Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában
No menu items!

Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában

Egyre borúlátóbban ítélik meg a  globális vállalati szektor szereplői a világgazdasági kilátásokat, és különösen Európában komor a hangulat – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics negyedik negyedévi globális felmérésében.

A ház 229 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.

Az Oxford Economics keddi beszámolója szerint az üzleti vállalkozások csaknem háromnegyedének – 54 százalékuknak valamelyest, 19 százalékuknak jelentősen – romlottak a jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásai.

A vizsgálat résztvevőinek idei előrejelzései valamelyest javultak ugyan – a vállalatok prognózisainak középértéke az előző felmérésben kimutatott 1,9 százalék helyett most 2,1 százalékos globális GDP-növekedést valószínűsít 2022-re -, de még ez is 1,5 százalékponttal alacsonyabb az Ukrajna elleni orosz invázió előtti várakozásoknál.

A jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások ugyanakkor számottevő mértékben gyengültek:

az Oxford Economics friss negyedéves felmérésébe bevont üzleti nagyvállalkozások előrejelzéseinek középértéke az előző vizsgálat résztvevői által várt 1,8 százalék helyett immár csak 1,4 százalékos globális növekedést valószínűsít 2023 egészére.

Ezzel együtt romlottak az inflációs várakozások is: a ház vizsgálatában részes üzleti vállalkozások átlagosan 5,6 százalékos világgazdasági szintű fogyasztói inflációt várnak 2023-ban, egy teljes százalékponttal magasabbat, mint a negyedévvel ezelőtti felmérés résztvevői.

A romló globális kondíciók miatt más nagy londoni házak is a korábbiaknál számottevően komorabb előrejelzéseket adnak a világgazdaság jövőre várt teljesítményére.

A Moody’s Investors Service szintén kedden Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte, hogy negatív  hitelképességi kilátást adott 2023-ra a világgazdaság egészének, mivel – jóllehet az infláció várhatóan lassulásnak indul jövőre – az élelmiszer- és az energiaárak továbbra is magasak lesznek, hátráltatva a globális növekedést.

A nemzetközi hitelminősítő az idén még 3 százalékos, jövőre azonban 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken.

A Moody’s kiemeli, hogy az ukrajnai háború kezdete előtt, februárban kiadott előző prognózisa Közép- és Kelet-Európában a térségi szintű hazai össztermék átlagosan 4,5 százalékos bővülését valószínűsítette 2023-ra, most összeállított új előrejelzése szerint azonban az országcsoport GDP-növekedési átlaga 1,3 százalék lesz jövőre.

Nyugat-Európában a hitelminősítő 2023-ban átlagosan 0,4 százalékos egész éves GDP-visszaesést vár a korábbi előrejelzésében szereplő 1,9 százalékos növekedés helyett.

A Moody’s összességében szintén Európában várja a legnagyobb mértékű lassulást, tekintettel az orosz fölgáz- és nyersolajszállítások csökkenésére és az ebből eredő magas energiaárakra.

A ház jövőre az amerikai gazdaságban is mindössze 0,4 százalékos egész évi GDP-bővüléssel számol.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.