Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet
Az EU megállapodott a minimumadóról és az Ukrajnának szánt hitelről
Az EU-tagállamok elvi megállapodásra jutottak arról, hogy uniós szinten végrehajtják a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi adózási reformjának 2. pilléreként ismert, a multinacionális vállalatokra vonatkozó minimumadóról szóló irányelvet - tájékoztatott az uniós tanács kedd hajnalban.
Nagyobb növekedést vár idén Magyarországon az OECD
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 6 százalékra emelte Magyarország idei gazdasági növekedési prognózisát az előző, júniusi jelentésben szereplő 4 százalékról, a 2023-ast azonban 2,5 százalékról 1,5 százalékra csökkentette legfrissebb gazdasági előrejelzésében.
Lassult az infláció az OECD országaiban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a fogyasztói árnövekedés éves szinten átlagosan 10,2 százalékra lassult júliusban az egy hónappal korábbi 10,3 százalék után, ami 1988 óta a legnagyobb volt.
Világgazdasági kilátások. Nagyot rontott előrejelzésén az OECD
Az iparosodott országok szervezete (OECD) az ukrajnai háború miatt jelentősen rontotta a világgazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését: új jelentésében a korábban jelzett 4,5 százalék helyett 3,0 százalékos növekedést vár az idén, és 3,2 százalék helyett 2,8 százalékost jövőre.
Alig nőtt a GDP az OECD országaiban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országok hazai összterméke (GDP) az első negyedévben 0,1 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, amikor még 1,2 százalékos bővülést jegyeztek fel.
1990 óta nem volt ekkora az infláció az OECD országaiban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban átlagosan 7,7 százalék volt az éves szintű fogyasztói áremelkedés februárban a januári 7,2 százalék után.
Globális gazdasági megtorpanást hozhat az orosz-ukrán háború
Oroszország ukrajnai invázióját a háztartások világszerte meg fogják érezni a magasabb energia- és élelmiszerárak révén, a kereskedelmi zavarok és a törékeny bizalom pedig hozzájárulnak a globális gazdasági növekedés jelentős gyengüléséhez - közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD).
Gyorsult a G20-ak árukereskedelmének növekedése
A negyedik negyedévben felgyorsult a G20-csoport árukereskedelmének szezonálisan kiigazított növekedési üteme dollárban kifejezve. A növekedéshez hozzájárult a nyersanyagok, beleértve az energiahordozók magas ára is - közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD).
Globális minimumadó – íme az új részletek
Nyilvánosságra hozta modellszabályait a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a globális minimumadóról, és az EU is kiadta irányelv-tervezetét a minimumadó unión belüli gyakorlatba ültetéséről - hívta fel a figyelmet a Deloitte nemzetközi üzleti tanácsadó.
OECD – infláció. Huszonöt éves csúcs novemberben
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban a fogyasztói árak novemberben 5,8 százalékkal emelkedtek éves alapon. Ez több mint huszonöt éve - 1996 májusa óta - a legmagasabb növekedési ütem - közölte a szervezet.
Lassult az OECD növekedése – Brazíliában recesszió
A koronavírus-járvány negyedik hulláma miatt lassult az OECD tagállamainak együttes gazdasági növekedése az idei harmadik negyedévben az előző negyedévvel összevetve - közölte a szervezet.
OECD: Magyarországon is lassuló növekedés várható
Az OECD azzal számol, hogy a következő két évben lassul a globális gazdaság növekedése az idei évhez képest, és a gazdasági kilátások terén az eddig becsültnél magasabb és tartósabb inflációt tartja a legnagyobb kockázati tényezőnek. A szervezet Magyarországon is lassuló növekedést prognosztizál 2022-ben és 2023-ban.
Globális minimumadó: kezelhető kompromisszum
Olyan kompromisszum jött létre a globális minimumadó ügyében, amely kezelhető a magyar gazdaság szempontjából, mindez pedig bizonyítja, hogy megéri küzdeni a nemzeti érdekért, és vállalni a vitákat - közölte Szijjártó Péter
Globális adóminimum – magyar érdekekkel
Fontos eredmény született a globális minimumadóról zajló nemzetközi tárgyalásokon: sikerült elérni, hogy a magyar érdekeket érvényesítsék - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.Közölte, hogy a...
Minimumadó – Szijjártó: átmeneti időszakot és kivételeket javasol a kormány
Magyarország kizárólag olyan megállapodást fog támogatni a globális minimumadó bevezetése kapcsán, amely nem sérti a magyar érdekeket. A kormány tíz éves átmeneti időszak bevezetésére és kivételek meghatározására tett javaslatot - közölte a külgazdasági és külügyminiszter.
OECD – infláció. Nagyot drágult az energia
Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 4,3 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves emelkedése augusztusban. Júliusban 4,2 százalékos inflációt mértek.
