Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gáz van a Gazpromnál: nem fizetnek osztalékot
No menu items!

Gáz van a Gazpromnál: nem fizetnek osztalékot

A Gazprom részvényeinek árfolyama csütörtökön 27 százalékot zuhant. Fotó: Bigstock

Az orosz energiaipari óriás, a Gazprom csütörtökön piaci értékének több mint negyedét veszítette el, miután az állami tulajdonú vállalat úgy döntött, hogy nem fizet osztalékot.

A részvényesek úgy döntöttek, hogy a jelenlegi helyzetben nem időszerű osztalékot fizetni a 2021-es eredmények alapján” – közölte Famil Szadigov, a Gazprom elnökhelyettese a CNBC beszámolója szerint.

Jelenleg a Gazprom prioritásként kezeli beruházási programjának végrehajtását, beleértve a gázinfrastruktúra bővítését az Orosz Föderáció régióiban, valamint a következő téli időszakra való felkészülést. Emellett kétségtelenül készen kell állnunk arra, hogy teljesítsük a megnövekedett adók megfizetésére vonatkozó kötelezettségeinket” – mondta.

A döntés, hogy a vállalat 1998 óta először nem fizet osztalékot, hatályon kívül helyezte az igazgatótanács azon ajánlását, hogy részvényenként 52,53 rubel (1 dollár) osztalékot fizessen.

A Gazprom részvényeinek árfolyama 27 százalékot zuhant, mielőtt a moszkvai tőzsde közbelépett és leállította a kereskedést.

A Gazprom 2021-ben rekordnyereségről számolt be a nyersanyagárak emelkedésének köszönhetően, de az ukrajnai orosz invázió után bevezetett gazdasági szankciók sorozata most azzal fenyeget, hogy csökkennek a vállalat bevételei.

Az elmúlt hetekben az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Európába irányuló orosz gázáramlás csökkenése felerősítette a téli ellátási hiánytól való félelmeket.

Az Uniper német energetikai vállalat kedden visszavonta 2022-re vonatkozó pénzügyi kilátásait a Gazprom szállítási korlátozásaira hivatkozva, míg a német kormány nemrég bejelentette, hogy úgynevezett “riasztási szintre” lép a gázellátási vészhelyzeti tervében.

Ez azt jelenti, hogy Európa legnagyobb gazdasága most már magasnak látja a hosszú távú gázellátási hiányok kockázatát.

Az európai politikai döntéshozók jelenleg azon fáradoznak, hogy feltöltsék a földalatti tárolókat földgázkészletekkel, hogy a háztartások számára elegendő tüzelőanyagot biztosítsanak a villanyok égetéséhez és az otthonok melegen tartásához, amikor a hideg téli hónapok visszatérnek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.