Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  
No menu items!

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai cégek sokkal több állami támogatást kapnak, amivel a nyugati vállalkozások nehezebben tudnak versenyezni. Az OECD elemzése a mai napig a legátfogóbb kísérlet az állami támogatások típusainak számszerűsítésére és a különböző régiók egymással való összehasonlítására.

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.

A Sky News információi szerint az OECD által készített adatok azt mutatják, hogy a kínai vállalkozások átlagosan bevételeik 3,7%-ának megfelelő állami támogatásban részesülnek. Ehhez képest a gazdag világ országaiban az állami támogatások átlagosan csak a bevételek 0,4%-át teszik ki. Az adatok kritikus részét képezik a kínai dominancia magyarázatának bizonyos területeken.

Míg Kína nagy mennyiségű támogatást nyújt kulcsfontosságú ágazatoknak, köztük a napelemes fotovoltaikus ágazatnak és az alumíniumot és acélt előállító nemesfémgyártóknak, addig például az Egyesült Királyság kormányai évtizedek óta lényegesen kevésbé beavatkozóak. Ennek eredményeként az Egyesült Királyságban számos üzemet bezártak, mivel nem tudtak versenyezni az olcsó importtal.

Mostanáig nem volt pontos mérőszám arra vonatkozóan, hogy az olcsó importot mennyire befolyásolta az, amit a közgazdászok „állami támogatásnak” neveznek, vagyis amikor a kormányok segítik a vállalataikat. Ennek részben az az oka, hogy az állami támogatások mérése ördögien nehéz.

Legegyszerűbben a kormányok közvetlen támogatásai formájában valósulhat meg, amelyekkel egy vállalatot támogatnak, vagy segítik egy erőmű megépítését. Egyes országok azonban kevésbé átláthatóak ezekkel a támogatásokkal kapcsolatban, mint mások. Vitathatatlanul fontosabbak azonban a különlegesen alacsony adók, amelyeket néha bizonyos vállalatokra vagy ágazatokra vetnek ki, valamint a piaci kamatlábaknál alacsonyabb kamatlábak, amelyeket néha a kivételezett vállalatoknak ajánlanak.

Az OECD elemzése, amelyet hivatalos jelentésként még nem tettek közzé széles körben, az eddigi legátfogóbb kísérlet arra, hogy számszerűsítse az állami támogatások e különböző típusait, és összehasonlítsa a különböző régiókat egymással.

A megállapítás, miszerint Kína jelentősen több állami támogatást nyújt a gyártóinak, valószínűleg nem fog meglepetést okozni, de statisztikai támpontot nyújt azoknak az érveknek, amelyek szerint a globális kereskedelmi rendszer túl keveset tesz az ilyen beavatkozásokkal való szembenézés érdekében.

A tanulmány azt is megállapítja, hogy az állami támogatás összege ágazatonként jelentősen eltér, a legtöbb támogatást az alumíniumkohók, a cementgyártók és a napelemgyárak kapják. A jelentés azonban az akkumulátorok kínai gyártásának az elmúlt években bekövetkezett gyors növekedését megelőzően készült.

Például Joe Biden vezetése alatt az USA számos intézkedést vezetett be, a CHIP-törvénytől kezdve az inflációcsökkentő törvényig, amelyek célja, hogy támogatást nyújtson a félvezetőket és a zöld technológiát az USA-ban előállítóknak.

Azonban még e beavatkozások után is valószínű, hogy az USA-ban nyújtott állami támogatások teljes összege még mindig elmarad a kínai összegtől.

Kocsis Erika

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.