Kezdőlap Tőzsde Franciaország részben privatizálja az állami lottóvállalatot
No menu items!

Franciaország részben privatizálja az állami lottóvállalatot

Franciaország részben privatizálja az állami lottóvállalatot (FDJ); Európa második és egyben a világon negyedik legnagyobb szerencsejáték szervező társaságát tőzsdére viszik Párizsban.

Az 1933-ban alapított lottóvállalat egyike azoknak a ritka állami tulajdonú cégeknek, amelynek jó a pénzügyi helyzete. A neve nagyon is ismerős a franciáknak, akik csak tavaly 16 milliárd eurót költöttek el szerencsejátékokra.

Az állam a vállalat tőkéjének legfeljebb 52 százalékát viszi tőzsdére, és 20 százalékos tulajdoni hányadot tart meg. A részvények jegyzése csütörtökön kezdődött el 16,50 és 19,90 eurós ársávban, a tőzsdei kereskedés első napja pedig november 21. lesz.

Az állam az AFP hírügynökség becslése szerint 1,6 és 1,9 milliárd euró bevételhez jut a részleges privatizáció eredményeként, ezt az összeget az innovációs és ipari alap feltöltésére fordítja.

Stéphane Pallez

Stéphane Pallez, az FDJ elnök-vezérigazgatója szerint a részvénykibocsátás jó lehetőség arra, hogy egy könnyű termékkel újra érdeklődést váltsanak ki a tőzsde iránt. Bruno Le Maire pénzügyminiszter azt ígérte, hogy a részvények legalább egyharmadát magánszemélyek jegyezhetik le.

A kisbefektetők meggyőzésének érdekében több kedvezményt is nyújtanak: a végleges kibocsátási árhoz képest 2 százalékkal olcsóbban vehetik meg a részvényeket, és minden tíz részvény után ingyen kapnak egyet, ha vállalják, hogy legalább 18 hónapig nem adják el azokat.

A kedvezmények dacára nem garantált az automatikus siker, ugyanis a kisbefektetők jártak a legrosszabbul a 2008-ban kezdődött pénzügyi és gazdasági világválságban. Sokak emlékezetében élénken él még az EDF és a France Télécom elrettentő példája: az Électricité de France (EdF) francia állami energiaszolgáltató konszern 2005-ben, a telekommunikációs szolgáltatásokat nyújtó France Télécom pedig 1997-ben lépett tőzsdére, és részvényeik árfolyama jelenleg sem éri el a kibocsátási árat.

A részleges privatizáció után a francia állam költségvetése továbbra is 3,5 milliárd eurót kasszíroz a lottóvállalattól adóbevételek és társadalombiztosítási járulékok formájában. Emellett évente 380 millió eurót fizet az FDJ azért, hogy 25 évig monopóliuma legyen a lottójátékok és sportfogadások szervezésére és értékesítésére saját lottózóiban.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Bank360: Egyre többen élnek hitelből, és egyre nehezebben törlesztenek

Akinek folyószámlahitele van, egyre nagyobb mínuszba kerül a hónap végére. A kártyahiteleknél is növekszik az átlagos összeg, és gyakoribb a késedelem. A csúcsot döntő személyi kölcsönöket is egyre nehezebben törleszti a lakosság.

A bruttó átlagkereset júliusban 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest

BÉT: emelkedő forgalom mellett csökkent a BUX

A befektetői hangulat a bizonytalan nemzetközi kilátások miatt fordult kedvezőtlenre a szakértők szerint.

Heti makronaptár – Kamatdöntő ülést tart az MNB Monetáris Tanácsa

Az MNB tavaly szeptember 27-én emelte meg utoljára az alapkamatot, 125 bázisponttal 13,0 százalékra, és az ülést követően bejelentette az alapkamatemelési-ciklus leállítását.

Hírek

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Így optimalizálják IT kiadásaikat a magyar cégek, rákaptak a használt szerverekre a vállalatok

A felmérésből kiderül, hogy meglepő módon az informatikát hangsúlyosabban használó cégeknél volt a számottevőbb költségcsökkentés, aminek oka egy jelentősebb költségracionalizálás volt.

Tőzsde – Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.

Tőzsde – Veszteséges tőzsdezárás Európában

Gyenge kezdés után indexcsökkenéssel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Devizapiac – Nagyot gyengült a forint kedden

Másfél-két százalékkal gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.

Nálunk mikor? Rómában ingyenes lesz a tömegközlekedés a tizenkilenc év alattiaknak

Róma az első olaszországi város, ahol ingyenessé teszik a tömegközlekedést a tizenegy és tizenkilenc év közötti gyerekek és fiatalok számára.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék, Londonban bankszünnap

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn. Londonban bankszünnap miatt egész nap nincs kereskedés.

Zsinagógák Hete: augusztus 27-től szeptember 10-ig

Már szokás szerint ismét a Sóletfesztivállal indul a Zsinagógák Hete, amely augusztus 27-től szeptember 10-ig változatos kulturális és szórakoztató programokkal várja a közönséget Budapesten és vidéki helyszíneken.

Gazdaság

A bruttó átlagkereset júliusban 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest

A költségvetés a háborús időkben is biztosítja a forrásokat

A rendkívüli kiadásokon felül a költségvetés az uniós programok költségeit továbbra is előfinanszírozza.

Október 1-én indul a bankok kötelező lakossági tájékoztatása

Kilenc nap múlva, október 1-én indul a bankok kötelező lakossági tájékoztatása.

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt az első, amelyen a monetáris testület nem emelte a jegybanki kamatszintet.