Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Csúcsra nőtt a globális gabonaár, de némi korrekció már látható
No menu items!

Csúcsra nőtt a globális gabonaár, de némi korrekció már látható

Illusztráció: Bigstock

A gabonaárak 2022-ben rekordmagasságot értek el, mivel az ukrajnai háború megrázta az exportot, az energiapiacokat és az élelmiszertermelés szempontjából kulcsfontosságú műtrágyaellátást – közölte az ENSZ.

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az olyan élelmiszeripari alapanyagok, mint a gabona és a növényi olajok globális árai tavaly a legmagasabbak voltak az eddigi rekordok között, még azután is, hogy kilenc egymást követő hónapban csökkentek, mivel Oroszország ukrajnai háborúja, az aszály és más tényezők felhajtották az inflációt és világszerte súlyosbították az éhezést.

A FAO élelmiszerár-indexe, amely az általánosan forgalmazott élelmiszerek nemzetközi árának havi változását követi nyomon, decemberben 1,9 százalékkal csökkent az egy hónappal korábbihoz képest – közölte pénteken a római székhelyű szervezet.

Az év egészét tekintve átlagosan 143,7 pont volt, több mint 14 százalékkal meghaladva a 2021-es átlagot, amely szintén nagymértékű emelkedést mutatott.

A decemberi csökkenést a növényi olajok árának csökkenése vezette, a zsugorodó importkereslet, a dél-amerikai szójaolaj-termelés növekedésére vonatkozó várakozások és az alacsonyabb nyersolajárak közepette. A gabona és a hús ára szintén csökkent, míg a tejtermékek és a cukor ára enyhén emelkedett.

Az alacsoyabb élelmiszerárak üdvözlendőek két nagyon változékony év után” – mondta Maximo Torero, a FAO vezető közgazdásza az NBC News beszámolója szerint. “Fontos, hogy továbbra is éberek maradjunk, és továbbra is nagy hangsúlyt fektessünk a globális élelmezési bizonytalanság enyhítésére, tekintettel arra, hogy az élelmiszerárak világszinten továbbra is magasak, sok alapvető élelmiszer esetében rekordmagasság közelében vannak, a rizs ára pedig emelkedik, és még mindig sok a jövőbeli ellátással kapcsolatos kockázat” – fejtette ki.

Tavaly az élelmiszerár-index a FAO adatai szerint a legmagasabb szintet érte el a nyilvántartás 1961-es kezdete óta.

Oroszország februári ukrajnai inváziója súlyosbította az élelmiszerválságot, mivel a két ország a búza, az árpa, a napraforgóolaj és más termékek vezető globális szállítója, különösen Afrika, a Közel-Kelet és Ázsia azon részeinek országai számára, amelyek már így is éhínséggel küzdenek.

A kritikus jelentőségű fekete-tengeri szállítások megszakadása miatt az élelmiszerárak rekordmagasra emelkedtek, ami fokozta az inflációt, a szegénységet és az élelmezési bizonytalanságot az importtól függő fejlődő országokban.

A háború az élelmiszertermelés szempontjából kulcsfontosságú energiapiacokat és a műtrágyaellátást is megrázta. Mindez ráadásul az éghajlati sokkokat is tetézte, amelyek olyan helyeken, mint Afrika, éhínséghez vezettek. Etiópiát, Szomáliát és Kenyát súlyosan érinti az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya, és az ENSZ arra figyelmeztet, hogy Szomália egyes részein éhínség fenyeget. Már több ezer ember halt meg.

A búza és a kukorica ára tavaly rekordmagasságot ért el, bár decemberben a többi gabona árával együtt csökkent. A FAO szerint a déli félteke termése növelte a kínálatot, és az exportőrök között erős volt a verseny.

A szervezet növényolaj-árindexe tavaly minden idők legmagasabb értékét érte el, még akkor is, ha decemberben 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintre zuhant. A FAO tejárindexe és húsárindexe szintén a legmagasabb volt 1990 óta az egész 2022-es évben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Igazgatói kinevezések az Accent Hotels szállodáiban

Decembertől Koós Melinda vezeti a májusban újranyitott Kenese Bay Garden Resort & Conference szállodát.

Beelőzték a multikat: Ezrével készülnek a dubaji csokik Nagykanizsán

Jakabfi Dávid desszertséf dubai csokija már várólistás, a bejglinél is népszerűbb lett az édesség.

Innotime-kutatás: A fenntartható turizmus már nem luxus Magyarországon

Az Innotime Hungary Kft immár hagyományosan minden évben átfogó...

Nőtt a rozé borok népszerűsége a hazai fogyasztóknál

Az elsőként rozét fogyasztók nagyobb valószínűséggel válnak borfogyasztóvá, mint az elsőként fehér- vagy vörösbort fogyasztók.
Hirdetés

Hírek

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama

Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre a főbb...

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

Gazdaság

A Mol részesedését az ENEOS MOL Synthetic Rubber Kft.-ben az ENEOS veszi meg

A tranzakció várhatóan 2025 első negyedévében zárul le, a hatósági jóváhagyástól függően.

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.