Kezdőlap Világgazdaság Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában
No menu items!

Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában

Egyre borúlátóbban ítélik meg a  globális vállalati szektor szereplői a világgazdasági kilátásokat, és különösen Európában komor a hangulat – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics negyedik negyedévi globális felmérésében.

A ház 229 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.

Az Oxford Economics keddi beszámolója szerint az üzleti vállalkozások csaknem háromnegyedének – 54 százalékuknak valamelyest, 19 százalékuknak jelentősen – romlottak a jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásai.

A vizsgálat résztvevőinek idei előrejelzései valamelyest javultak ugyan – a vállalatok prognózisainak középértéke az előző felmérésben kimutatott 1,9 százalék helyett most 2,1 százalékos globális GDP-növekedést valószínűsít 2022-re -, de még ez is 1,5 százalékponttal alacsonyabb az Ukrajna elleni orosz invázió előtti várakozásoknál.

A jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások ugyanakkor számottevő mértékben gyengültek:

az Oxford Economics friss negyedéves felmérésébe bevont üzleti nagyvállalkozások előrejelzéseinek középértéke az előző vizsgálat résztvevői által várt 1,8 százalék helyett immár csak 1,4 százalékos globális növekedést valószínűsít 2023 egészére.

Ezzel együtt romlottak az inflációs várakozások is: a ház vizsgálatában részes üzleti vállalkozások átlagosan 5,6 százalékos világgazdasági szintű fogyasztói inflációt várnak 2023-ban, egy teljes százalékponttal magasabbat, mint a negyedévvel ezelőtti felmérés résztvevői.

A romló globális kondíciók miatt más nagy londoni házak is a korábbiaknál számottevően komorabb előrejelzéseket adnak a világgazdaság jövőre várt teljesítményére.

A Moody’s Investors Service szintén kedden Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte, hogy negatív  hitelképességi kilátást adott 2023-ra a világgazdaság egészének, mivel – jóllehet az infláció várhatóan lassulásnak indul jövőre – az élelmiszer- és az energiaárak továbbra is magasak lesznek, hátráltatva a globális növekedést.

A nemzetközi hitelminősítő az idén még 3 százalékos, jövőre azonban 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken.

A Moody’s kiemeli, hogy az ukrajnai háború kezdete előtt, februárban kiadott előző prognózisa Közép- és Kelet-Európában a térségi szintű hazai össztermék átlagosan 4,5 százalékos bővülését valószínűsítette 2023-ra, most összeállított új előrejelzése szerint azonban az országcsoport GDP-növekedési átlaga 1,3 százalék lesz jövőre.

Nyugat-Európában a hitelminősítő 2023-ban átlagosan 0,4 százalékos egész éves GDP-visszaesést vár a korábbi előrejelzésében szereplő 1,9 százalékos növekedés helyett.

A Moody’s összességében szintén Európában várja a legnagyobb mértékű lassulást, tekintettel az orosz fölgáz- és nyersolajszállítások csökkenésére és az ebből eredő magas energiaárakra.

A ház jövőre az amerikai gazdaságban is mindössze 0,4 százalékos egész évi GDP-bővüléssel számol.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kijött a rendelet: kötelező marad, de teljesen átalakul az energetikai tanúsítvány 

Novembertől teljesen megújul az épületek energiahatékonyságát értékelő rendszer és új energetikai tanúsítványok jönnek. Továbbra is kötelező marad az energetikai tanúsítvány beszerzése az ingatlanok eladásához és bérbeadásához, de annak számát és átvételét már nem kell szerepeltetni a szerződésekben - derül ki az Ingatlannet.hu összefoglalójából.

Pánikhangulat uralkodott el a gazdálkodókon egy új kötelezettség miatt

Január 1-je óta a Nébih felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót. A naponta akár több órát is felemésztő adminisztrációs feladat a permetezési szezonban hatalmas terhet ró a gazdákra, amit sokan próbálnak áthárítani a növényorvosokra, holott ez nem az ő dolguk lenne.

KSH: visszaestek a beruházások az év elején

A beruházások volumene 2023 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,8 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest - szezonálisan kiigazítva - 1,0 százalékkal nőtt. A beruházások volumenét jellemzően a vállalkozások csökkenő aktivitása alakította - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).  

Bomba lehetőségeket rejt még az élelmiszeripar

A kormány hatalmas lehetőségeket lát az élelmiszeriparban, ezért emelte a korábbi 468 milliárdról 750 milliárd forintra az ágazat fejlesztésére fordítható forrásokat – mondta Nobilis Márton.

Hírek

Kézműves vásár Velencén – több mint húsz helyi kézművessel 

Helyi kézművesekkel összefogva VÉKA néven szervez kézműves vásárt a...

SZÉP-kártya last minute

Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg.

Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol

A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.

Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére

Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.

Idén jobban fizet a diákmunka

Az eddig meghirdetett nyári diákmunkákra a mezőgazdaságban átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak, gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok ellátása során 1600-1750 forint az órabér, üzleti kiszolgáló központokban, call centerekben vagy IT-területen pedig 2000 forint felett lehet keresni - derült ki az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet felméréséből.

Az ementáli sajtot nem hagyják kisajátítani

A svájci sajtgyártók azt szeretnék, ha az Emmentaler (magyarul ementáli) nevet kizárólag az ő sajtkülönlegességükre használnák. Az uniós bíróság most elutasította ezt a kérelmet.

Véleményezte a 2024-es büdzsé tervezetét a Költségvetési Tanács

A Költségvetési Tanácsnak (KT) a Magyarország 2024-es központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat tervezetének hitelességére és végrehajthatóságára nézve nincsenek alapvető ellenvetései - közölte a tanács.

Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén

Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium.

Gazdaság

MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer

Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.

MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil

Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.

Diákhitel: négy banknál lesz elérhető a kedvezményes számlacsomag

A Diákhitel Központ által a pénzintézetek számára meghirdetett nyílt pályázaton hat jelentkezőből négy pénzintézettel, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal megkötötték a megállapodást, amely rendkívül kedvezményes számlacsomagokat nyújt az ügyfeleknek.

Máris terjeszkedik az új magyar szuperbank

Az MBH Bank Nyrt. tárgyal a Duna Takarék Bank Zrt. legalább 75 százaléknyi tulajdonrészének megszerzéséről - közölte a Budapesti Értéktőzsde honlapján a néhány hete megalakult pénzintézet.