Kezdőlap Építőipar Elemzők: több tényező is nehezíti az építőipari növekedést
No menu items!

Elemzők: több tényező is nehezíti az építőipari növekedést

A keresleti oldalt tekintve biztatóak az építőipar kilátásai, az alapanyok drágulása és a szakemberhiány a kínálati oldalon okoz nagyobb fejtörést – kommentálták szakértők az építőipar májusi termeléséről kiadott KSH-adatokat.

A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint májusban 18,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, és a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott: folytatódik a volatilitás a hazai építőipar havi teljesítményeiben, a rendelésállomány eközben pozitív képet mutat. Az építőipar idei legnagyobb kihívása immár láthatóan az alapanyagellátás és az áremelkedés, amit többek közt a nemzetközi ellátási láncok sérülése és az erős kereslet is hajt. Az iparági konjunktúrát az államilag támogatott lakásfelújítások, illetve a szerződésállományok alapján ismét élénkülni látszó, anticiklikus állami megrendelések is táplálják.

Összességében az iparág kilátásai kedvezőbbek, mint a tavalyi év közepén. Jelenleg problémát a szakképzett munkaerő újra megjelenő hiánya okoz, ami további bérinflációhoz vezethet az iparágban. Az építőipari alapanyagok árának elszállásán és hiányán remélhetőleg segíthet az év második felétől tervezett exportkorlátozás és a hazai kitermelés felpörgetése – vélekedett az elemző.

Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a bázishatás miatt megtévesztő lehet a 19 százalékot közelítő éves növekedési adat, mivel az ágazat teljesítménye tavaly pont májusban érte el a mélypontját. Építményfőcsoportonként eltérő folyamatok látszanak: az épületek építése már elérte a 2019-es csúcsot, míg a mélyépítő ágazat ettől még elmarad.

Földi Tibor, a lakóingatlan-fejlesztő Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőipar teljesítményének növekedése jelentős költségemelkedés mellett valósul meg, hiszen a tavalyi harmadik negyedévtől a legtöbb esetben kétszámjegyű, az acél esetében például 8 hónap alatt mintegy 80 százalékos drágulás következett be az alapanyagok világpiacán

Az intenzív alapanyagdrágulás egyik oka az, hogy a megszokottnál szűkebb kapacitásra zúdult rá a felgyülemlett kereslet. A költségoldalról jelentkező jelentős nyomás miatt elkerülhetetlen az új lakások további drágulása, ám tapasztalatai szerint a vevőkben ez a folyamat még nem tudatosodott. Földi Tibor hozzátette: a Magyarországon felhasznált építőanyagok jelentős része importból származik, ráadásul az építési telkek folyamatos drágulása is az újlakás-árak további emelkedésének irányába hat.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője arra mutatott rá, hogy a májusi növekedésnek köszönhetően már az éves mutató pluszba került, szemben a korábbi adattal, amely szerint az év első négy hónapjában még több mint 3 százalékos volt a visszaesés. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a 2015 havi átlagán alapuló fixbázisú mutató szerint az építőipari termelés volumene 20 százalékponttal elmarad a 2019 közepén elért csúcstól.

A K&H Bank szakértője szerint a kilátások jónak mondhatók, fontos kérdés viszont az, hogy a globálisan és Magyarországon is tapasztalható alapanyag- és építőanyag-drágulás mennyire fogja vissza majd az építési kedvet és a már megkezdett beruházások ütemét.

Rezsicsökkentés a cégautóhasználatban. NAV, a GDPR, ESG, NAIH megfelelés a gyakorlatban. A hagyományos, a hibrid és az elektromos autók erőssége és gyengéje? Ezt is megtudhatja AzÜzlet hagyományos Cégautó és flotttakonferenciáján.

2023 május 30. Airport Hotel Budapest **** superior

További információ és jelentkezés »»

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bomba lehetőségeket rejt még az élelmiszeripar az agrárminisztérium szerint

A kormány hatalmas lehetőségeket lát az élelmiszeriparban, ezért emelte...

Igazi áttörés az online számláknál

Napokon belül a kétmilliárdot is eléri a jelentősen növekvő...

Szép kártya last minute

Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy...

Rezsicsökkentési tippek otthonra, a német szakminisztériumtól

A német Szövetségi Gazdasági és Éghajlatvédelmi Minisztérium közzé tette...

Hírek

Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol

A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.

Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére

Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.

Idén jobban fizet a diákmunka

Az eddig meghirdetett nyári diákmunkákra a mezőgazdaságban átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak, gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok ellátása során 1600-1750 forint az órabér, üzleti kiszolgáló központokban, call centerekben vagy IT-területen pedig 2000 forint felett lehet keresni - derült ki az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet felméréséből.

Az ementáli sajtot nem hagyják kisajátítani

A svájci sajtgyártók azt szeretnék, ha az Emmentaler (magyarul ementáli) nevet kizárólag az ő sajtkülönlegességükre használnák. Az uniós bíróság most elutasította ezt a kérelmet.

Véleményezte a 2024-es büdzsé tervezetét a Költségvetési Tanács

A Költségvetési Tanácsnak (KT) a Magyarország 2024-es központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat tervezetének hitelességére és végrehajthatóságára nézve nincsenek alapvető ellenvetései - közölte a tanács.

Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén

Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium.

Újabb drágulás jön, péntek előtt érdemes tankolni

Péntektől tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak: a benzin esetében a változás mértéke bruttó 8 forint, a gázolaj ára pedig bruttó 4 forinttal emelkedik.

A tatai Platán Gourmet nyerte el az Év étterme díjat

A tatai Platán Gourmet nyerte el a magyar gasztronómia egyik legrangosabb elismeréseként számon tartott Audi - Dining Guide Év étterme díjat.

Gazdaság

Igazi áttörés az online számláknál

Napokon belül a kétmilliárdot is eléri a jelentősen növekvő online számlák száma. Ezt Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára mondta az MTI-nek....

Szép kártya last minute

Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már...

MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer

Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.

MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil

Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.