Hirdetés
Kezdőlap Építőipar Építőipar - MÉVSZ: Új technológiák és új alapanyagforrások nélkül jön a drágulás...
No menu items!

Építőipar – MÉVSZ: Új technológiák és új alapanyagforrások nélkül jön a drágulás és a káosz

Az alapanyagellátásban keletkezett váratlan hiány miatt, világszerte kiszolgáltatott helyzetbe kerültek az építőanyaggyártók. Ez a magyar piacon is éreztette kényszerű hatását: több területen már elkerülhetetlen volt az áremelés, egyes termékeknél pedig átmeneti hiány is előfordulhat – fejti ki Czili Aladár a Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség (MÉVSZ) elnöke. A szakember szerint hosszú időbe telik a kiesett kapacitások pótlása, a piaci folyamatok visszarendeződése ráadásul nem a korábbi árakon fog megtörténni.

„A koronavírus járvány kitörésével párhuzamosan, egymás után több csapás is érte 2020-ban az építőanyaggyártókat. Márciusban leégett a nélkülözhetetlen kémiai diszperziós alapanyagokat gyártó BASF ludwigshafeni vegyi üzeme, majd a számtalan termék esetében kulcsfontosságú alapanyagnak számító epoxi műgyanta kapcsán állt elő globális és tartós hiány.”

– Minden előzmény nélkül, egyik pillanatról a másikra olyan alapanyagok tűntek el a globális piacról, amelyek ráadásul nem is a végtermékekhez kellenek, hanem a végtermékekbe beépülő megkerülhetetlen  alapanyagok nélkülözhetetlen elemei – magyarázza Czili Aladár.

– A váratlan helyzet hatására olyan kaotikus helyzet alakult ki a piacon, amelyben a nemzetközi és a hazai gyártók is bármi áron új beszerzési forrás felkutatására kényszerültek. Szövetségünk ebben a helyzetben kért segítséget a kormánytól, amely a maga lehetőségei szerint minden szervezési és információszerzési támogatást meg is adott.”

A Külügyi és külgazdasági Minisztérium a konzulátusok bevonásával igyekezett feltérképezni, hogy melyik országban lehetnek olyan cégek, akik biztosítani tudják a magyar gyártók számára létfontosságú alapanyagokat, vagy legalább azok alternatíváját.

„Ez az elkötelezett támogatás hatalmas segítség volt, hiszen minden alternatív forrás felfedezése akár hosszútávú megoldást is jelenthet. Történt is egy-két ígéretes kapcsolatfelvétel, de időbe kerül az igények és a lehetőségek összeegyeztetése. Nem beszélve arról, hogy a számunkra eddig ismeretlen piacokról – például Kazahsztánból – beszerezhető alapanyagokat be is kell vizsgálni, mert a minőségből még a szükséghelyzetben sem engedhetnek a gyártók.”

A globális alapanyaghiány miatt az építőanyaggyártók, a kármentésre helyezve a hangsúlyt, kénytelenek súlyozni. Az igényekhez igazodva meghatározni azt, hogy melyik termékek előállítására helyezik a fókuszt és melyikekből csökkentik a termelést.

-nA jelenlegi válsághelyzet nemcsak arról szól, hogy kevés az alapanyag és még a szállítási határidőt sem tartja be szinte senki, hanem arról is, hogy a hiány miatt, az építőanyaggyártók minimum 20-30 százalékkal drágábban jutnak a kritikus fontosságú alapanyagokhoz. Ami a végtermékek árát is közel hasonló mértékben növeli. Ugyanakkor a drágulásban a forint jelentős gyengülésének és hektikus mozgásának is szerepe van, mert miközben 2020 elején még csak 330 forint volt egy euro, később 367-ig ment fel az árfolyam, ami ugyan mostanra visszaesett 350-re, de már idén is volt 360 forint. A kőolaj alapú építőipari alapanyagok hiánya mellett, ráadásul a termékek kiszereléséhez szükséges műanyagok, például a vödrök, fóliák, csomagolóanyagok ára is emelkedett. Ebben a helyzetben mindenképpen némi megnyugvást jelent a piacon a forint – várhatóan hosszútávú – erősödése, ami sok helyen, az áremelkedés elkerülésében is segíthet – elemez Czili Aladár.

A szövetség elnöke szerint, az alapanyagellátásban mutatkozó globális hiány miatt hosszabb távon az építőanyaggyártás teljes átstrukturálódásával is számolni kell.

„Idővel, törvényszerűen pótolni lehet a most kiesett alapanyaggyártói kapacitásokat, de ez hosszú időt vesz igénybe, miközben egyértelmű, hogy a piac visszarendeződésére már egy magasabb termék áron kerül sor. Ugyanakkor az is látszik, hogy miközben a nagy gyártók az alternatív források felkutatására fordítják az energiát, a kivitelezők is keresik azokat az új technológiákat, amelyekkel a mai hiánytermékeket, vagy legalább a most rendkívüli módon megdrágult alapanyagokat ki tudják váltani – tette hozzá a MÉVSZ elnöke.

– Az építőanyag piacon így, az alapanyaghelyzet rendeződéséig szinte naponta változik a helyzet, miközben az építkezők helyzetét a drámai szakemberhiány és az ebből fakadó jelentős munkadíj emelkedés is kedvezőtlenül befolyásolja.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.