Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna - IHS Markit: közel a recesszió vége
No menu items!

Eurózóna – IHS Markit: közel a recesszió vége

Gyorsuló ütemben emelkedett az euróövezet magánszektorának teljesítménye áprilisban, miután a szolgáltatási szektor augusztus óta először növekedni tudott. Az adatok azt mutatják, hogy az euróövezet a második negyedévben kilábal a recesszióból – közölte az IHS Markit.

Az euróövezet gazdaságában domináns szerepet betöltő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 50,5 pontra kúszott fel a márciusi 49,6 pontról. Ez meghaladja az előzetesen közölt és az elemzők által is várt 50,3 pontot.

A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a végleges adat szerint 62,9 pontra emelkedett a márciusban mért 62,5 pontról. A kereslet növekedésének hatására áprilisban már a második egymást követő hónapban ért el rekordszintet a feldolgozóipari BMI.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett összetett beszerzésimenedzser-index 53,8 pontra ugrott áprilisban az előző havi 53,2 pontról. Ez tavaly július óta a legjobb érték, és meghaladja az előzetesen közölt, egyben és az elemzők által várt is 53,7 pontot.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az előzőnél nagyobb 50 pont feletti érték a növekedés gyorsulására utal.

Európában a koronavírus-járvány harmadik hulláma arra kényszerítette több ország kormányát, hogy vezesse vissza fertőzés terjedésének megfékezését célzó zárlatokat. A gyárak azonban nagyrészt nyitva maradtak, a szolgáltatóipar pedig alkalmazkodott a helyzethez.

Az áprilisi felmérés adatai azt mutatják, hogy az euróövezet kilábal a duplaaljú recesszióból a második negyedévben

– kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Hozzátette, hogy a feldolgozóipar fellendülését a hazai és az exportpiacokon egyaránt megugró kereslet táplálja, és a jelek szerint a szolgáltatási szektor is visszatért a növekedéshez.

Chris Williamson

Ugyanakkor az ellátási láncokban a járvány miatt keletkezett zavarok az árak robbanásszerű emelkedéséhez vezettek a feldolgozóipari vállalatok számára. A kompozit ráfordítási árindex 61,9 pontról 64,0 pontra ugrott, ami 10 éve a legmagasabb érték.

Miközben a gazdaság élénkülése magával hozta az inflációs nyomások erősödését, egyelőre úgy tűnik, hogy ez jórészt a feldolgozóiparra korlátozódik. A szolgáltatási szektor költségei, amelyek az Európai Központi Bank által szorosan figyelt maginflációs mutatók fő összetevőjét képezik, csak szerény ütemben nőttek” – mutatott rá Williamson.

Bár az euróövezetben az oltási programok nehezen, problémákkal indultak, mostanra felpörögtek, és a szolgáltató cégek körében javult az optimizmus. Az üzleti várakozások indexe 67,4 pontról 68,4 pontra emelkedett, ami több mint egy évtizede a legmagasabb érték.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.

Turisztikai támogatással erősít a kormány

Tavaly a járvány után teljes helyreállást ért el az ágazat, idén pedig a vendégéjszakák tartós növekedése várható,
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.