építőipar
Már katalógusból is kiválaszthatjuk leendő otthonunkat
Az elmúlt évek viharai, kezdve a Covid járvány hirtelen berobbanásával, folytatva a szomszédunkban kialakult háborús helyzettel, számos piaci szegmenshez hasonlóan az építőipart is jelentősen...
Komoly visszaesést hozott a február az építőiparban
Az építőipari termelés volumene februárban az egy évvel korábbihoz viszonyítva 11,8 százalékkal csökkent, a januárihoz képest a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján 1,9 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Visszaestek a cégalapítások az építőiparban
Az év elejére visszaestek a cégalapítások az építőiparban, ezzel 5 éven át tartó emelkedés ért véget - közölte az Opten.
Lakásügy: építőipari kapacitás van, a pénz a kérdés
Az építőipari kapacitások évenként 25-30 ezer új lakás megépítéséhez és 250 ezer meglévő lakás energiatakarékos felújításához is elegendőek, így a következő két évben elsődlegesen nem kapacitási, hanem finanszírozási kérdés lesz a lakásügy - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.
KSH: csökkent az építőipari termelés októberben
Az építőipari termelés volumene októberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 2,5 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint, szeptemberhez képest 1,8 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Még mindig tarolnak az építőiparban a kontárok. A Mapei megállítaná a bizalomvesztést
738 ezer forint az építőipari kontármunkák átlagos kára 2022-ben, 15 ezer forinttal kevesebb, mint tavaly. Enyhén javult, de továbbra is közepes az építőiparral szembeni általános bizalom – állapítja meg a Mapei Kft. kutatása.
Ennyit csökkent az építőipari termelés a Covid és a háború hatására
A koronavírus-járvány és Ukrajna orosz inváziója jelentősen megzavarta a globális ellátási piacot. A két esemény komoly hatással volt és van az építőiparra is.
Nagy Márton: ha a német gazdaság recesszióba esik, akkor a magyar is
Az idén az építőipar növekedése 4,5 százalék körül alakulhat, a bő esztendők után azonban 2023-ban és 2024-ben szűk esztendő várható - mondta a gazdaságfejlesztési miniszter az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által szervezett konferencián, hozzátéve: a kormány a következő évben azon dolgozik, hogy az ország elkerülje a recessziót, ez azonban attól függ, hogy Németország recesszióba esik-e.
Szeptemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
Hazánkban augusztusban már a negyedik hónapja romlottak az üzleti és a fogyasztói várakozások. A fogyasztói várakozások esetében ez szeptemberben is folytatódott, az üzleti bizalmi index viszont kis mértékben emelkedett, bár érezhetően elmaradt a júliusi szintjétől - közölte a GKI Gazdaságkutató.
ÉVOSZ: drasztikus a drágulás az építőiparban
Az építésgazdaságban tapasztalható áremelkedés több mint duplája a fogyasztási ár növekedésének. Ez a drasztikus áremelkedés az új építéseket és a felújításokat egyaránt érinti - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.
KSH: júniusban csökkent az építőipar termelése
Júniusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületek építéséé 4,8, az egyéb építményeké 11,7 százalékkal csökkent.
Áprilisban hároméves csúcsára ugrott a GKI konjunktúraindexe
Áprilisban a GKI konjunktúraindexe a 2019 tavaszi, vagyis jóval a Covid-válság előtti szintjére ugrott, ezt azóta csak egyetlen hónapban, 2021 októberében sikerült megközelítenie - közölte a GKI Gazdaságkutató.
Akár recesszióba is taszíthatja Németországot az ukrajnai háború
Az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása az ezzel együtt járó energiaembargó miatt a német bruttó hazai termék akár kétszázalékos csökkenését okozhatja az idén és ezzel recessziót is, a Bundesbank modellszámításainak legkedvezőtlenebb forgatókönyve szerint.
Alaposan belehúzott a magyar építőipar februárban
Februárban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 42,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az idén januárinál pedig 13,3 százalékkal volt magasabb - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
ÉVOSZ: a háború stagnálást okoz az építőiparban
Az év elején még az építőipari termelés 5-6 százalékos növekedését prognosztizálta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), az orosz-ukrán háború tükrében azonban már stagnálásra számít.
KSH: gyengén kezdte az évet az építőipar
Az építőipar termelése 3,3 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest, a decemberinél pedig 6,3 százalékkal volt kisebb.
Mapei: fékezett export mellett is nőtt a forgalom
A budaörsi székhelyű építőipari segédanyaggyártó cég belföldi forgalma 22 százalékkal nőtt 2021-ben. A kivitel 15,6 százalékkal csökkent, az év közben bevezetett önkéntes exportkorlátozás miatt.
ÉVOSZ: idén 5-6 százalékkal bővülhet az építőipar
Az építőipari cégek véleménye és a rendelésállomány alapján az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) 2022-ben is az ágazat növekedésére számít, ennek üteme várhatóan 5-6 százalékos lesz.
