Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. Öthavi mélyponton a gazdasági aktivitás
No menu items!

Eurózóna. Öthavi mélyponton a gazdasági aktivitás

Öt hónapja a leglassabbra csökkent az euróövezeti gazdasági aktivitás növekedési üteme szeptemberben – közölte a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzési menedzserek körében végzett felmérése alapján.

Szeptemberben az euróövezet feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értéke 58,7 pontra, héthavi mélypontra csökkent az augusztusi 61,4 pontról.

A szolgáltatóipari BMI 56,3 ponton négyhavi mélypontot ért el szeptemberben az előzetes érték alapján az augusztusi 59,0 pont után.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összevonásával képzett kompozit BMI 56,1 pont lett szeptemberben, ami öthavi mélypontnak felel meg az augusztusi 59,0 pont után.

Elemzők mindhárom index esetében csökkenést vártak szeptemberre az augusztusihoz képest, de a ténylegesnél kisebb mértékűt. A feldolgozóiparira 60,3 pontot, a szolgáltatóiparira és a kompozit indexre pedig egyarán 58,5 pontot vártak.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodását jelzi.

Chris Williamson

A szeptemberi előzetes BMI adatok a gazdasági növekedés lassuló ütemével párhuzamosan emelkedő árak együttes hatását tükrözik” – foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza.

Egyrészt lehetett ugyan számítani a növekedési ütem némi lehűlésére a nyári hónapokban tapasztalt két évtizedes csúcshoz képest, másrészt a vállalatokat egyre inkább kezdik aggasztani a beszállítói láncokba jelentkező fennakadások, az alapanyagok ellátási hiánya és emelkedő ára. Már nem csak a feldolgozóiparban, de a szolgáltatóiparban is kezdik akadályoztatva érezni magukat a vállalatok, és hogy termelésük és szolgáltatásuk korlátozásával ügyfeleket veszítenek el.

A lassulással együtt is azonban a növekedési ütem még lendületesnek mondható, bár az elkövetkező hónapokban további lassulásra lehet számítani, amennyiben az áremelkedés üteme és az ellátási nehézségek terén nem mutatkozik javulás” – mondta Chris Williamson.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Velence keményen meglépte, amit a turistáknak ígért

Velence új fejezetet nyitott a turizmusban: a csodás olasz turistaparadicsom lett a világ első városa, amely csütörtökön bevezette a turisták számára a fizetős rendszert, hogy ezzel próbálja ritkítani a csatornáin tolongó tömegeket, de a díj tiltakozást váltott ki néhány lakos részéről, akik azt mondták, hogy nem akarnak egy vidámparkban élni.

Két hetet adtak, hogy csökkentsék az üzemanyagárakat

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat.

A Mol jelentős eredményeket ért el 2023-ban

A Mol-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el.

A 4 évszakos abroncsban egyre jobban hiszünk

Ellentmondásos számok láttak napvilágot az európai abroncspiacon. A legfontosabb üzenet: a piacon a téli abroncs mellett a négyévszakos eladása növekedett a legjobban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.