Miközben a fejlett gazdaságokban, különösen az USA-ban a nagynevű vállalatok körében is bevett szokás, hogy a bajba jutott, de kellő átszervezéssel nyereségessé tehető cégek a csődvédelembe menekülve nyernek időt a hitelezőkkel történő megállapodásra és az új stratégia megalkotására, Magyarországon nem ismerték fel az ebben rejlő lehetőségeket. Pedig annak ellenére, hogy a csőd a magyar nyelvben rosszabbul cseng, mint a felszámolás, ez utóbbi sokkal inkább visszafordíthatatlan, az érintett vállalkozás végét jelentő folyamat.
A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen jóváhagyta a Mart Kft. csődegyezségét. Így talpra állhat az egyik legnagyobb hazai építőanyag és szaniter kereskedelmi cég.
A Mart Kft. példája igazolhatja, hogy megfelelő keretek között van értelme, lehet sikere a sokat szapult csődeljárásnak. A Mart-csőd előzményeiről bővebben itt olvashat.
Miután a Mart Kft. osztrák tulajdonosa, Wolfgang Hatzl a nyugat-európai példák alapján, február végén a csődeljárásban látta az egyetlen kiutat, Somogyi Ferencet és cégét, a TM-LINE Zrt.-t a csődegyezségi javaslat előkészítésére kérte fel. A cég tanácsadói pedig a tavasz elején a két hitelező bankkal, valamint a meghatározó beszállítókkal sikeres tárgyalásokat folytattak a csődegyezség előkészítéséről. Eközben a bíróság által kijelölt Hetényi és Társa Kft. és az általa megbízott Dr. Csaba Árpád vagyonfelügyelő jóváhagyásával a cég reorganizációja is megkezdődött, aminek eredményeként a Mart még megmaradt üzletei is újranyitottak.
Ezt követően, a több, mint 200 hitelező 97 százalékának részvételével került sor májusban a cég jövőjét alapvetően meghatározó és végül az adós és a hitelezők megegyezésével zárult csődegyezségi eljárásra. Ezzel azonban nem került pont a történet végére, mert az első fokú bíróság (annak ellenére, hogy a csődegyezséget az úgynevezett biztosított kategória képviseletében 99, a nem biztosított kategória képviseletében 91 százalékban szavazták meg) döntően formai okokra hivatkozva nem fogadta el a csődegyezséget.
Az értesítések kiküldése helyett ugyanis a kézbesítést, a levelek átvételét vizsgálta. Így pedig a csődeljárás megszüntetését és az adós felszámolását rendelte el. Ami egyértelműen a Mart Kft. végét jelentette volna, amit már az is előrevetített, hogy az elhúzódó eljárás során a vállalkozás forgalma folyamatosan és erőteljesen, mindössze napi pár millióra csökkent.
A végzés ellen azonban a Mart és a vagyonfelügyelő mellett – tudván, hogy a felszámolással sokkal nagyobb veszteség éri őket – a hitelező bankok és egy nagy beszállító is fellebbezett. A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság pedig a fellebbezéseket alaposnak találva, befejezetté nyilvánította a csődeljárást. Egyben nemcsak, hogy megváltoztatta az első fokú bíróság végzését, hanem jóváhagyta az adós és a hitelezők egyezségi megállapodását. A határozatot ezt követően majd az első fokú bíróság teszi majd közzé a Cégközlönyben.
Wolfgang Hatzl és a tanácsadók az Ítélőtábla döntése kapcsán Az Üzletnek azt hangsúlyozták: mivel a piaci eredményesség alapja a bizalom, a sikeres csődegyezséggel a Mart Kft. immáron újra tiszta lappal dolgozhat azért, hogy a hitelezőkkel kötött megállapodást teljesítve, ismét olyan vállalkozássá váljék, amely országos hálózatot üzemeltetve, munkahelyeket teremtve, a piaci versenyt erősítve segítse az építkezőket.