Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Recessziós kilátások. A befektetők fele U-alakú kilábalást vár
No menu items!

Recessziós kilátások. A befektetők fele U-alakú kilábalást vár

A globális intézményi befektetői közösségen belül egyre többen tartanak attól, hogy a koronavírus-járvány okozta világgazdasági recesszió átnyúlik 2021-re, és lassabb lesz a kilábalás – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház felmérésében.

Az Oxford Economics 154 nagyvállalat és befektetési társaság várakozásait mérte fel havi globális vizsgálatában. A felmérésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk 2000 milliárd dollár.

A ház ismertetése szerint a válaszadók háromnegyede azzal számol, hogy a Covid-19 járvány okozta idei recesszió tovább tart az Oxford Economics alapeseti előrejelzésében szereplő két negyedévnél.

A legnagyobb egyedi csoport – a felmérésébe bevont befektetők harmada – azt valószínűsíti, hogy három negyedéven keresztül csökken folyamatosan a globális hazai össztermék (GDP) egy főre jutó értéke, 23 százalék pedig attól tart, hogy a recessziós időszak 2021-re is áthúzódik. A ház előző, múlt havi felmérésében 15 százalék számolt 2021-re átnyúló globális recesszióval.

Az Oxford Economics londoni elemzői közölték: saját, jelentősen lefelé módosított előrejelzésük azt valószínűsíti, hogy a globális GDP-érték az idei év egészében 5 százalékkal zuhan. A cég a múlt havi prognózisban még 2,8 százalékos világgazdasági visszaeséssel számolt 2020-ra.

Az új felmérés szerint azonban az új vizsgálatba bevont üzleti vállalkozások és befektetési intézmények 53 százaléka a ház meredeken rontott előrejelzésére is lefelé ható kockázatokat lát.

A vállalatok relatív többsége, 45 százaléka U-alakú, vagyis fokozatos, nem hirtelen visszalendülési pályát leíró kilábalást vár a recesszióból.

A válaszadók 23 százaléka ugyanakkor W-alakú, vagyis kettős mélypontú, gyors kezdeti fellendüléssel, majd a járvány visszatérése miatt újbóli visszaeséssel, utána ismét elinduló élénküléssel jellemzett globális növekedési pályát tart valószínűnek.

Az így vélekedők aránya ugyanakkor egy hónapja még 29 százalék volt, vagyis érzékelhetően kevesebben számolnak a koronavírus-járvány újbóli fellángolásával és az ebből eredő második recessziós mélyponttal.

Növekedett mindazonáltal az L-alakú pályát valószínűsítő, vagyis a hirtelen visszaesés után hosszabb ideig alacsony szinten maradó növekedésre számító üzleti vállalkozások aránya: az Oxford Economics egy hónappal ezelőtti felmérésében 10 százalék, most 16 százalék mondta azt, hogy az L globális növekedési irányt tartja a legnagyobb esélyűnek.

A V-alakú, vagyis a hirtelen visszaesés után elinduló ugyancsak meredek ütemű és tartós globális növekedésben az új felmérésbe bevont vállalatoknak csak a 8 százaléka bízik.

Más nagy londoni elemzőházak várakozása szerint a V-alakú növekedési pálya inkább a közép- és kelet-európai térségre lesz jellemző.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap Londonban ismertetett tavaszi regionális előrejelzése szerint a koronavírus-járvány negatív növekedési hatásait a feltörekvő európai gazdaságok sem tudják kivédeni, jövőre azonban a térségben már lendületes kilábalás várható az idei recesszióból.

A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet közölte: működési területének egészében az idén átlagosan 3,5 százalékos visszaeséssel, 2021-ben azonban már 4,8 százalékos GDP-növekedéssel számol.

Alapeseti előrejelzési forgatókönyvében az EBRD azt valószínűsíti, hogy Magyarországon az idén 3,5 százalékos GDP-visszaesés, jövőre 4 százalékos gazdasági növekedés lesz.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.