Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az élelmiszer- és nyersanyaghiány miatt emberek milliárdjai lehetnek az ukrajnai háború kárvallottjai
No menu items!

Az élelmiszer- és nyersanyaghiány miatt emberek milliárdjai lehetnek az ukrajnai háború kárvallottjai

Oroszország ukrajnai háborúja a globális élelmiszer-, energia- és pénzügyi piacokon olyan vihart okozott, amely azzal fenyeget, hogy világszerte emberek milliárdjainak életére lesz negatív hatással – áll az ENSZ új jelentésében.

A CNBC által szemlézett jelentés szerint ezek a rendszerek már így is óriási terhelésnek voltak kitéve a koronavírus-járvány, valamint az éghajlatváltozás és más történelmi kihívások miatt.

De nagymértékben súlyosbította őket Oroszország ukrajnai inváziója a régió fontos nyersanyagexportőrként betöltött szerepe miatt, valamint a Moszkva elleni példátlan szankciók hatása, amelyek kibillentették a globális piacokat az egyensúlyukból.

Oroszország és Ukrajna a Föld búza- és árpamennyiségének mintegy 30 százalékát termeli, és 36 ország – köztük a Föld legszegényebb országai – által vásárolt búza nagy részét biztosítja.

Oroszország emellett a világ első számú földgázexportőre és második legnagyobb olajexportőre volt, mielőtt megszállta Ukrajnát. Oroszország és Fehéroroszország a világ műtrágyájának nagyjából egyötödét is exportálja.

A háború következtében az élelmiszerárak az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete által valaha mért legmagasabb szinten vannak, 34 százalékkal magasabbak, mint tavaly ilyenkor.

A nyersolaj ára eközben 60 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, a műtrágya ára pedig több mint kétszeresére nőtt.

Antonio Guterres

A háború hatása globális és rendszerszintű” – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a jelentésről tartott tájékoztatón.

Guterres szerint 1,7 milliárd ember van “nagymértékben kitéve” az orosz háború globális élelmiszer-, energia- és pénzügyi rendszerekre gyakorolt hatásainak. Az ENSZ-jelentés megjegyzi, hogy “ebből az 1,7 milliárd emberből 553 millió már most is szegény, és 215 millió már most is alultáplált“.

A többrétegű válság a világot “egy globális adósságválság szélére sodorta” – áll a jelentésben. A jelentés idézte az ENSZ legújabb kutatását, amely szerint a háború a világgazdaság GDP-növekedését egy teljes százalékponttal fogja csökkenteni.

“Az infláció növekszik, a vásárlóerő erodálódik, a bruttó kilátások csökkennek, a fejlődés megakad, és egyes esetekben a nyereségek visszaszorulnak. Sok fejlődő gazdaság fuldoklik az adósságban, a kötvényügyletek már tavaly szeptember óta emelkednek, ami most megnövekedett felárakhoz és árfolyamnyomáshoz vezet”

– mondta Guterres.

Ez pedig az infláció és a stagnálás, az úgynevezett stagfláció potenciális ördögi körét indítja el” – tette hozzá.

Janet Yellen

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter sok hasonló aggodalomnak adott hangot szerda reggel, amikor azt mondta, hogy minisztériuma a globális stagnálási ráták növekedésének kockázatára fogja fordítani a figyelmét.

Amiatt, hogy az energiakészletek csökkennek és az energiaárak emelkednek, hogy Ukrajna és Oroszország adja a globális élelmiszerexport több mint 20 százalékát, egekbe szökő búza- és kukoricaárakat látunk” – mondta Yellen az Atlantic Council, egy washingtoni székhelyű, nemzetközi ügyekkel foglalkozó agytröszt konferenciáján.

Yellen a világjárvány, a megszakadt ellátási láncok, a nyersanyagok iránti heves kereslet és Oroszország ukrajnai inváziója kombinációját tette felelőssé az élelmiszerárak folyamatos emelkedéséért.

Az élelmiszerárak megugrásának egyik fő oka a műtrágya globális hiánya. Oroszország és Fehéroroszország exportálja ugyanis a műtrágya előállításához elenegedhetetlen kálium-karbonát mintegy 40 százalékát a világba.

A kálium-karbonátot azonban jelenleg az USA és szövetségesei gazdasági szankciókkal sújtják, mivel a Biden-kormány igyekszik elszigetelni Moszkvát a világpiacoktól.

Különösen Európában, amely a legsebezhetőbb, aggódom a recessziós kilátások miatt” – tette hozzá Yellen.

Yellen a jövő héten tervezi megvitatni a súlyosbodó élelmezésbiztonsági válságot, amikor a G7, a G20, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel találkozik.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.