Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban
No menu items!

Az órabérek nőttek, de az infláció ennél gyorsabban szalad felfelé az USA-ban

Miközben a bérek az elmúlt évben erőteljesen nőttek, az infláció ismét meghaladja az átlagos órabér éves növekedését az Egyesült Államokban.

Júniusban az infláció 1981 novembere óta a legmagasabb éves szintű ütemre emelkedett. A Bureau of Labor Statistics (Munkaügyi Statisztikai Hivatal) fogyasztói árindexe szerint az infláció szezonálisan nem kiigazítva 9,1 százalékkalkal emelkedett idén január és június között.

Bár a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai alapján az átlagkeresetek általában véve emelkedtek, ezek az évről évre történő emelések 2021 tavasza óta elmaradnak a fogyasztói árindex emelkedésétől. Amint azonban az alábbi ábrán látható, amely a fogyasztói árindex és a keresetek éves növekedését hasonlítja össze, ez nem mindig volt így.

Az átlagos órabér egyéves százalékos változása valójában általában magasabb volt, mint a fogyasztói árindexé, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók tényleges vásárlóereje növekedett. Ez megváltozott, és az árak a béreknél magasabbra emelkedése azt jelzi, hogy a reálkeresetek elmaradnak.

Ha csak a legutóbbi hónap adatait nézzük, az összes magánalkalmazott átlagkeresete júniusban 32,08 dollár volt óránként. Ez 5,1 százalékkal magasabb, mint a 2021. júniusi 30,52 dolláros órabér. Az infláció azonban szezonálisan kiigazítva 9,0 százalékkal emelkedett júniusban. A Bureau of Labor Statistics júniusi adatai azt is mutatják, hogy az átlagos reálórabér 3,6 százalékkalkal csökkent az egy évvel ezelőtti 11,26 dollárról.

Ez a magas infláció negatívan érinti a munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt. A kisvállalkozók és más munkáltatók azt latolgatják, hogy emelniük kell-e az áruk vagy szolgáltatások árát. Azt is fontolgatják, hogy emeljék-e a fizetéseket, nemcsak a négy évtizedes magas infláció miatt, hanem a munkaerőhiány miatt is. Az emberek pedig azt látják, hogy a különböző áruk és szolgáltatások árai az egy évvel ezelőttihez képest emelkednek – a benzintől kezdve a különböző élelmiszerekig.

A Joblist 2022 második negyedévéről szóló jelentésében kiemelt felmérési eredmények azt mutatják, hogy a munkavállalók szerint a béremelkedés nem tartott lépést a szárnyaló inflációval.

Felmérésünkben azt találtuk, hogy 2022-ben eddig gyakoriak a fizetésemelések, de jellemzően nem elég nagyok ahhoz, hogy ellensúlyozzák az inflációt. Az álláskeresők nagy része (41 százalék) már kapott fizetésemelést idén, azonban csak 28 százalékuk kapott olyan emelést, amely meghaladja a nagyjából 8,5 százalékos inflációs rátát” – írta a Joblist az eredményekről. (Business Insider)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.