három hónapjában 1660,0 milliárd forint kiadás keletkezett, 20,0 százalékkal magasabb az előző év azonos hónapjaihoz képest. Ezen belül a külképviseletek igazgatásánál az első negyedévi 173 milliárdból a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések megközelítőleg 160 milliárd forintot tettek ki. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központnál 17,9 milliárd forint a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzésekre (védőmaszkok, védőruhák, lélegeztető gépek) ment el.

Az intézmények kiadásaiból 828,4 milliárd forintot tett ki a személyi juttatásokra és szociális hozzájárulási adóra, a munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg, 30,4 milliárd forinttal több, mint az előző év azonos időszakában.

A központi költségvetés adóssága március végéig 704,8 milliárd forinttal nőtt, amiből az első két hónap mindössze 2,0 milliárd forinttal részesedett.

Illusztráció/forrás: Shutterstock

A nettó forintkibocsátás 917,9 milliárd forint volt, ami a költségvetés éves hiányát és részben a lejáró devizaadósságot finanszírozza. A 25 275,0 milliárd forintban denominált adósság részaránya a múlt év végi 82,1 százalékról 83,2 százalékra emelkedett. A forint árfolyamának az elmúlt év végéhez képest bekövetkezett gyengülése 396,9 milliárd forinttal növelte az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét.

A nettó devizatörlesztés ugyanakkor 732,0 milliárd forinttal, 4786,1 milliárd forintra csökkentette a költségvetés devizaadósságát, ami a hó végi 359,09 forintos euróárfolyammal számolva 13,32 milliárd eurónak felel meg, és a költségvetési adósság 15,75 százalékát tette ki. A csütörtökön kibocsát két, 6 és 12 éves 1-1 milliárd eurókötvény kibocsátása ezt az összeget emeli ebben a hónapban.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.