Kezdőlap Címkék Búza

búza

2021-hez hasonló, rekordnagyságú gabonatermés lesz a világon

Az idei gabonatermés a világon elérheti a 2021-es rekordmennyiséget az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO szerint.

Aratás: a mennyiség és a hozam is elmarad a várakozásoktól

Már 1,8 millió hektáron zajlik az aratás; az idei termés a tavalyi rendkívül tragikus évinél ugyan jobbnak ígérkezik, a várakozásoktól azonban mennyiségben és hozamban is elmarad - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

India után sorra vezetnek be exporttilalmat az országok

A napokban India az élelmiszerválság elkerülése érdekében a búzaexport betiltása mellett döntött. A lépés a heves külföldi reakciók mellett a búza árának további emelkedését is eredményezte, ám nem a dél-ázsiai ország az egyetlen, amely megtiltotta a kivitelt bizonyos alapvető élelmiszerekből.

KSH: a búza- és az árpatermés is rekordot döntött tavaly

Árpából történelmi rekordtermést, búzából minden korábbinál nagyobb hozamot takarítottak be 2021-ben. A nyári hőség viszont az elmúlt három évtized legalacsonyabb kukoricaterméséhez vezetett - összegezte a tavalyi gabonatermés adatait a Központi Statisztikai Hivatal.

Búza és liszt: áldás vagy átok?

A búza világszerte a legtöbbet termesztett kultúrnövény és a legfontosabb tápanyagforrás. Az agrár- és az élelmiszeripar számára ideális fajta kinemesítése sokakat megmentett az éhezéstől, de számos egészségügyi és környezeti problémát is okoz.

Bajban a malmok – drágul a liszt

Emelniük kell a liszt árát a malmoknak januárban, különben nem biztosítható a működésük - mondta Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Negyedével drágult a búza – egy év alatt

A búzáért és a kukoricáért az egy évvel korábbinál 25-27 százalékkal kell többet fizetniük a felvásárlóknak, de drágult a szója, a napraforgó és a repce is.

Nagyot drágult a búza és a kukorica

Magyarországon az étkezési búza termelői ára 10 százalékkal, a kukoricáé 15 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest szeptember harmadik hetében. Az árak a nemzetközi piacon is emelkedtek - közölte a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet.

Elázott a búza – drágább lesz a liszt

Az átlagosnál lényegesen gyengébb az idei búza minősége, ezért a malmoknak nehezebb összeszedniük a lisztnek valót. Az étkezési gabona már drágul, valószínűsíthetően újabb lisztáremelést generálva.

A májusi eső aranyat ér – de idén későn jött

A múlt heti esők sem szüntették meg az aszályhelyzetet, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) szerint a repce nagyon rossz állapotban van, a búza heterogén, de összességében gyenge képet mutat.

Aszály. A gyengébb termés miatt drágult az óbúza

Legfeljebb közepes búzatermést várnak az idén a magyar gazdák, de bíznak az élénk kereslet fennmaradásában. A szárazság az ótermésű búza árát is megemelte.

Tizenöt százalékkal drágul a kenyér

Drágul a liszt és a kenyér: az alapanyag-, energia- és munkabérköltségek emelkedése miatt a malmok 3-5 forinttal növelik a liszt kilogrammonkénti árát, a pékségek pedig 10-15 százalékos emelést terveznek.

Békés. Fuzárium támadta a búzát – jól termett a kukorica

A kukorica és a napraforgó termésátlaga a vártnál jobb lett, az őszi búzát és a repcét termesztők azonban nagyon kedvezőtlen évet zártak - nyilatkozta a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége titkára.

Gabonarekordra számítanak Ukrajnában

Rekordszintű lesz az idei ukrán gabonatermés, elsősorban a több búzának és árpának köszönhetően - közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Kalászosok, repce. Ötéves átlag feletti a termés

Az időjárási körülmények nem kedveztek a nyári aratású szántóföldi növényeknek, de az ország ellátása biztosított, és exportra is jut majd több millió tonna áru - közölte az Agrárminisztérium (AM).

Búza. Hat tonna feletti átlag Tolnában

Hektáronként hat tonnát meghaladó termésátlaggal takarítják be az őszi búzát Tolna megyében, a kétharmad rész malmi minőségű a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint.

Szántóföldek. Gomba támadta az árpát és a búzát

Közepes minőségű évre számíthat a szántóföldi ágazat: a repce gyengébb lett a tavalyinál, árpából is voltak rosszabb tételek, a búzatermés viszont a kedvezőtlen toxinhelyzet ellenére megfelelő.

Aratás. Közepes termés Jász-Nagykun-Szolnokban

A csapadékos időjárás nem kedvezett az őszi vetésű kultúráknak, átlagos termés várható Jász-Nagykun-Szolnok megyében - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke Szolnokon.

Aratás – Átlagos termést ígér a búza, gyengét a rozs

Jót tett a májusi csapadék az őszi vetésű gabonáknak, ám a nagy meleg még ronthat a helyzeten. A szakemberek átlagos búza- és zab-, közepes káposztarepce-, illetve átlagon aluli rozstermésre számítanak.

Súlyos éhínség fenyegeti Észak-Koreát

Észak-Korea fejenként 300 grammra csökkentette az élelmiszerjegyekre vásárolható ételadagokat: eddig még nem volt ehhez foghatóan alacsony a fejadag az évnek ebben az időszakában - számolt be az ENSZ, amely szerint a helyzet tovább romolhat, miután az évtized legrosszabb termését takarították be az ázsiai országban 2018-2019-ben.

Friss

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.

Adókockázatokkal is együtt jár az üzemanyagkártya

Az üzemanyagkártyák használata széles körben elterjedt a vállalkozások körében, mert jelentős adminisztrációs könnyítést eredményezhet az elszámolás tekintetében. A piacon jelenleg széles körben alkalmazott konstrukció azonban adókockázatot jelenthez, amely kiküszöbölhető lehet egy új konstrukció kialakításával, állapították meg a Deloitte szakértői.

Lakáshitelek: itt vannak a számok a gödör aljáról

A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt.

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.