2022 március
Kilőttek a mezőgazdasági árak: ezek drágultak
Márciusban nagy lendületet vett a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése, az egy évvel korábbiakhoz képest 37,4 százalékkal álltak magasabban, ami 12,5 százalékponttal több a februári 24,9 százaléknál. Az első negyedévben a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 33,9 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva, pedig már akkor is 13,0 százalékos volt az éves drágulás - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból.
OECD – infláció. Közel 34 éves csúcs márciusban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban márciusban átlagosan 8,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a februári 7,8 százalékos növekedés után. Ez a legmagasabb növekedési ráta 1988 októbere óta.
Uniós középmezőnyben a magyar infláció
Márciusban az euróövezetben új rekordra, 7,4 százalékra, az Európai Unió egészében pedig 7,8 százalékra gyorsult az éves infláció. Magyarországon 8,6 százalékos éves inflációt mértek márciusban, vagyis az átlagnál némileg magasabbat.
Történelmi csúcson a termelői infláció Németországban
Elsősorban az energiaárak miatt a vártnál is jobban, rekordütemben emelkedtek márciusban a termelői árak Németországban - jelentette a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.
Újabb korszakos csúcson az amerikai infláció
A vártnál magasabb, 1981 decembere óta a legnagyobb mértékben nőttek éves bázison a fogyasztói árak a márciusban az Egyesült Államokban - jelentette a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics.
Német infláció. Több mint 40 éves csúcs dőlt meg márciusban
Márciusban az éves bázisú németországi infláció 7,3 százalék volt, 1981 ősze óta a legmagasabb.
Államháztartás. Három hónap alatt 72 százalékos hiány
A központi alrendszer hiánya 2309,4 milliárd forint volt március végére, szemben a tavaly első negyedévi 1144,1 milliárddal - közölte gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium.
MNB: háromszor nagyobb volt a drágulás márciusban, mint a korábbi években
Háromszor jobban emelkedtek a fogyasztói árak márciusban, mint a korábbi években - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank.
KSH: márciusban is 8 százalék feletti volt az infláció
Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 8,5 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat. Utoljára 2007 júniusban volt ilyen magas az infláció. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
MNB: nagyot zuhant a vállalati konjunktúraindex
A Magyar Nemzeti Bank vállalati konjunktúraindexe az előző havi rekordmagas, plusz 15 pontos szintről plusz 4 pontra csökkent márciusban. Ez az elmúlt egy év legalacsonyabb értéke.
Márciusban újra növekedési pályára állt a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX a hónap első felében látott visszaesés után, a háborús feszültség mérséklődésével szinkronban újra növekedési pályára állt, végül 44 726 ponton zárta a márciust, vagyis 2,3 százalékkal emelkedett februárhoz képest.
Eurózóna. Újabb rekordra gyorsult az infláció
Az euróövezeti éves infláció márciusban új rekordra, 7,5 százalékra gyorsult a februári 5,9 százalékról - közöltr az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
GKI: sokkal pesszimistábbak lettek a magyar fogyasztók
A GKI konjunktúraindexe márciusban a tavaly késő tavaszi szintjére esett vissza, ami elsősorban a fogyasztói bizalmi index romlásának következménye. Az üzleti várakozások csak az iparban és a szolgáltató szektorban lettek rosszabbak, az építőiparban és a kereskedelemben nem - közölte a GKI Gazdaságkutató.
Németország. Hatalmasat zuhant a gazdasági hangulatindex
Márciusban a vártnál is nagyobb mértékben zuhant a hat hónapra vonatkozó német befektetői várakozásokat tükröző gazdasági hangulatindex - jelentette a mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet.
Friss
A magyaroknak sem kell bajlódni: itt az új uniós digitális ügyintézés
Magyarországról is biztosított lesz a teljes mértékben digitális uniós közigazgatási ügyintézés, az elektronikus azonosítás és a digitális aláírás az Evrotrust eID egységes azonosítási rendszerének köszönhetően, amely már átment az uniós tagállamok értékelésén. A rendszer újdonsága, hogy immár nemcsak magánszemélyek, hanem vállalatok is használhatják hivatalos és közigazgatási ügyeik intézésére az egész Unióban. Az Európai Bizottság az eIDAS szabályozás alapján ellenőrizte a platform uniós használatát, ezzel hamarosan minden tagállam számára elérhető lesz.
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A Galleri-tesz egy újabb remény lehet a daganatos betegeknek
A Galleri-teszt, vagyis a rák több mint 50 formájának kimutatására szolgáló vérvizsgálat segíthet a diagnózis felgyorsításában és a betegek kezelésének gyorsabb megkezdésében - állítja egy új tanulmány.
31 milliárdosnak van több pénze, mint amennyi az USA kormányának készpénzállománya
Az amerikai államkincstár készpénzállománya veszélyesen alacsony szintre süllyedt, mivel Washingtonban még mindig nem tudtak megegyezni az adósságplafon emeléséről. A Bloomberg Billionaires Index szerint a világ 31 leggazdagabb emberének mind magasabb a vagyona, mint amekkora az amerikai kormány készpénzállománya jelenleg.
Hírek
Ebben a Ryanair is egyetért a magyar döntéshozókkal
A Ryanair üdvözli a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amely megsemmisítette a magyar fogyasztóvédelmi hatóság által 2022 augusztusában kiszabott 763 ezer eurós bírságot, amelyet a Ryanair azért kapott, mert a magyar kormány által kivetett extraprofitadót áthárította az utasokra - közölte a légitársaság.
A SPAR megmutatta az első akciós fecskéket
Kormányrendelet kötelezi a 2021-ben egymilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteket arra, hogy június 1. és szeptember 30. között húsz termékcsoportban, heti szinten 10%-os engedményt nyújtó akciót vezessenek be. A SPAR Magyarország azonban komplex akciós stratégiájának keretein belül ennél többet kínál: számos árucikk esetében 10-40 százalékos árkedvezményt biztosít, a SPAR ÁRSTOP Extra Promóció keretein belül pedig 300 termék árát rögzíti május 31. és július 31. között - közölte az áruházlánc.
Új vezérigazgatója lesz júliustól a magyar Penny-nek
Mathias Mentrop lesz a Penny Magyarország vezérigazgatója július 1-jétől, aki a csehországi hálózat operatív igazgatója jelenleg - közölte a diszkontáruházlánc.
Májusban nőtt a magyar tőzsde forgalma és a BUX index is
Májusban erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán a forgalom, a BUX index az április végi értékéhez képest 5,4 százalékkal emelkedett, 47 262 ponton zárta a májust - közölte a havi statisztikájában a BÉT.
Júniustól sűrűbben jár a 100E repülőtéri expressz
A várható nyári nagy forgalom miatt júniustól gyakrabban jár a 100E repülőtéri busz a Deák Ferenc tér és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.
Péntektől olcsóbb lesz a gázolaj
Pénteken 2 forinttal csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, a benziné viszont a héten már nem változik.
Gazdaság
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira
Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.
A Magyar Bankszövetség közleményben bírálja a kormány új intézkedéseit
A Magyar Bankszövetség szerint az extraprofitadó meghosszabbítása 2024-ben csökkenti a pénzintézetek bevételeit és a hitelkihelyezéseket, gyengíti a gazdaság ellenállóképességét. Közleményében a szövetség versenysemleges szabályozást és a pénzügyi szektort érintő szerda esti rendelet felülvizsgálatát kéri a kormánytól.