Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az ukrán gabonahajók elindulása jó hír, de van mellé rossz is
No menu items!

Az ukrán gabonahajók elindulása jó hír, de van mellé rossz is

Gabonasiló az odesszai kikötőben. Fotó: Bigstock

Fél évvel az orosz-ukrán háború kitörése után jó hír, hogy Ukrajna kikötőit ismét elhagyja a létfontosságú gabona. Rossz hír viszont, hogy a harcok miatt elvesztett termőföldek és az alacsony árak veszélyeztetik a következő búzatermést.

Ukrajna az egyik legnagyobb búzatermesztő a világon, így az idei termés mennyisége kulcsfontosságú lesz annak eldöntésében, hogy jövőre is szűkös marad-e a globális kínálat, és hogy miként alakulnak a világpiaci élelmiszerárak.

A 2023-as termés vetése ilyenkor kezdődik, és bár még korai bármit jósolni, az Ukrainian Agribusiness Club szerint a tavalyi búzatermő terület mintegy harmada elveszett az invázió miatt. Figyelmeztetett, hogy a gazdák tovább csökkenthetik a vetéseket, ha az értékesítés továbbra is lassú marad.

Az árak már javulnak, de nem gyorsan” – mondta Katerina Ribacsenko, a szervezet alelnöke a Bloombergnek. “A logisztika még mindig nagyon nehézkes, és a kikötőknek ki kell takarítaniuk a tárolókat az előző termés után” – emelte ki.

Az ukrán búza nagy része téli fajtákból áll, amelyeket mostantól vetnek, majd a leghidegebb hónapokban nyugalmi állapotban fekszenek, mielőtt tavasszal újra növekedésnek indulnának. A nyugati határ közelében, a frontvonalaktól legtávolabb eső országrészeken a gazdák normálisabban működnek, de kelet felé haladva nehezebb a helyzet.

Ribacsenko szerint például az Agro-Region agrárvállalatnál, ahol igazgatósági tag, a búza vetési területe 10-15%-kal zsugorodhat.

A kilátások ismét emlékeztetnek az ukrán mezőgazdasági ágazat előtt álló kihívásokra, még azután is, hogy a közelmúltban megállapodás született az export újraindításáról néhány kulcsfontosságú kikötőből. Ez segíti a jellemzően afrikai, európai és ázsiai országokba szállított gabona értékesítését.

Az ukrán gabonaexport - amely a gazdák jövedelmének fontos részét képezi - még mindig a tavalyi ütem felénél tart. A kereskedőknek a 2021-es betakarításból elmaradt terményeket kell felszámolniuk, miközben az idei termést is el kell adniuk, ami visszafogottan tartja a helyi árakat.

Ez arra késztet néhány termelőt, hogy jövedelmezőbb terményekre, például olajos magvakra váltson. Olekszandr Peretiatko elmondta, hogy az általa irányított Voliny régióban található gazdaság 10-15%-kal csökkenti az őszi búza vetését a tavalyihoz képest, miközben növeli a repce és a napraforgó területét.

Az orosz erők által megszállt területeken is veszélyben vannak a vetések. Ukrajna búzaültetvényei jellemzően délre és keletre összpontosulnak, ahol a harcok is folynak.

A HarvEast azt tervezi, hogy a jövő évi betakarításra 1500 hektáron (3707 hektár) vet el őszi rozsot, búzát és árpát az általa most ellenőrzött földeken, ami kevesebb mint egyharmada a szokásos 5000 hektárnak – mondta Dmitrij Szkornyakov vezérigazgató.

A vállalat – amely Rinat Akhmetov ukrán mágnás SCM holdingvállalatának része – az orosz megszállás miatt elveszítette földterületeinek mintegy kétharmadát, mondta Szkornyakov.

Az Agricom Group szintén elvesztette az általában bevetett földterület mintegy harmadát – mondta Petro Melnyik vezérigazgató. A jövő hónapban kezdi meg az őszi vetésű növények vetését, és a rendelkezésre álló terület mintegy 15%-án várhatóan búzát és rozsot vetnek, ami a szokásos 25-35%-os arányhoz képest jóval kevesebb.

Bár az újonnan megnyitott gabonaexport-folyosó segíti az értékesítést, a tempó még nem elég gyors ahhoz, hogy jelentősen növelje a búza árát, amely továbbra is a termesztési költségek alatt marad – mondta Melnyik.

Az első gabonaszállítmány augusztus 1-jei elszállítása óta több mint 700 ezer tonna terményt exportáltak a július végén aláírt és kezdetben 120 napig érvényes megállapodás keretében. Ukrajna normális esetben havonta több mint 5 millió tonna gabonát szállíthat ki kikötőin keresztül.

A kereskedők továbbra is szállítanak gabonát vasúton és közúton is, de ezek az útvonalak hosszabb ideig tartanak és drágábbak.

Nagyon fontos, hogy ez a gabonafolyosó aktívan nyitott és védett maradjon” – mondta Ribacsenko. “Ez kulcsfontosságú az ukrán mezőgazdaság és a globális élelmiszerbiztonság szempontjából” – tette hozzá.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.