Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. A feldolgozóipar húzta vissza a növekedést
No menu items!

Eurózóna. A feldolgozóipar húzta vissza a növekedést

A feldolgozóipar decemberi teljesítménye alapján 2013 óta a leggyengébb gazdasági teljesítményt nyújthatja a negyedik negyedévben az euróövezet – közölte a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet.

A Markit beszerzésimenedzserek körében végzett felmérése alapján a feldolgozóipari BMI előzetes decemberi értéke a várakozásoknál kisebb, a szolgáltatóipari BMI viszont a várakozásoknál nagyobb, a feldolgozóipari és szolgáltatóipar adatok összesítésével képzett kompozit BMI pedig a várakozásoknál kissé alacsonyabb.

A feldolgozóipari BMI 45,9 pontra csökkent a novemberi 46,9 pontról a várt javulás, 47,3 pont helyett. A szolgáltatóipari BMI viszont négy havi csúcsra, 52,4 pontra emelkedett 51,9 pontról, azaz jóval nagyobb javulást ért el a vártnál, ami 52,0 pont volt. A kompozit BMI pedig a várt szerény javulás, 50,7 pont helyett megmaradt az előző havi 50,6 pontos szinten, mivel a szolgáltatóipari javulás ellentételezte a feldolgozóipari visszaesés hatását.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.

A feldolgozóiparban a termelés 2012 októbere óta a legnagyobb mértékben esett vissza decemberben, a foglalkoztatás pedig hét éve a legnagyobb mértékben csökkent.

A feldolgozóipar új megrendelései már a tizenötödik egymást követő hónapban csökkentek, a megrendelés-állomány csökkenésének a mértéke pedig felgyorsult.

A szolgáltatóipari adatokkal kiegészítve azonban a kompozit mutató alapján az euróövezeti gazdasági teljesítmény decemberben az előző havi szinten stagnált, a megrendelések kissé emelkedtek, a megrendelés-állomány hat hónapja a legkisebb mértékben csökkent, új munkahelyek viszont hat éve a legkisebb számban létesültek.

Chris Williamson

Az euróövezeti gazdaság 2013 óta a leggyengébb állapotban zárja a 2019-es évet. A gazdaság már a negyedik hónapja alig-alig araszol előre, a BMI adatok tanúsága szerint így 0,1 százalékos negyedéves GDP-növekedésre lehet számítani a negyedik negyedévben” – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

“Nem nagyon látni a javulás jeleit” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy “az új megrendelések alig növekednek, a munkahelyteremtés pedig öt éve a legalacsonyabb szinten rekedt meg, mivel a vállalatok a bizonytalan kilátások és a gyenge kereslet környezetében igyekeznek költségeiket csökkenteni”.

Chris Williamson szerint annak ellenére is, hogy a szolgáltatóipar feltűnően ellenállóképesnek mutatkozik a feldolgozóipari lassulással szemben, a foglalkoztatás további csökkenése már átgyűrűzhet a szolgáltatóipar teljesítményére is. “A német feldolgozóipar teljesítményének jelentős visszaesése előre vetíti a negyedik negyedévi GDP-csökkenés lehetőségét. Franciaország azonban ellenállóbbnak bizonyult és nagyban hozzájárulhat az euróövezeti gazdaság negyedik negyedévi növekedéséhez” – fogalmazott.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket

A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.

A Galleri-tesz egy újabb remény lehet a daganatos betegeknek

A Galleri-teszt, vagyis a rák több mint 50 formájának kimutatására szolgáló vérvizsgálat segíthet a diagnózis felgyorsításában és a betegek kezelésének gyorsabb megkezdésében - állítja egy új tanulmány.

31 milliárdosnak van több pénze, mint amennyi az USA kormányának készpénzállománya

Az amerikai államkincstár készpénzállománya veszélyesen alacsony szintre süllyedt, mivel Washingtonban még mindig nem tudtak megegyezni az adósságplafon emeléséről. A Bloomberg Billionaires Index szerint a világ 31 leggazdagabb emberének mind magasabb a vagyona, mint amekkora az amerikai kormány készpénzállománya jelenleg.

A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira

Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.

