Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Január - Jelentős termelőiár növekedés Németországban
No menu items!

Január – Jelentős termelőiár növekedés Németországban

Kép/Forrás/villanylap

A vártnál jóval nagyobb mértékben emelkedtek a termelői árak Németországban januárban, ami tovább erősítheti az inflációs aggodalmakat.

A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) közzétett jelentése szerint januárban az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal nőttek a termelői árak, ami 2008 augusztusa óta a legerősebb ütem. Elemzők a decemberivel azonos értéket, 0,8 százalékos növekedést vártak.

Minden termelői csoportban emelkedtek a havi összevetésű árak, a legnagyobb mértékben,  energiáé. A félkész termékek 2,0 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 0,6 százalékkal, a tőkejavak 0,4 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkek pedig 0,1 százalékkal drágultak.

Éves összehasonlításban 0,9 százalékkal nőttek a termelői árak az év első hónapjában, ami 2019 júliusa óta a legerősebb ütem. Elemzők 0,3 százalékos emelkedésre számítottak a decemberben mért 0,2 százalékos növekedés után.

Januárban éves szinten a tartós fogyasztási cikkek termelői árai ugrottak meg a legnagyobb mértékben, 1,5 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkeké viszont 1,8 százalékkal csökkent. A félkész áruk termelői ára 2,4 százalékkal, a termelőeszközöké 0,7 százalékkal, az energiáé pedig ugyancsak 0,7 százalékkal kúszott feljebb.

Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.

Januárban a vártnál jóval erősebb ütemben emelkedtek a fogyasztói árak is Németországban: az egy évvel korábbihoz képest 1,0 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, míg decemberhez képest 0,8 százalékos emelkedést mértek.

Az euróövezet legnagyobb gazdaságának az inflációs adatait nagy figyelem övezi, mert erős hatást gyakorol az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájára.

Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az éves harmonizált fogyasztóiár-index középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 402 600, a kedvezményeket figyelembe véve 417 100 forintot ért el, 14,0, illetve 13,8 százalékkal volt magasabb, mint 2023. februárban.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.