Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Brexit - Több tízmilliárd fontba kerülne a rendezetlen kilépés
No menu items!

Brexit – Több tízmilliárd fontba kerülne a rendezetlen kilépés

90 milliárd fontjába is kerülhet a brit költségvetésnek, ha Nagy-Britannia rendezetlen módon lépne ki az Európai Unióból – közölte a brit pénzügyminiszter.

Philip Hammond az alsóház költségvetési vitáján egyenes utalást tett arra is, hogy kész lenne a saját pártja, vagyis a Konzervatív Párt által vezetett kormány ellen szavazni, ha Theresa May távozó miniszterelnök utódja megállapodás nélküli Brexitre törekedne.

Philip Hammond

A Konzervatív Párt vezetői tisztségéért Boris Johnson volt és Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszter verseng. A 160 ezer fős párttagság a következő három hétben választja meg közülük a párt új vezetőjét, aki a következő brit miniszterelnök is lesz.

Kampánybeszédeikben mindketten egyértelművé tették, hogy készek lennének megállapodás nélkül kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból a Brexit október 31-i határnapján, ha addig nem születik egyezség a kilépés feltételeiről.

Philip Hammond azonban az alsóházi vitán kijelentette: a rendezetlen Brexit rossz lenne az Egyesült Királyságnak, rossz lenne a brit gazdaságnak és a brit embereknek is.

A pénzügyminiszter szerint éppen ezért nem lenne helyénvaló, ha az új brit kormány kifejezetten törekedne a megállapodás nélküli kilépésre.

Hozzátette: ilyen kormánypolitika esetén az alsóházra hárulna a megállapodás nélküli Brexit megakadályozása. Hammond alig burkolt utalást tett arra, hogy ebben ő is részt vállalna, kijelentve: ő az új kormány beiktatása után is az alsóház képviselője marad.

A brit pénzügyminiszter elmondta azt is, hogy a tárca számításai szerint a brit EU-tagság gazdasági felfordulást okozó rendezetlen megszűnése 90 milliárd fonttal (33 ezer milliárd forint) terhelné meg a költségvetést.

Hammond, aki a kormányzó Konzervatív Párton belül a megállapodás nélküli Brexitet határozottan ellenző frakciócsoport rendkívül befolyásos és tekintélyes frontembere, egy napon belül másodszor figyelmeztette a vezetőválasztási verseny két résztvevőjét a rendezetlen kilépés potenciálisan súlyos költségvetési és gazdasági következményeire, és az ezek ellensúlyozását célzó pénzügyi ígérgetések tarthatatlanságára.

Sokba kerülne a briteknek a rendezetlen kilépés

Előző nap a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: azok a költségvetési kiadási ígéretek, amelyeket Boris Johnson és Jeremy Hunt a vezetőválasztási kampányban eddig tett, jelentősen meghaladják a brit költségvetés mozgásterét.

Philip Hammond szerint ezért a következő miniszterelnöknek – ha teljesíteni akarja ezeket az ígéreteket – vagy olyan mennyiségű hitelt kell felvennie, amely messze meghaladja a kormányzat jelenleg érvényes hitelfelvételi korlátait, vagy más területeken kell csökkentenie a kiadásokat, vagy adókat kellene emelnie.

Boris Johnson a kampányban többször – keddi észak-írországi kampányrendezvényén is – kijelentette, hogy ha ő lesz a Konzervatív Párt új vezetője és így az új brit miniszterelnök, az Egyesült Királyság a Brexit október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár sikerül elfogadtatni addig a Brexit-megállapodást a brit parlamentben, akár nem.

Jeremy Hunt a vezetőválasztási kampányban tett nyilatkozataiban úgy fogalmazott, hogy ha semmi esély nem mutatkozik a Brexit-megállapodás újratárgyalására október 31-ig, akkor “nehéz szívvel ugyan”, de ő is kész lenne megállapodás nélkül kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Ingyenes európai vonatbérletre pályázhatnak a 18 éves fiatalok

A hetedik éve rendkívüli népszerűségnek örvendő kezdeményezés keretében eddig összesen már több százezer európai fiatal utazhatta be Európát Interrail vasúti bérlettel - írták.

Német gazdasági döntéshozókkal tárgyalt Nagy Márton Németországban

Az egyeztetések középpontjában elsősorban a német gazdaság kilátásai és versenyképessége, valamint az autóipar, különös tekintettel az elektromos autógyártás jövője állt.

A kormány erősíti Magyarország gazdasági szuverenitását

Az iparági kiállítás segíti a kapcsolatépítést, azon csaknem hatvan cég fog bemutatkozni.

Félmillió felett a Határtalanul programban részt vevő diákok száma

A mostani tanévben közel kétezer pályázat érkezett, és azért, hogy minden diákcsoport el tudjon jutni kirándulásra, a rendelkezésre álló keretet 1,8 milliárd forintra egészítették ki.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.