Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az EKB új mechanizmust alkotott a gyenge országok megsegítésére
No menu items!

Az EKB új mechanizmust alkotott a gyenge országok megsegítésére

Az Európai Központi Bank új válságellenes eszköze akkor lép működésbe, ha a gyengébb lábakon álló országok hitelfelvételi költségei túlságosan nagymértékben vagy túl gyorsan emelkednek – közölte Christine Lagarde, az EKB elnöke az euróövezet pénzügyminisztereivel.

A csütörtöki luxembourgi találkozón Lagarde elmagyarázta a minisztereknek, hogy a központi bank tisztviselői által kidolgozott új mechanizmus célja, hogy megakadályozza, hogy az irracionális piaci mozgások nyomást gyakoroljanak egyes euróországokra, miközben az EKB több mint egy évtized óta először emel kamatot – közölték a megbeszéléseken jelen lévő, névtelenséget kérő tisztiveselők a Bloomberggel.

Christine Lagarde

Az euró a hírre 1,2 százalékkal 1,0580 dollárra, az ülésszak legmagasabb szintjére emelkedett.

Az elnök elmondta, hogy az eszköz akkor léphet működésbe, ha a kötvénykülönbözetek bizonyos küszöbértékek fölé szélesednek, vagy ha a piaci mozgások meghaladnak egy bizonyos sebességet. Lagarde nem részletezte, hogy ezeket a határértékeket nyilvánosságra hozzák-e.

Az EKB Kormányzótanácsa szerdán utasította a tisztviselőket, hogy gyorsítsák fel a munkát egy “új széttöredezés elleni eszközzel” kapcsolatban, miután az olasz kötvények hozama megugrott a globális infláció erősödésének jelei közepette.

Lagarde a múlt héten ismertette az EKB jövő havi, 25 bázispontos kamatemelési terveit, ami 2011 óta az első kamatemelés lenne, és jelezte, hogy a következő, szeptemberi ülésen nagyobb lépés valószínűsíthető.

Az EKB egyik tisztviselője szerint a központi banknak foglalkoznia kell a széttagoltság problémájával annak érdekében, hogy a monetáris politika hatékonyan terjedjen az egész euróövezetben, és a befektetőknek nem szabad kételkedniük a döntéshozók elkötelezettségében, hogy teljesítik az árstabilitás fenntartására vonatkozó megbízatásukat.

A központi bankok világszerte azért küzdenek, hogy megmutassák, képesek megfékezni a féktelennek tűnő inflációt, miután hónapokig azzal érveltek, hogy az árnövekedés csak átmeneti.

Európában az a kilátás, hogy az EKB a múlt évtized elején kirobbant államadósság-válság óta először emeli a kamatlábakat, felkelti az aggodalmakat, hogy a valutablokk hibái ismét napvilágra kerülhetnek. A tagállamok közötti költségvetési transzferek korlátozott mechanizmusai és a hiányos bankunió azt jelenti, hogy a gyengébb országok pénzügyi zavarok idején nyomás alá kerülhetnek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

NAV: a mobilappban bárki ellenőrizheti adószámláját

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál. 
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.