Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág CIB: A hitelek elbírálási ideje tovább rövidült
No menu items!

CIB: A hitelek elbírálási ideje tovább rövidült

A pandémia első hulláma után a legtöbb szektorban helyreállt az élet. A kérdés most az, hogy milyen kihívásokat rejt a járvány második hullámának megjelenése. A koronavírus-járvány első hulláma a CIB Bank kisvállalati szegmensének 15 százalékot meghaladó forgalomcsökkenést hozott, azonban új termékekkel, a garanciaprogramokkal, a hitelbírálat felgyorsításával és az online megoldások fókuszba helyezésével a járvány első hullámát követően sikerült újra növekedő pályára állniuk. Interjú Fetter Istvánnal, a CIB kisvállalati szegmensének vezetőjével.

 – Tapasztalataik szerint miként változott a kisvállalati szektor hitelképessége a koronavírus-járvány megjelenése óta?

– Az első negyedévben a korábbi jelentős gazdasági növekedés mellett még remek eredményeket értünk el. Ezt követően a koronavírus-járvány első hulláma nálunk 15 százalékot meghaladó mértékű forgalomcsökkenéshez, és számos iparágban teljes leálláshoz vezetett. A hitelmoratórium, illetve más pénzügyi megoldások azonban nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy nem alakultak ki tömeges csődhelyzetek. A kockázati modell átgondolásával és a Magyar Nemzeti Bank NHP Hajrá hitelprogramjával tudtunk erőteljes támogatást nyújtani a feltételeknek megfelelő mikro-, kis- és középvállalkozásoknak rendkívül kedvező, maximum 2,5%-os, a futamidő végéig fix kamattal. A KKV szektort segíti a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által nyújtott Krízis Garanciaprogram is, amely 90%-os kezességvállalással újabb távlatokat nyit a kisvállalkozásoknak. Emellett nagy az igény az EXIM megoldásai, valamint az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány készfizető kezessége és garanciája mellett nyújtható finanszírozásokra is.

Fetter István

Azt látjuk, hogy a pandémia első hullámát követően a legtöbb szektorban helyreállt az élet, amit a jelentősen megnövekedett forgalom is bizonyít. A második hullámra ügyfeleinkkel közösen igyekeztünk felkészülni, és minden eszközünk rendelkezésre áll ahhoz, hogy segítsük az életképes társaságokat a legnehezebb időszak átvészelésében. A kialakult helyzetben ügyfeleinket segíti az is, hogy hiteleink elbírálási ideje is tovább rövidült: az MNB NHP Hajrá forgóeszköz- és beruházási hitel esetén tartjuk a kéthetes elbírálási időt, miközben már korábban bevezettünk olyan hitelterméket is, amely esetében az igénylés befogadását követően ügyfeleink akár 3 munkanap alatt banki finanszírozáshoz juthatnak.

– Mennyiben változott meg az ügyfelekkel fenntartott kapcsolat a pandémia hatására?

–  A pandémia hatására szignifikánsabb szerepet tölt be bankunkban a digitalizáció, ami segíti a meglévő és az új ügyfeleink kényelmesebb, kevesebb adminisztrációs teherrel járó hitelfelvételi és mindennapi pénzügyi tevékenységeinek elvégzését. A lakossági és a vállalati szegmensben egyaránt több fejlesztés és digitális megoldás került napirendre. A kisvállalatok esetén elsősorban a belső folyamatok – adósminősítés, szerződésírás, folyósítás – digitalizációját priorizálva építettük fel idei stratégiánkat. Mindemellett a CIB Hitelajánlat-készítő felülete segítségével a kisvállalatok egyszerűen, céges adataik megadásával, a közösségi távolságtartás szabályainak betartását is elősegítve, fióki látogatás nélkül is kaphatnak hitelajánlatot.

– A finanszírozást illetően milyen segítséget tud nyújtani a CIB Bank?

– Bankunknál mikro-, kis- és középvállalatok esetén a forgóeszköz-finanszírozás iránt nőtt meg jelentősen a kereslet, amely leginkább az NHP Hajrá keretein belül valósult meg: augusztus közepéig közel 400 ügyfél igényelt NHP Hajrá hitelt és lízinget. Fontos azonban látni, hogy a kisvállalkozásoknak szóló szolgáltatásainknak a kínált pénzügyi megoldások csak egy kis szeletét jelentik. A megváltozott gazdasasági környezetben megújult és kedvezményes e-commerce és POS szolgáltatásokkal állunk ügyfeleink rendelkezésére, hogy segítsük az online és elektronikus fizetési forgalom bonyolítását. Emellett megfelelően tudjuk optimalizálni a társaságok legnagyobb banki költségét kitevő cash management szolgáltatásokat személyre szabható Partner számlacsomagjaink segítségével. Megtakarításokkal rendelkező ügyfeleinknek széleskörű befektetésialap-kínálatunkat, kockázatokat csökkenteni kívánó társaságoknak biztosításokat, míg export-import relációkban is aktív társaságoknak rendkívül fejlett treasury platformunkat ajánljuk.

– Mennyire jellemző ebben a nehéz időszakban a már reménytelen helyzetbe kerülő kisvállalkozások számának növekedése?

– A kisvállalatok esetében fokozottan érződik, hogy a járványhelyzetben számos szektornak váratlan kihívásokkal kellett, illetve kell szembenéznie. A legérintettebb szektorokban működő cégek – szállodai szolgáltatók, éttermek és a többi – ügyfeleink 7%-át teszik ki. Miközben a második hullám jelenleg még sok kérdést tartogat, meggyőződésünk, hogy a krízist áthidaló finanszírozási megoldások sok cégnek adnak segítséget a működés fenntartásához és a növekedéshez. Az NHP Hajrá bevezetésével a harmadik negyedévben eddig 13%-os növekedést tudtunk elérni a teljes hitelállományunkban a pandémiás időszak kezdeti állapotához képest. Kérdés, hogy ez a pluszforrás elegendő lesz-e a cégek működésének fenntartásához, vagy egy elhúzódó visszaesés felemésztheti az így kiegészített tartalékokat. Mi mindenesetre elkötelezettek vagyunk abban, hogy a vírushelyzet mostani hulláma alatt is megfelelő támogatást nyújtsunk a kisvállalkozásoknak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.