Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Elegük van a készpénzből
No menu items!

Elegük van a készpénzből

Sosem volt még ennyi bankszámla Magyarországon, mint az idén szeptemberben, a devizaszámlák, a bankkártyák száma is történelmi csúcson van, és egyre többen fizetnek a telefonjukkal a kártyájuk helyett.

Egyre többen bankolnak, emiatt rekordokat dönt a bankszámlák és a hozzájuk kapcsolódó bankkártyák száma. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) harmadik negyedévi adatai szerint a fizetési számlák száma lassan eléri a 11 milliós határt, ebből a magánszemélyek számláinak száma megközelíti a 9,9 milliót. A tranzakciós illeték bevezetését követően, ahogy eltűntek a díjmentes számlacsomagok, 9,3 millió alá esett a lakossági bankszámlák száma, azóta viszont több mint 600 ezer számlát nyitottak. – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Csak az idén csaknem 160 ezerrel nőtt a magánszemélyek bankszámláinak a száma. Ennek az egyik oka az lehet, hogy egyre több fiatalnak van szüksége számlára. Magyarázat lehet az is, hogy a magas infláció mind több embert késztetett arra, hogy a készpénzben lévő megtakarítását egy pénzintézetre bízza.

A devizaszámlák száma is történelmi csúcson van, 1,219 millió volt szeptember végén. Az idén is csaknem 48 ezer új devizaszámlát nyitottak Magyarországon, a covid járvány kitörése óta, amikortól a forint árfolyama instabillá vált, pedig csaknem 170 ezret.

Az adatok elemzéséből az derül ki, hogy azokban a negyedévekben pörög fel a devizaszámla-nyitások száma a legjobban, amikor a forint árfolyama kiugró mértékben gyengül. 2022 utolsó negyedévében, amikor történelmi mélypontra került a magyar fizetőeszköz, csaknem 30 ezer devizaszámla nyílt meg a szolgáltatóknál. A devizaszámlákon lévő megtakarításoknál a befektetőknél általában nem szempont az elérhető kamat, de már erre is érdemes figyelni, mert euróra vagy dollárra is is találni már évi 3-4 százalékos kamatot lekötött betétre – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.

Mobillal fizet minden negyedik magyar

A bankkártyák száma is történelmi csúcson van, meghaladta a 10 millió 40 ezer darabot. Ezek döntő részben betéti kártyák, a hitelkártyák száma nem változott érdemben az idén, több éves távon vizsgálva pedig csökken, alig éri már el az 1,1 milliót. A mobiltárcába regisztrált bankkártyák száma ezzel szemben folyamatosan nő, már meghaladja a 2,3 milliót, vagyis lassan minden negyedik bankkártya bekerül valamelyik okostelefon vagy más okoseszköz pénztárcájába. Ez nem csak praktikusabb használatot jelent, de biztonságosabbá is teszi a kártyás vásárlásokat, hiszen így nem láthatja meg senki a bankkártya számát, lejárati dátumát vagy a CVC-kódot, mint a hagyományos plasztiklap elővételekor.

A bankkártyás vásárlási forgalomból is egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a mobiltárcák. Darabszámban a teljes forgalom több mint 22,3 százalékát bonyolították le mobiltárcából, értékben a mobilos vásárlások aránya meghaladta a 16 százalékot. A nagyobb összegű vásárlásoknál, úgy tűnik, még mindig a hagyományos bankkártyával fizetnek az emberek. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a nagyobb összegű online vásárlásoknál így fizetnek, például amikor állampapírt vásárolnak.

A harmadik negyedévben egyébként összesen több mint 470 millió vásárlási tranzakciót végeztek el a magyarországi kibocsátású bankkártyákkal, ami 12 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A tranzakciók értéke meghaladta a 4400 milliárd forintot, ez 17,7 százalékos növekedést jelent, amit részben a magas infláció is magyarázhat. Az átlagos kártyás vásárlási tranzakciók értéke 2022 óta nőtt valamelyest, az idén 9,3-9,8 ezer forint között alakult az egyes negyedévekben.

A készpénzhasználat visszaszorulóban van

Miközben a kártyás vásárlások száma és értéke folyamatosan nő, a készpénzfelvételek száma és értéke csökken. A harmadik negyedévben 22,84 millió alkalommal vettek fel magyarországi bankkártyával pénzt az ügyfelek, ez 2 százalékkal elmaradt a 2022-es harmadik negyedévitől. A felvett készpénz összege nem egészen 2400 milliárd forint volt, ami szintén 2 százalékos csökkenés éves összevetésben. Egy átlagos bankkártyával havonta kevesebb, mint egyszer vesznek fel most készpénzt a magyarok, alkalmanként pedig átlagosan 105 ezer forinttal csapolják meg az ATM-eket. Vagyis a 150 ezer forintos ingyenes lehetőséget egy átlagos bankkártyás ügyfél még mindig nem használja ki.

Szerencsére nem is kell, hiszen egyre több helyen lehet bankkártyával fizetni. Az elfogadóhelyek száma meghaladja már a 204 ezret, több mint 151 ezer fizikai kereskedőnél és immár 48 ezernél is több webáruházban lehet kártyával fizetni a csaknem 4300 postai elfogadóhely mellett. A POS-terminálok döntő része érintéses fizetést is lehetővé tesz.

Az ATM-ek száma is nőtt az idén a tavaly év végi mélypont óta. Szeptember végén 4860 automatából lehetett Magyarországon készpénzt felvenni, 122-vel több helyen, mint tavaly decemberben. Ebben minden bizonnyal szerepet játszott az MNB év elején megjelent rendelete is, amely előírta a bankok számára, hogy bővítsék a hálózatukat.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.