Kezdőlap Gazdaság KSH: az autógyárak leállása húzta le az ipari termelést
No menu items!

KSH: az autógyárak leállása húzta le az ipari termelést

Áprilisban az ipari termelés volumene 36,8 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 36,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Áprilisban jelentős volt a koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása. A gyárak átmeneti teljes vagy részleges leállása miatt a járműgyártás termelése kiugró mértékben, ötödére, 79,5 százalékkal esett. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása csak kisebb mértékben, 7,9 százalékkal szűkült, a gyógyszergyártás termelése viszont közel ötödével, 19,4 százalékkal bővült.

Az iparon belül a feldolgozóipar termelése 38,2 százalékkal, az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,4 százalékkal csökkent.

A legnagyobb mértékben a járműgyártás maradt el az egy évvel korábbitól, annyira, hogy súlya a feldolgozóiparon belül 16 százalékponttal 10 százalékosra esett vissza. 

A közúti gépjárműgyártás volumene 94, a közúti jármű alkatrészek gyártásáé 69 százalékkal csökkent –  részletezte a KSH.

A feldolgozóipari termelés 13 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 20,8 százalékkal csökkent. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,9 százalékkal nőtt, ugyanakkor a kisebb súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártás 28 százalékkal visszaesett.

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártást kevésbé érintette a járvány. A termelés volumene 7,9 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos hónapjában, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

A KSH egyedül a gyógyszergyártásban mért növekedést: a kibocsátás áprilisban 19,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, alacsony bázist.

A közepes súlyú alágak közül legkisebb mértékben, 5,2 százalékkal a villamos berendezések gyártása csökkent.

Az ipari export volumene 43,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A járműgyártás kivitele kiugróan, 77,2 százalékkal, míg a 19 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 23,1 százalékkal esett vissza. Az élelmiszerkivitel mindössze 3,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi (+16,2 százalékos) magas bázistól, a gyógyszerexport 18,3 százalékkal nőtt.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A feldolgozóipar belföldi értékesítése 38,7 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbitól, egyedül a gyógyszergyárak értékesítése nőtt 16,3 százalékkal. Az élelmiszeripar belföldi eladásai tavaly augusztus óta először csökkentek,  10,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A járműipar 77,5 százalékkal, a számítástechnikai ágazat 23,8 százalékkal, a gépipar 27,2 százalékkal, a vegyipar 21,6 százalékkal kevesebb terméket értékesített, mint tavaly áprilisban.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 41,9 százalékkal kisebb volt a tavaly áprilisinál. Az új belföldi rendelések 34,4 százalékkal, az új exportrendelések 43,2 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány április végén 4,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az exportrendelések 4,7 százalékkal,  a belföldiek 4,5 százalékkal estek vissza.

Az év első négy hónapjában az ipari termelés 9,2 százalékkal elmaradt az egy évvel  korábbitól. Az összes értékesítés 63 százalékát adó külpiaci eladások volumene 10,6, míg a 37 százalékot képviselő hazai értékesítésé 5,9 százalékkal csökkent.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sikeres a vállalati e-autó program, több mint 6000 pályázóval kötöttek már támogatási szerződést

Meghaladta a hatezret a támogatási szerződéssel rendelkező cégek száma a közlekedés zöldítését ösztönző pályázaton. A gazdasági társaságoknak eddig összesen 26,8 milliárd forintot ítéltek oda a felhívás 30 milliárdos keretösszegéből

3,9 százalékos volt az első negyedévben a GDP-arányos hiány

A központi kormányzat hiánya 1088 milliárd forintot mutatott, míg a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok 180 és 84 milliárd forintos többlettel rendelkeztek. A kormányzati szektor bevétele 8639 milliárd, kiadása 9463 milliárd forint volt az első negyedévében.

MLBKT: júniusban csökkent a beszerzésimenedzser-index

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra csökkent a májusi 49,8-es értékről

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat
Hirdetés

Hírek

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg