Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Bank of England: több mint 7 százalékkal nőhet idén a brit GDP
No menu items!

Bank of England: több mint 7 százalékkal nőhet idén a brit GDP

Jelentősen javította a brit gazdaság idei növekedési ütemére adott előrejelzését a Bank of England, elsősorban a koronavírus-járvány visszavonulásával és a járvány megfékezésére elrendelt korlátozások enyhítésével indokolva a döntést.

A brit jegybank új pénzügypolitikai jelentése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 7,25 százalékkal nőhet 2021 egészében a korábbi előrejelzésben szereplő 5 százalék helyett.

A brit GDP-érték tavaly több mint 300 éve nem mért ütemben, 9,8 százalékkal zuhant.

A Bank of England monetáris tanácsa a májusi kamatdöntő ülésről kiadott tájékoztatás szerint nem módosította mennyiségi enyhítési programjának célösszegét és rekordmélységű, 0,10 százalékos alapkamatát.

Az irányadó kamat fenntartásáról egyhangúlag döntött a kilenctagú testület, a tanács egyik tagja azonban arra voksolt, hogy 50 milliárd fonttal, a jelenleg 875 milliárd fontról 825 milliárd fontra csökkenjen a mennyiségi enyhítés 895 milliárd fontos keretösszegéből brit állampapírok vásárlására fordítható rész.

A keretösszeg így 8-1 arányú többségi szavazással változatlan maradt, de az eszközvásárlási program heti ütemezését a Bank of England az eddigi 4,4 milliárd fontról 3,4 milliárd fontra csökkentette.

A Bank of England tavaly márciusban, a koronavírus-válság kezdetén két, soron kívüli ülésen csökkentette 0,75 százalékról a jelenlegi 0,10 százalékra irányadó kamatát, és a korábban kihelyezett 445 milliárd fontról azóta három lépésben 895 milliárd fontra (371 ezer milliárd forintra) növelte a mennyiségi enyhítés keretét.

Ebből a jegybank brit állampapírt, illetve a pénzügyi szektoron kívüli cégektől befektetési osztályzatú fontkötvényeket vásárolhat.

A Bank of England legutóbb tavaly novemberben emelte a likviditáspótlási program célösszegét: akkor 150 milliárd fontot tett hozzá az állampapír-vásárlásokra fordítható részhez. A vállalati kötvények vásárlásának 20 milliárd fontos kerete nem módosult.

A Bank of England új jelentésben kiemelte, hogy az újonnan bekövetkező nagy-britanniai koronavírus-fertőződések száma markáns csökkenésnek indult az előző, februárban kiadott monetáris jelentés óta, és az oltási program is lendületesen halad.

Ennek eredményeként a gazdasági aktivitást korlátozó intézkedések enyhítése is gyorsabb ütemű, mint ahogy ezt a jegybank a februári jelentésben feltételezte.

A Bank of England új előrejelzése szerint a brit hazai össztermék az idei első negyedévben valószínűsíthetően 1,25 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben, és a GDP-érték abban a negyedévben így 8,75 százalékkal maradhatott el a 2019 negyedik negyedévében elért szinttől.

A brit jegybank monetáris tanácsának új pénzügypolitikai jelentése hangsúlyozza ugyanakkor, hogy ez is meredeken javított becslés, hiszen a februári prognózisban még 4,25 százalék körüli gazdasági visszaesés szerepelt az idei első negyedévre.

A Bank of England várakozása szerint a brit GDP-érték az idei második negyedévben 4,25 százalékkal emelkedhet, bár a jegybank megjegyzi, hogy a hazai össztermék értéke a jelenlegi negyedévben még így is hozzávetőleg 5 százalékkal elmarad a 2019 negyedik negyedévében – a tavaly márciusban elrendelt első zárlat előtti utolsó teljes negyedévben – mért szinttől.

A brit jegybank mindent egybevetve az idei év egészére 7,25 százalékos GDP-növekedést valószínűsít, és várakozása szerint ennek alapján a brit hazai össztermék értéke 2021 végére újból eléri a koronavírus-járvány előtti csúcsszintet.

Ilyen ütemű éves növekedés azóta nem volt a brit gazdaságban, hogy 1949-ben elkezdődött az éves növekedési ütemek mérése a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,

Német Turisztikai Hivatal: A beutazó turizmus 7,8 %-kal nőtt

Az év kezdetétől február végéig 9,4 millió nemzetközi vendégéjszakát jelentettek a legalább tíz ággyal rendelkező szálláshelyek – ez az előző év ugyanezen időszakához képest 7,8 százalékos növekedésnek felel meg.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.