OECD: újra válság előtti szinten a globális GDP
A globális GDP a második negyedévben elérte a válság előtti szintet, de a bizonytalan kilátások miatt a továbbra is szükség lesz az ösztönző monetáris és fiskális intézkedések fenntartására - közölte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentésében.
OECD: gyorsult a növekedés, közel a járvány előtti szint
Még mindig nem érte el a koronavírus-járvány előtti szinteket a GDP az OECD 37 tagállamában. Jóllehet a gazdasági növekedés üteme gyorsult a második negyedévben.
Minimumadó – Tállai: Magyarország pénzügyi szuverenitása a tét
Magyarország egy morzsányit sem enged pénzügyi szuverenitásából, és mivel a "Biden-adó" súlyos károkat okozna a hazai gazdaságnak, a vállalkozásoknak és az embereknek, elutasítja azt - mondta Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Mediaworks Hírcentrumának nyilatkozva.
OECD: a magyar gazdaság erős növekedési jeleket mutat
Magyarország erős növekedési jeleket mutat az idei évben - állapította meg az OECD magyar gazdasági helyzetről szóló országjelentése (Economic Survey of Hungary 2021).
Friss
Ingyenes városlátogatás a tajpeji útmegszakításhoz
Több évi szünetet követően a Tajvani Turisztikai Hivatal ismét félnapos ingyenes városnézést kínál a tranzitutasoknak, hogy ezzel is kedvet csináljon a külföldi turistáknak egy hosszabb tartózkodására - közölte a tajvani China Airlines (CI).
A drága cement megváltoztatta a betonozási játékszabályokat
A cement árának emelkedése megváltoztatta a betonozás játékszabályait. A betonozás költsége még sosem volt ennyire magas.
Akár 4,5 milliós anyagi segítség a mikrovállalkozóvá váláshoz
Amit már sokan, nagyon régóta vártak bekövetkezett: a Magyar...
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
Hírek
Váltott gondoskodás az újfajta családmodell
A váltott gondoskodás sokáig ismeretlen fogalom volt hazánkban, annak ellenére, hogy a szülők különválása következtében számos gyermeket érint az a kérdés, hogy ebben a helyzetben mi a legjobb megoldás. Nemzetközi szinten az 1970-es évek óta egyre több országban van jelen ez a fajta családmodell, 2022. január óta pedig hazánkban is jogszabály teszi már lehetővé a váltott gondoskodást bírói döntés esetén is. Mivel ettől függetlenül még kevéssé ismert nálunk ez a gyermeknevelési modell, a napokban kifejezetten a témában rendezett Figyeljetek Rám! elnevezésű konferencián számos hazai szakember beszélt a modellről és az eddigi hazai tapasztalatokról.
Ebben a Ryanair is egyetért a magyar döntéshozókkal
A Ryanair üdvözli a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amely megsemmisítette a magyar fogyasztóvédelmi hatóság által 2022 augusztusában kiszabott 763 ezer eurós bírságot, amelyet a Ryanair azért kapott, mert a magyar kormány által kivetett extraprofitadót áthárította az utasokra - közölte a légitársaság.
A SPAR megmutatta az első akciós fecskéket
Kormányrendelet kötelezi a 2021-ben egymilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteket arra, hogy június 1. és szeptember 30. között húsz termékcsoportban, heti szinten 10%-os engedményt nyújtó akciót vezessenek be. A SPAR Magyarország azonban komplex akciós stratégiájának keretein belül ennél többet kínál: számos árucikk esetében 10-40 százalékos árkedvezményt biztosít, a SPAR ÁRSTOP Extra Promóció keretein belül pedig 300 termék árát rögzíti május 31. és július 31. között - közölte az áruházlánc.
Új vezérigazgatója lesz júliustól a magyar Penny-nek
Mathias Mentrop lesz a Penny Magyarország vezérigazgatója július 1-jétől, aki a csehországi hálózat operatív igazgatója jelenleg - közölte a diszkontáruházlánc.
Májusban nőtt a magyar tőzsde forgalma és a BUX index is
Májusban erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán a forgalom, a BUX index az április végi értékéhez képest 5,4 százalékkal emelkedett, 47 262 ponton zárta a májust - közölte a havi statisztikájában a BÉT.
Júniustól sűrűbben jár a 100E repülőtéri expressz
A várható nyári nagy forgalom miatt júniustól gyakrabban jár a 100E repülőtéri busz a Deák Ferenc tér és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás
Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.
Gazdaság
MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket
A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.
A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira
Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.
A Magyar Bankszövetség közleményben bírálja a kormány új intézkedéseit
A Magyar Bankszövetség szerint az extraprofitadó meghosszabbítása 2024-ben csökkenti a pénzintézetek bevételeit és a hitelkihelyezéseket, gyengíti a gazdaság ellenállóképességét. Közleményében a szövetség versenysemleges szabályozást és a pénzügyi szektort érintő szerda esti rendelet felülvizsgálatát kéri a kormánytól.