Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság India után sorra vezetnek be exporttilalmat az országok
No menu items!

India után sorra vezetnek be exporttilalmat az országok

Nem csak a búzáról van szó: számos ország más élelmiszeripari termékek exportjának tilalmát is bevezette. Illusztráció: Bigstock

A napokban India az élelmiszerválság elkerülése érdekében a búzaexport betiltása mellett döntött. A lépés a heves külföldi reakciók mellett a búza árának további emelkedését is eredményezte, ám nem a dél-ázsiai ország az egyetlen, amely megtiltotta a kivitelt bizonyos alapvető élelmiszerekből.

Az ukrajnai háború miatt a búza ára óriási mértékben megugrott, mivel Oroszország és Ukrajna a legnagyobb exportőrök közé tartozik. A Világbank adatai szerint a két ország a világ búzakivitelének 29 százalékát adja. A búza ára India hétvégi bejelentése után, hétfőn mintegy 6 százalékkal emelkedett.

Mivel az élelmiszerárak már így is magasak voltak az ellátási zavarok és a tavalyi aszály okokozta alacsony terméshozamok miatt, Oroszország inváziója rosszkor jött a globális élelmiszerpiacok számára” – írta a washingtoni székhelyű Peterson Institute for International Economics (PIIE) agytröszt egy áprilisi jegyzetében.

Oroszország és Ukrajna a PIIE szerint számos fontos gabonaféle és olajos magvak, például árpa, napraforgó és napraforgóolaj, valamint kukorica esetében az első öt globális exportőr között van.

India azonban nincs egyedül. Oroszország és Ukrajna mellett Egyiptom, Kazahsztán, Koszovó és Szerbia is betiltotta a búzaexportot.

Inflációs és élelmezésbiztonsági félelmek

És nem csak a búzáról van szó. Számos ország más élelmiszeripari termékek exportjának tilalmát is bevezette, mivel az ukrán válság következtében a globális infláció az egekbe szökött.

Számos más élelmiszeripari termék ára is megugrott, ami világszerte hozzájárult az infláció emelkedéséhez. Ezek közé a termékek közé tartozik a napraforgóolaj, a pálmaolaj, a műtrágya és a gabonafélék.

Az emelkedő élelmiszerárak mellett számos élelmiszeripari termék ellátása bizonytalan.

A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány – különösen a gabonafélék és a növényi olajok esetében – akuttá válik

– írta a Peterson Institute for International Economics.

Ukrajna nem tud gabonát, műtrágyát és növényi olajat exportálni, miközben a konfliktus a termőföldeket is tönkreteszi, és megakadályozza a normális vetési szezont. Az ukrán kormány azzal is vádolta Oroszországot, hogy több százezer tonna gabonát lopott el és adott el a sajátjaként.

A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány akuttá válik, ami több országot arra késztethet, hogy a kereskedelem korlátozásához folyamodjon” – írták a PIIE elemzői.

A hétvégén a G7 csoport globális figyelmeztetést adott ki az éhínségválság kockázatára, amennyiben Oroszország nem oldja fel az ukrán kikötőkben elakadt ukrán gabonával szembeni blokádot.

Az élelmiszerexportot tiltó országok

Íme azoknak az országoknak a listája, amelyek az orosz-ukrán háború kitörése utáni hónapokban betiltották valamely alapvető élelmiszer exportját.

Ország – Élelmiszer típusa – Tilalom végdátuma

ARGENTÍNA – Szójaolaj, szójadara – 2023. december 31.                                              ALGÉRIA – Tésztafélék, búzaszármazékok, növényi olaj, cukor – 2022. december 31. EGYIPTOM – Növényi olaj, kukorica – 2022. június 12.                                                    EGYIPTOM – Búza, liszt, olajok, lencse, tészta, bab – 2022. június 10.
INDIA – Búza – 2022. december 31.
INDONÉZIA – Pálmaolaj, pálmamagolaj – 2022. december 31.
IRÁN – Burgonya, padlizsán, paradicsom, hagyma – 2022. december 31.
KAZAHSZTÁN – Búza, búzaliszt – 2022. június 15.
KOSZOVÓ – Búza, kukorica, liszt, növényi olaj, só, cukor – 2022. december 31.
TÖRÖKORSZÁG – Marha-, birka- és kecskehús, vaj, étolajok – 2022. december 31.
UKRAJNA – Búza, zab, köles, cukor – 2022. december 31.
OROSZORSZÁG – Cukor, napraforgómag – 2022. augusztus 31.
OROSZORSZÁG – Búza, rozs, árpa, kukorica – 2022. június 30.
SZERBIA – Búza, kukorica, liszt, olaj – 2022. december 31.
TUNÉZIA – Gyümölcsök, zöldségek – 2022. december 31.
KUVAIT – Csirkehús, gabonafélék, növényi olajok – 2022. december 31.

Az élelmiszerexport-tilalmat bevezető országok közé tartozik Indonézia is, amely korlátozta a pálmaolaj kivitelét. A pálmaolaj számos élelmiszeripari és nem élelmiszeripari termékben használt kulcsfontosságú összetevő.

Indonézia Indiához hasonlóan arra hivatkozott, hogy biztosítani kell az élelmiszer-ellátottságot belföldön, miután a háborút követően a globális élelmiszer-infláció rekordmagasságba szökött. Indonézia adja a világ pálmaolaj-kínálatának több mint felét. (CNBC)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Több mint 18 ezerrel nőtt egy év alatt az elektromos autók száma

A valamilyen elektromos hajtással is rendelkező gépkocsik száma így egy év alatt 74 089-ről 101 213-ra emelkedett Magyarországon.

Tőzsde – Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.

Száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók 

Az MNB a saját ügyfélszolgálatán keresztül is érzékelte, hogy egyre nagyobb a baj.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Az Európai Uniónak részt kell vállalnia a globális adósság csökkentésében

Hogy a 2015-ben lefektetett célok teljesüljenek, a nemzetközi pénzügyi struktúra átalakítása szükséges.

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.