Kétszázan fertőződhettek meg Dániában a nyérceknél kimutatott koronavírus-törzzsel, egyes szakmai értékelések a mutációt az oltóanyagok hatékonysága szempontjából aggályosnak tartják. A dán egészségügyi minisztérium által működtetett Állami Szérum Intézet (SSI) Koppenhágában tette közzé a hírt.
Az SSI adatai szerint legalább 214 embernél mutatták ki a mutálódott koronavírust, amelyet először júniusban tűnt fel a szőrméjük miatt tenyésztett nyércek populációjában.
A fertőzöttek túlnyomó többségét az észak-jütlandi régióból jelentették, ahol az ország legtöbb nyércfarmja is található.
Az SSI szerint a vírusnak eddig a nyércekhez köthető öt különböző mutációját mutatták ki. Az intézet szerint a legaggasztóbb az 5-ös számú járványgócban talált törzs, amely a vizsgálatok szerint gyengíti a szervezet antitestek képzésére való képességét, s ez akár hatástalanná is tehet jövőbeli vakcinákat.
Eddig 12-en fertőződtek meg ezzel a variációval, de nem mutattak súlyosabb tüneteket más fertőzötteknél.
A koronavírust eddig 216 nyércfarmon mutatták ki. A dán kormány válaszul december 3-ig szigorú karantén alá helyezett az észak-jütlandi régióban hét megyét, ami hozzávetőleg 280 ezer embert érint. Az ország vezetése emellett a 17 milliós nyércállomány levágásáról döntött, hogy elejét vegye az új vírustörzs terjedésének, amely embert is fertőz.
A vírus mutációja gyakran akkor lép fel, amikor egyik gazdaszervezetről másikra terjed át, jelen esetben nyércről emberre, illetve vissza.
A dán nyérctenyésztők ipari egyesületének becslései szerint az intézkedés több mint 800 millió dollárba (244 milliárd forint) kerülhet az államnak. Hangsúlyozták, hogy ez lehet a kegyelemdöfés az ország szőrmeiparának is. A dán statisztikai hivatal szerint tavaly mintegy 4000 embert foglalkoztattak az ágazatban, amely 800 millió dollár értékben exportált 24,5 millió szőrmét.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) üdvözölte a dán vezetés döntését, ugyanakkor közölte, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a nyércekről emberre átterjedt vírusmutáció nagyobb kockázatokat jelentene.
Soumya Swaminathan, a WHO vezető szakértője szerint eddig is számos mutációját mutatták ki a Sars-CoV-2-vírusnak. “Elhamarkodott volna következtetéseket levonni arra nézve, milyen következményekkel jár ez az új mutáció a terjedésre, a betegség súlyosságára, a klinikai tünetekre, az immunválaszra vagy a lehetséges oltóanyag hatására” – hangsúlyozta Swaminathan Genfben nyilatkozva.
A WHO szakértője szerint a vírusnak eddig világszerte több mint 170 ezer változata ismert. Hozzátette: egy szakértői stáb folyamatosan nyomon követi a kórokozó változását.
Mike Ryan, a WHO veszélyhelyzeti igazgatója szerint a dániai helyzet kockázatértékelése folyamatban van. Mint mondta, az eddigi vizsgálatok szerint ez a vírustörzs nem viselkedik másképp. Mindemellett hangsúlyozta: egészségügyi óvintézkedésekkel kell elejét venni a mutálódott vírus további átterjedésének az emberre a farmokon.
Az 5,8 millió lakosú országban mintegy 53 180 fertőzöttet azonosítottak, és 738 a halálos áldozatok száma.