Hírek

Ebben a Ryanair is egyetért a magyar döntéshozókkal

A Ryanair üdvözli a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amely megsemmisítette a magyar fogyasztóvédelmi hatóság által 2022 augusztusában kiszabott 763 ezer eurós bírságot, amelyet a Ryanair azért kapott, mert a magyar kormány által kivetett extraprofitadót áthárította az utasokra - közölte a légitársaság.

A SPAR megmutatta az első akciós fecskéket

Kormányrendelet kötelezi a 2021-ben egymilliárd forintot meghaladó árbevételt elérő élelmiszer-kiskereskedelmi üzleteket arra, hogy június 1. és szeptember 30. között húsz termékcsoportban, heti szinten 10%-os engedményt nyújtó akciót vezessenek be. A SPAR Magyarország azonban komplex akciós stratégiájának keretein belül ennél többet kínál: számos árucikk esetében 10-40 százalékos árkedvezményt biztosít, a SPAR ÁRSTOP Extra Promóció keretein belül pedig 300 termék árát rögzíti május 31. és július 31. között - közölte az áruházlánc.

Új vezérigazgatója lesz júliustól a magyar Penny-nek

Mathias Mentrop lesz a Penny Magyarország vezérigazgatója július 1-jétől, aki a csehországi hálózat operatív igazgatója jelenleg - közölte a diszkontáruházlánc.

Májusban nőtt a magyar tőzsde forgalma és a BUX index is

Májusban erősödött a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán a forgalom, a BUX index az április végi értékéhez képest 5,4 százalékkal emelkedett, 47 262 ponton zárta a májust - közölte a havi statisztikájában a BÉT.

Júniustól sűrűbben jár a 100E repülőtéri expressz

A várható nyári nagy forgalom miatt júniustól gyakrabban jár a 100E repülőtéri busz a Deák Ferenc tér és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

Bőven infláció alatt drágult a kötelező biztosítás

Az idei első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve, a biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ami változatlanul elmarad az inflációtól, illetve a szervíz- és alkatrészköltségek drágulásától - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

Két ínséges év után tavaly már nyereséges volt a Budapest Airport

Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik - közölte a fővárosi repülőteret üzemeltető társaság.

Péntektől olcsóbb lesz a gázolaj

Pénteken 2 forinttal csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, a benziné viszont a héten már nem változik.

Gazdaság

MNB: a pénzügyi vállalkozásoknak emelniük kell az induló tőkéjüket

A pénzügyi vállalkozásoknak az idén december 31-ig, illetve 2026 december végéig a biztonságos működés fenntartása érdekében két lépésben jelentősen növelniük kell induló tőkéjüket. Az MNB visszavonhatja a piaci szereplők engedélyét, ha a tőkeemelésre nem kerül sor a jogszabályi határidőkig - figyelmeztetett a jegybank.

A szaktárca reagált a Magyar Bankszövetség kritikáira

Az intézkedések célja nem az állam adóbevételeinek növelése, hanem az állampapír-kereslet fokozása, az állampolgárok pénzügyi tudatosságának megerősítése. Meg kell védeni a családokat, ösztönözni és segíteni kell, hogy a háztartások megtakarításai megőrizzék reálértéküket - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) a Magyar Bankszövetség sajtóközleményére reagálva, amelyben többek között a "versenysemleges szabályozást" kérte számon.

A Magyar Bankszövetség közleményben bírálja a kormány új intézkedéseit

A Magyar Bankszövetség szerint az extraprofitadó meghosszabbítása 2024-ben csökkenti a pénzintézetek bevételeit és a hitelkihelyezéseket, gyengíti a gazdaság ellenállóképességét. Közleményében a szövetség versenysemleges szabályozást és a pénzügyi szektort érintő szerda esti rendelet felülvizsgálatát kéri a kormánytól.

Az MNB után a bankok is elkezdték vagdosni a kamatokat

Az MNB májusban megindult kamatcsökkentésére máris reagáltak a bankok: kis lépésekkel, de többen is mérsékelték a személyi kölcsönök kamatait - derül ki a Bank360.hu összegzéséből. Ha a jegybank kitart, a hitelek is folyamatosan olcsóbbá válhatnak az elkövetkező hónapokban.