Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Iparági szakértők szerint nem emelkedik tovább az olajár, sőt még csökkenhet is
No menu items!

Iparági szakértők szerint nem emelkedik tovább az olajár, sőt még csökkenhet is

Illusztráció: Bigstock

Olajpiaci elemzők azzal számolnak, hogy az olajárak az év hátralévő részében stabilak maradnak, 2023-ban viszont enyhén csökkennek majd. Ugyanakkor egy világméretű recesszió könnyen átírhatja a becsléseket.

A globális olajárak az orosz-ukrán háború kitörése után hordónként 120 dollár fölé szöktek, de az elmúlt hetekben 100 dollár alá csökkentek.

Az olajárak jelenleg 95 dollár körül mozognak a Brent, és alig 89 dollár alatt az amerikai West Texas Intermediate nyersolaj esetében.

Elemzők a CNBC-nek elmondták: arra számítanak, hogy az olajárak 2022 második felében stabilan tartják magukat, bár szerintük egy gazdasági recesszió lehetséges hatásait még nem árazták be. Recesszió esetén az olajárak általában csökkennek, ami némi megnyugvást jelenthet a fogyasztóknak.

A nyersolaj ára 2022 második felében átlagosan hordónként 101 dollárra csúszik – mondta Natasha Kaneva, a JPMorgan globális nyersanyagkutatási részlegének vezetője. Előrejelzése szerint 2023-ban viszont már csak 98 dollár lesz a hordónkénti ár.

Bár úgy gondoljuk, hogy a recesszió kockázata még nincs beárazva az olajárban, ez a kockázat növekszik” – állította Kaneva és a JPMorgan munkatársai egy júliusi jelentésben. A jelentés szerint az olajárak recesszióban általában 30-40%-kal esnek.

Kaneva a CNBC-nek elmondta, hogy a 2023-ra vonatkozó becslését csak kis mértékben csökkentette, és ezt a kiigazítást az orosz nyersolajra vonatkozó uniós embargó vártnál gyengébb hatásának tulajdonította.

Az EU azt tervezi, hogy az orosz gázimport kétharmadát az év végéig kiváltja, mivel Oroszország ukrajnai háborúja tovább folytatódik.

Egyes európai kormányok a nyersolajárak emelkedésétől való félelmükben módosították szankcióik egyes részeit, gyakorlatilag engedélyezve az orosz nyersolaj használatát az európai vállalatok számára” – mondta. “Az orosz olaj tengeri piacról való kizárására irányuló tervek késleltetése miatt az orosz kínálatra gyakorolt hatás a jelenlegi előrejelzésünknél lényegesen kisebb lehet” – tette hozzá.

Más elemzők a jelenlegi olajárakra vonatkozó, a status quo közeli értékre vonatkozó becsléshez csatlakoztak, és 2023-ra kis mértékű csökkenést prognosztizáltak.

A jelenlegi előrejelzéseim szerint – hacsak nem történik valami nagyobb, előre nem látható esemény – továbbra is arra számítok, hogy a Brent nyersolaj átlagosan 108 dollár lesz idén” – mondta Glenn Wepener, a First Abu Dhabi Bank ügyvezető igazgatója és vezető stratégája. Wepener hozzátette, hogy 2023-as Brent árkilátása 97 dollár hordónként.

Hasonlóképpen vélekedik Daniel Yergin, az S&P Global munkatársa, aki szerint az év végén az olajárak “ott lesznek, ahol most vannak, vagy valamivel magasabban“. Hozzátette, hogy az olajárakat valószínűleg inkább a geopolitikai fejlemények, mint a keresleti és kínálati tényezők fogják mozgatni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.