KSH: több mint 10 százalékkal bővült az építőipar novemberben
Novemberben 12,3 százalékkal nőtt az építőipar termelése az előző év azonos időszakához képest, az épületek építése 11,6 százalékkal, az egyéb építményeké 14,8 százalékkal bővült - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: közel 15 százalékkal bővült az építőipar októberben
Októberben 14,5 százalékkal meghaladta az építőipar termelése az egy évvel korábbit. Az épületek építése 19,7, az egyéb építményeké 9,7 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Friss
Kijött a rendelet: kötelező marad, de teljesen átalakul az energetikai tanúsítvány
Novembertől teljesen megújul az épületek energiahatékonyságát értékelő rendszer és új energetikai tanúsítványok jönnek. Továbbra is kötelező marad az energetikai tanúsítvány beszerzése az ingatlanok eladásához és bérbeadásához, de annak számát és átvételét már nem kell szerepeltetni a szerződésekben - derül ki az Ingatlannet.hu összefoglalójából.
Pánikhangulat uralkodott el a gazdálkodókon egy új kötelezettség miatt
Január 1-je óta a Nébih felületén kell vezetnie a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót. A naponta akár több órát is felemésztő adminisztrációs feladat a permetezési szezonban hatalmas terhet ró a gazdákra, amit sokan próbálnak áthárítani a növényorvosokra, holott ez nem az ő dolguk lenne.
KSH: visszaestek a beruházások az év elején
A beruházások volumene 2023 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,8 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest - szezonálisan kiigazítva - 1,0 százalékkal nőtt. A beruházások volumenét jellemzően a vállalkozások csökkenő aktivitása alakította - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Bomba lehetőségeket rejt még az élelmiszeripar
A kormány hatalmas lehetőségeket lát az élelmiszeriparban, ezért emelte a korábbi 468 milliárdról 750 milliárd forintra az ágazat fejlesztésére fordítható forrásokat – mondta Nobilis Márton.
Hírek
Kézműves vásár Velencén – több mint húsz helyi kézművessel
Helyi kézművesekkel összefogva VÉKA néven szervez kézműves vásárt a...
SZÉP-kártya last minute
Szinte már csak óráik vannak a SZÉP-kártyásoknak arra, hogy május végéig elköltsék az október közepéig megkapott pénzüket, különben elvész a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg.
Külföldi kézben lévő, hazai biogázüzemet vásárol fel a Mol
A Mol megállapodást kötött a BayWa AG-vel a Szarvasi Biogázüzem megvásárlásáról. A hulladékfeldolgozó létesítmény szerves hulladékot használ villamos energia és hő előállítására, kapcsolt energiatermeléssel, körülbelül 4 megawatt elektromos csúcskapacitással - közölte a Mol.
Drágultak az üzemanyagok: ezek az árak a hosszú hétvégére
Ma tovább emelkedtek a hazai üzemanyagárak: a benzin bruttó 8 forinttal, a gázolaj pedig bruttó 4 forinttal drágult.
Idén jobban fizet a diákmunka
Az eddig meghirdetett nyári diákmunkákra a mezőgazdaságban átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak, gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok ellátása során 1600-1750 forint az órabér, üzleti kiszolgáló központokban, call centerekben vagy IT-területen pedig 2000 forint felett lehet keresni - derült ki az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet felméréséből.
Az ementáli sajtot nem hagyják kisajátítani
A svájci sajtgyártók azt szeretnék, ha az Emmentaler (magyarul ementáli) nevet kizárólag az ő sajtkülönlegességükre használnák. Az uniós bíróság most elutasította ezt a kérelmet.
Véleményezte a 2024-es büdzsé tervezetét a Költségvetési Tanács
A Költségvetési Tanácsnak (KT) a Magyarország 2024-es központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat tervezetének hitelességére és végrehajthatóságára nézve nincsenek alapvető ellenvetései - közölte a tanács.
Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén
Felfüggesztik a kamionstopot éjszakára a pünkösdi hétvégén - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium.
Gazdaság
MNB: számos kihívással néz szembe a betétbiztosítási rendszer
Az európai betétbiztosítási rendszer a nemzetközi válságok mellett számos szabályozási kihívással is szembenéz - mondta Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke az Európai Betétbiztosítók Fórumának (European Forum of Deposit Insurers, EFDI) budapesti nemzetközi konferenciáját megnyitó beszédében.
MNB: romlott a nemzetközi pénzügyi környezet, de a magyar bankrendszer stabil
Nemzetközi szinten romlott a pénzügyi környezet az amerikai bankcsődök miatt, ugyanakkor Magyarországon a bankrendszer sokkellenálló képessége erős, a pénzintézetek helyzete stabil - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a jegybank legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentését ismertetve.
Diákhitel: négy banknál lesz elérhető a kedvezményes számlacsomag
A Diákhitel Központ által a pénzintézetek számára meghirdetett nyílt pályázaton hat jelentkezőből négy pénzintézettel, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal megkötötték a megállapodást, amely rendkívül kedvezményes számlacsomagokat nyújt az ügyfeleknek.