Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: a kínálati fennakadások lassítják a globális növekedést
No menu items!

Fitch: a kínálati fennakadások lassítják a globális növekedést

A kínálati oldalon kialakult szűk keresztmetszetek miatt a korábban vártnál lassabban növekedhet a világgazdaság teljesítménye az idén – áll a Fitch Ratings friss globális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy 2021 egészében a globális hazai össztermék (GDP) 6 százalékos növekedésével számol.

A Fitch hangsúlyozza: ez is rendkívül gyors ütemű világgazdasági növekedésnek számít, de előző, júniusban összeállított globális előrejelzése még 6,3 százalékos idei növekedést valószínűsített, vagyis azóta 0,3 százalékponttal rontotta a világgazdasági idei bővülésére szóló becslését.

A Fitch Ratings londoni elemzői a globális átlagon belül a fejlett ipari térségben 5,3 százalékos, a feltörekvő gazdaságokban 7,1 százalékos GDP-növekedést várnak az idén. Júniusi előrejelzésükben még 5,7, illetve 7,3 százalékos növekedés szerepelt erre a két térségre.

A kínai növekedés kiszűrésével a ház 5,8 százalékos átlagos idei növekedést valószínűsít a feltörekvő térségben.

A tanulmány hangsúlyozza: a feltörekvő gazdaság e számítási módszerrel előrejelzett idei növekedése és a fejlett ipari térségben várt átlagos GDP-bővülés közötti 50 bázispontos különbség 2015 óta a feltörekvő térség legalacsonyabb növekedési többlete a fejlett gazdaságok növekedéséhez mérve.

A Fitch Ratings közölte: az előző előrejelzésében szereplő 6,8 százalékról 6,2 százalékra csökkentette az amerikai gazdaság idei növekedésére adott prognózisát.

A tanulmány szerint ezt a felülvizsgálatot jórészt a vártnál gyengébb idei második negyedévi reálnövekedés indokolja, annak ellenére is, hogy ugyanebben az időszakban a nominális hazai kereslet éves szintre vetítve nagyon gyors ütemben, 14,4 százalékkal nőtt az amerikai gazdaságban.

A Fitch a kínai gazdaság idei növekedési teljesítményére szóló előrejelzését 8,4 százalékról 8,1 százalékra vette vissza, a jövő évi kínai GDP-bővülésre adott becslését 5,5 százalékról 5,2 százalékra rontotta.

Az utóbbi időben ugyanis egy sor jelzőszám utal arra, hogy a kínai hazai kereslet a korábban vártnál meredekebb ívben lassul, elsősorban az ingatlanszektorban – áll a hitelminősítő indoklásában.

A Fitch Ratings ugyanakkor javította az euróövezeti gazdaságra adott növekedési előrejelzését:

új prognózisában az eddig várt 5 százalék helyett 5,2 százalékos átlagos GDP-bővülést valószínűsített a valutaunióban 2021-re.

A hitelminősítő szerint ez azt tükrözi, hogy a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozások utáni újranyitás a vártnál nagyobb lendületet adott az euróövezeti gazdaság aktivitásának az idei második negyedévben, mindenekelőtt Olaszországban és Spanyolországban. Németországban ugyanakkor az euróövezeti átlagnál intenzívebb hatást gyakoroltak a feldolgozószektor beszállítói oldalán tapasztalt szűkös keresztmetszetek.

A Fitch ennek figyelembevételével az eddig várt 4,2 százalékról 3,6 százalékra csökkentette a német gazdaságra érvényes idei növekedési előrejelzését.

Friss előrejelzésében a Fitch Ratings nem tért ki külön a közép-európai EU-gazdaságokra.

A cég azonban nemrégiben megerősítette Magyarország devizában fennálló hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek “BBB” szintű, stabil kilátású osztályzatát, és ennek indoklásában közölte: várakozása szerint a magyar GDP-érték az idén 6,5 százalékkal, 2022-2023-ban évi átlagban 4,8 százalékkal növekszik reálértéken.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzőstábja új regionális prognózisában ennél gyorsabb, 7 százalékos idei egész éves növekedését valószínűsített a magyar gazdaságban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.