Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: az évtized végéig is eltarthat a pandémiás sokk ledolgozása
No menu items!

Fitch: az évtized végéig is eltarthat a pandémiás sokk ledolgozása

Megtorpant a világgazdaság kilábalása a koronavírus-járvány okozta államháztartási és adósságsokkból, és ennek az ukrajnai háború mellett a reálnövekedési ütemek lassulása, a nyersanyagárak és a hitelköltségek emelkedése, valamint az ebből táplálkozó magas infláció az oka – áll a Fitch Ratings átfogó helyzetértékelésében.

A nemzetközi hitelminősítő közölte: 2020-ban 33 szuverén adóst összesen 51 alkalommal minősített le; ez az eddigi éves rekord a cég történetében.

Mindez azt is jelenti, hogy voltak olyan országok, amelyeknek államadós-besorolását a Fitch Ratings többször is rontotta, ráadásul előfordultak egyszerre többfokozatú osztályzatrontások.

A Fitch kimutatása szerint az 51 leminősítés során az érintett szuverén osztályzatok összesen 71 fokozattal romlottak, vagyis a cég által államadóság-besorolással ellátott 119 gazdaság mindegyikére kivetítve ez országonként átlagosan 0,6 fokozatú leminősítésnek felelt meg. Ennek eloszlása azonban értelemszerűen nem egyenletes.

A Fitch az idén januárban stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek “BBB” szintű, befektetési ajánlású osztályzatát. A Fitch magyar szuverén besorolása és az osztályzat stabil kilátása három éve nem változott, és azonos a másik két globális hitelminősítő, az S&P Global Ratings és a Moody’s Investors Service által Magyarországra ugyancsak stabil kilátással érvényben tartott besorolásokkal.

A Fitch által vezetett költségvetési teljesítményindex (Fitch Fiscal Index, FFI) – amely a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiányt, a GDP-arányos államadósság-rátát, a költségvetési bevételek arányában számított kamatfizetési kötelezettségeket és az államadósságon belüli devizaadósság-hányadot összegzi – a cég számításai szerint tavaly az előző évben történt romlás csaknem egyötödét behozta.

A hitelminősítő előrejelzése szerint azonban a tavaly megindult kilábalás az idén és jövőre sokkal lassabb ütemben folytatódik.

A cég azzal számol, hogy a világgazdaság egészének költségvetési pozíciójában 2020-ban elszenvedett – FFI-medián alapján számolt – költségvetési romlásnak 2023 végéig is csak nem egészen a felét sikerül ledolgozni.

A Fitch közölte: számításai szerint a 2022-2023-ra várt kilábalási ütem alapján 2029-ig is eltarthat, mire a globális költségvetési pozíció mediánértéken számolva visszatérhet a 2019-ben – vagyis a koronavírus-járvány előtti utolsó teljes évben – mért szintekre. Költségvetési szempontból ennek alapján egy egész évtizedbe beletelhet a világgazdaság kilábalása a koronavírus-járvány sokkjából.

A hitelminősítő szerint ráadásul a tavalyi javulás is csak részleges volt: a GDP-arányos globális államadósság-ráta mediánszintje a 2019-es 56 százalékról 2020-ban 69 százalékra emelkedett, de tavaly is csak minimális mértékben, 68 százalékra csökkent.

A világgazdasági szintű államháztartási deficit mediánja a 2019-ben mért 1,6 százalékról 2020-ban 7,2 százalékra ugrott, és még 2021-ben is 4,8 százalék volt, vagyis az adósságráták és a deficitek is még mindig magasabbak a 2019-ben mért szinteknél – hangsúlyozza friss elemzésében a Fitch Ratings.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.