Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság OECD: gyorsult a növekedés, közel a járvány előtti szint
No menu items!

OECD: gyorsult a növekedés, közel a járvány előtti szint

Még mindig nem érte el a koronavírus-járvány előtti szinteket a GDP az OECD 37 tagállamában. Jóllehet a gazdasági növekedés üteme gyorsult a második negyedévben.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet előzetes adatai szerint április-júniusban az előző negyedévhez képest 1,6 százalékkal nőtt a GDP az OECD-tagállamokban.

A tavalyi második negyedévben, a járvány első hulláma által okozott globális sokk hatására példátlan mértékben, 10,4 százalékkal esett vissza az OECD-tagok gazdasági teljesítmény. A korábbi rekordot a pénzügyi és gazdasági világválság csúcsán, 2009 első negyedévében mérték, de akkor is csak 2,3 százalékkal esett vissza az OECD-tagállamok gazdasági teljesítménye.

Negyedéves összevetésben a tavalyi első negyedévben 1,8 százalékkal csökkent, majd a második negyedévi 10,4 százalékos mínusz után a harmadik negyedévben már 9,4 százalékkal, a negyedikben 1,1 százalékkal, az idei első negyedévben pedig 0,6 százalékkal nőtt a reál-GDP.

Az idei második negyedévben az OECD-tagállamok hazai össztermékének szintje 0,7 százalékkal maradt el a járvány előtti utolsó “béke negyedévhez”, 2019 október-decemberéhez képest.

A hét legfejlettebb gazdaság (G7) közül Nagy-Britannia lemaradása volt a legnagyobb, 4,4 százalékos, majd Olaszország következik 3,8 százalékkal, illetve Franciaország és Németország 3,3-3,3 százalékkal. A G7-csoport tagjai közül csak az Egyesült Államok volt képes a járvány előtti szintre visszakapaszkodni, a második negyedévben az amerikai GDP 0,8 százalékkal haladta meg a 2019 utolsó negyedévit.

Idén április-júniusban az Európai Unióban, az euróövezetben és a hét legfejlettebb országot tömörítő G7-csoportban is nőtt a GDP. Legjobban az euróövezet teljesített, ahol az első negyedévi 0,3 százalékos csökkenés után 2,0 százalékkal nőtt a gazdaság. Az Európai Unióban 0,1 százalék mínuszról 1,9 százalékra ugrott, a G7-csoportban pedig 0,4 százalékos emelkedésről 1,6 százalékra gyorsult a reál GDP-növekedés üteme a második negyedévben.

A hét legfejlettebb gazdaság közül Nagy-Britannia GDP-je nőtt a legnagyobb mértékben a júniussal zárult három hónapban: az első negyedévi 1,6 százalék csökkenés után 4,8 százalékkal gyarapodott a hazai össztermék. A második helyezett Olaszország gazdasági növekedési üteme 0,2 százalékról 2,7 százalékra gyorsult. Németország GDP-je 1,6 százalékkal, az Egyesült Államoké ugyancsak 1,6 százalékkal, Franciaországé 0,9 százalékkal, Kanadáé 0,6 százalékkal, Japáné pedig 0,3 százalékkal nőtt.

Éves összehasonlításban 13 százalékkal ugrott meg az OECD-országok gazdasági teljesítménye a második negyedévben, míg az elsőben 0,3 százalékkal csökkent. Az Európai Unióban az első negyedévben mért 1,3 százalékos csökkenésről 13,2 százalékos, az eurózónában 1,3 százalékos visszaesésről 13,6 százalékos, a G7-csoportban pedig 0,6 százalékos mínuszról 12,8 százalékos GDP-növekedésre váltott ét a gazdaság.

A hetek közül a brit gazdaság teljesített a legjobban, 22,2 százalékos növekedéssel, 7,6 százalékkal pedig Japán bizonyult a sereghajtónak. Franciaország GDP-je 18,7 százalékkal, Olaszországé 17,3 százalékkal, Kanadáé 13,8 százalékkal, az Egyesült Államoké 12,2 százalékkal, Németországé pedig 9,4 százalékkal bővült.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Húsvéti programokkal várják a családokat a nemzeti parkok

A négynapos hétvégén is nyitva lesznek a látogatóközpontok és tematikus túrákkal várják a kirándulókat.

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.