Kezdőlap Ingatlan Az új építésű vagy a használt lakásoké volt a főszerep az első...
No menu items!

Az új építésű vagy a használt lakásoké volt a főszerep az első negyedévben?

Az elmúlt időszak bizonytalansága az ingatlanpiacon is érezhető változást okozott. A használt lakások áremelkedése lelassult, az új építésűeké viszont az átlagos mértékben folytatódott, így az idei első negyedévben elérte a 2015-ös átlagár kétszeresét.

A 2021-es év eddigi időszaka egy általános fellendülést mutat a teljes lakáspiacon, az ingatlan értékesítés 15%-kal magasabb az előző év aktuális időszakához képest.

Mi történt az új építésű ingatlanok piacán?

Folyamatos növekedés figyelhető meg évről évre, nem csupán az értékesített lakások számában, hanem arányában is:

  • 2020 első negyedévében az értékesített 17 ezer 500 lakásból ötszáz volt új építésű, ami az összes eladott lakás 3 százaléka. Ezzel szemben 2021 első negyedévében 20 ezer lakást értékesítettek, amelynek 4 százaléka, nyolcszáz darab volt új ingatlan.
  • Az idei első 3 hónapban 6946 építési engedélyt adtak ki, amely ugyan 1,2%-os csökkenést mutat, az átadott lakások száma viszont 29%-kal meghaladja a tavalyi év azonos időszakának értékét.
  • Az értékesítési céllal épült lakások száma a 2020 első negyedévi 2 ezer 700-hoz képest az aktuális időszakban 4 ezer 400 volt.

2021 első negyedévében az épített lakások területi megoszlásában erősen dominál Pest megye, azon belül is Budapest, amelyet az ingatlannet.hu adatai is igazolnak. A hirdetőportálon jelenleg több mint 80 ezer eladó ingatlan található, ezek közül tízezer új építésű, amelyből közel kétezer a fővárosban helyezkedik el.

Egy új lakás átlagos ára 36,1 millió forint volt az első 3 hónapban, ami csupán 1,7 százalék emelkedés az előző évhez képest. A legmagasabb átlagos négyzetméterár Budapesten volt, ami 8 százalékkal haladta meg a 2020-as értéket. A megyeszékhelyeken átlagosan 18 százalék, a kisebb városokban 24 százalék, a községekben pedig 34 százalék drágulás figyelhető meg.

Területi átrendeződés zajlik a használt lakások piacán?

Az eladott 20 ezer ingatlan közül 19 ezer 400 volt használt, amelyeket főként a kisebb településeken és községeken értékesítettek. Az elmúlt években a nagyvárosok súlya ezen kategórián belül folyamatosan csökkent, azonban az idei első negyedévben ez változni látszik. Továbbra is a kisebb települések dominálnak, arányuk azonban 63 százalékról 59-re csökkent. Területi szempontból az Alföld és az Északi régió emelkedik ki, itt adták el a használt lakások 48 százalékát.

Átlagosan egy ilyen ingatlan 18,6 millió forintba került, ami egy százalékos visszaesést jelent az előző évi átlaghoz képest. Átlagos négyzetméterár szempontjából az új lakásoktól eltérő változás figyelhető meg a KSH adatai alapján:

  • A budapesti használt lakások esetén nem történt emelkedés
  • A kisebb városokban 7 százalékos, a községekben 10 százalékos csökkenés figyelhető meg.
  • Áremelkedés csupán a megyeszékhelyeken történt, ahol átlagosan 10 százalékkal emelkedett a négyzetméterár.ÖsszefoglalvaA növekvő értékesítés a piac erősödését mutatja, és habár még jelenleg is a használt lakáspiac dominál, az új építésű ingatlanok egyre nagyobb szeletet tesznek ki. Az épített lakások esetén Pest megye, a használtak esetén a vidéki települések szerepe a jelentősebb. A teljes piacot tekintve Budapest mellett Győr és Debrecen is kiemelkedő szereppel bír. Az új lakások piacán országos szinten, a használt lakások esetében azonban csak a megyeszékhelyeken történt áremelkedés. Az MNB lakásárindexe alapján a vidéki nagyvárosokban 8,8 százalékkal, a községekben 10,8-al, Budapesten 2,1 százalékkal nőttek a lakásárak. Ez országosan 8,2 százalék átlagos növekedést jelent.Összességében tehát elmondható, hogy a lakáspiac kezd felébredni a világjárvány okozta bizonytalanságból.
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres a vállalati e-autó program, több mint 6000 pályázóval kötöttek már támogatási szerződést

Meghaladta a hatezret a támogatási szerződéssel rendelkező cégek száma a közlekedés zöldítését ösztönző pályázaton. A gazdasági társaságoknak eddig összesen 26,8 milliárd forintot ítéltek oda a felhívás 30 milliárdos keretösszegéből

3,9 százalékos volt az első negyedévben a GDP-arányos hiány

A központi kormányzat hiánya 1088 milliárd forintot mutatott, míg a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok 180 és 84 milliárd forintos többlettel rendelkeztek. A kormányzati szektor bevétele 8639 milliárd, kiadása 9463 milliárd forint volt az első negyedévében.

MLBKT: júniusban csökkent a beszerzésimenedzser-index

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra csökkent a májusi 49,8-es értékről

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat
Hirdetés

Hírek

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg