Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az olajárrobbanás elmaradt - egyelőre. A társaság tőzsdére mehet
No menu items!

Az olajárrobbanás elmaradt – egyelőre. A társaság tőzsdére mehet

Szakértők a Szaúdi-Arábiát ért drón támadás után az olajár ugrásszerű emelkedésével számoltak. A világ legnagyobb olajkészletével rendelkező országban felére esett vissza a kitermelés. A drágulás eddig alatta maradt a vártnak.

Rosszabbnál rosszabb forgatókönyvek

A szaúdi olajfinomítók ellen drónokkal elkövetett támadás nem csak politikai vihart kavart. A világgazdasági hullámok is számottevőek, igaz egyelőre kisebbek a vártnál. A szakértők a nyersolaj hordónkénti árának azonnali, 5-10 dolláros elmélkedésére számítottak. Ez elmaradt. Drágulás azonban van, és nem is áll meg, amíg a szaúdiak nem tudják kitermelni a megszokott mennyiséget. Ez akár 15-20 dollár is lehet egy hét alatt – áll a jó nevű energiaipari elemző cég, a Rapidian Energy analízisében. Harminc napon túli termelés kiesés eseten a

100 dolláros hordónkénti árat valószínűsítenek

az agytrösztnél. Ez a mostani 55 dolláros ár közel duplája lenne. Egy ekkora áremelkedés nagy valószínűséggel recesszióba döntené az amúgy is gyengélkedő világgazdaságot.

A támadás váratlanul érte a világot. A piacokon félelem uralkodott el, hogy bármikor megismétlődhetnek a dróntámadások az olajtermelő ország ellen. Ezért a károk gyors helyreállításra eseten is be árazza a piac az állandó terrorveszélyt. Ez már most, még a várnál lassabb áremelkedésből is látszik. A JP Morgan bankház analízise szerint

3-6 hónapon belül 80-90 dolláros árra lehet számítani.

Jelentős kiesés

Két szaúdi állami cég termelése a felére esett vissza a támadás miatt

A támadás két állami olajtársaság, a Saudi Aramco és a Chursis Feuer 1-1 mezőjét sújtotta. A kitermelést mindkét helyen le kellett állítani. A szaúdi energiaügyi miniszter tárta a közvélemény elé a hatást számokban: a két cég termelésének fele, 5,7 millió hordó nyersolaj esik ki naponta, a világ kitermelésének 5%-a. A miniszter az ijesztő számok ellenére nyugtatni próbált. Arra számít, hogy több ország piacra dobja tartalékát, amivel pótolható lesz a kiesés. Maga pedig arra tett ígéretet, hogy a cégek néhány napon belül ismét felszínre hozzák a megszokott mennyiséget.

Az áldozat profitál a támadásból

Tőzsdére mehet a drón támadás után a Saudi Aramco olajcég

A Saudi Aramco károkat szenvedett telephelyén működik a társaság legnagyobb olajfinomítója. A támadásból összességében mégis nyertesen kerülhet ki az állami vállalat. A szaúdi kormány ugyanis 2018-ra a társaság tőzsdére vitelét tervezte, amit az alacsony olajárak és az ennek következtében zsugorodó bevétel, valamint nyereség miatt kénytelen volt elhalasztani. A támadás következtében emelkedő árak mellett a Saudi Aramco mérlege már az idei év végen a kívánt számokat mutathatja, megnyitva az utat a tőzsdére.

Politikai háttér és a kormányzati reakciók

Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös

A támadásért a Szaúdi-Arábiává szomszédos Jemen egy részét ellenőrzésük alatt tartó huthi lázadok vállaltak magukra a felelősséget. A síita csoport a szunnita szaúdiak esküdt ellenségének, a szintén síita Iránnak a támogatását élvezik. A huthik közleményükben további támadásokkal fenyegetnek.

Az amerikai védelmi miniszter szerint a beismerő nyilatkozaton kívül nincs bizonyíték arra, hogy a terroristák jemeni huthik voltak. Mike Pompeo szerint a beismeréssel a valódi felelősről akarják elterelni a gyanút. Az amerikai miniszter Twitter üzenetében Iránt nevezte meg felelősként.

A Pentagon szakértőinek elemzésére hivatkozott, amely szerint a drónok Irán, esetleg Irak felől érkeztek Szaúdi-Arábiába. Jementől túl nagy lett volna a távolság egy a robbanást okozó drónok számára. Ezt az elméletet képviselik a szaúdiak is. A riadi védelmi miniszter közlése szerint a drónt Iránban gyártották. „A teheráni agressziót meg fogjuk torolni“ – írta Mike Pompeo főnöke, Trump elnök kedvenc kommunikációs csatornáján, a Twitteren.

Szaúdi-Arábia már elkezdte bombázni a huthik állásait. Trumpék egyelőre ódzkodnak a katonai csapástól, különösen Irán ellen. Egy új közel-keleti háború amerikai halottakkal rontaná az elnök 2020-as újraválasztási esélyeit.

Pénzügyi szankciókat viszont rögtön életbe léptettek az amerikaiak. Ezek egyrészt a teheráni központi bankot sújtják, másrészt kiterjednek minden olyan cégre, amely Iránnal üzletel. A nem amerikai vállaltok, akik a szankciók ellenére gazdasági kapcsolatot tartanak fent iráni cégekkel az USA piacáról történő kitiltást, pénzbüntetést kockáztatnak.

Egyelőre teljesül az ígéret

Mike Pompeo

A washingtoni kabinet az olajár robbanás megakadályozását is megígérte. „Ha kell, a szövetségeseinkkel együtt piacra fogunk dobni a tartalékainkból” – ismertette Pompeo az áremelkedés megakadályozásának eszközét. Az amerikai energiaügyi miniszter, Rick Perry tájékoztatása szerint a gyakorlati kivitelezésről már egyeztet a párizsi Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) égisze alatt. Perry nyilatkozata szerint az amerikai olajkészlet közel 650 millió hordó. Ebből tehát több, mint 100 napig futná a szaúdi kiesés pótlására – nyugtatta a közvéleményt a miniszter.

A károk néhány napig tartó kijavításának idejére a kereskedők is pótolni tudják a kiesett szaúdi olajat saját készleteikből“ – áll a Párizsban kiadott közleményben. Az IEA jóslata eddig bejött.

A piacon elegendő olaj van. Az árrobbanás elmaradt – egyelőre.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.