Kezdőlap Címkék 2020 április

2020 április

Külkereskedelmi mérleg. 561 millió euró hiány áprilisban

Áprilisban a kivitel euróban számolva 37,2 százalékkal, változatlan áron 35,1 százalékkal csökkent. Az importban 29,1 százalékos, illetve 23,5 százalékos volt a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest. A külkereskedelmi mérleg 561 millió euró deficittel zárt, 790 millió euróval romlott tavaly áprilishoz mérten - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A nettó átlagkereset 275 500 forint volt áprilisban

Áprilisban a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 266 100, a kedvezményeket is figyelembe véve 275 500 forintot ért el, ami 8,3 százalékos növekedés a tavaly áprilisihoz képest - jelentette  a Központi Statisztikai Hivatal.

Fizetési mérleg: ezermilliárd euró fölé nőtt a hiány

Áprilisban az exportbevételek a márciusiakhoz képest 37 százalékkal, az importkiadások 26 százalékkal estek vissza. Az áruforgalom deficitje 160 millió euróról 937 millió euróra ugrott, és a folyó fizetési mérlegben is 1,074 milliárd euró hiány támadt.

Építőipari kilátások: van tere a növekedésnek

Más ágazatokkal szemben az építőipart alig sújtotta a járványügyi intézkedések gazdasági hatása, és mivel az új lakások iránt fokozódó kereslet mutatkozik, az épületépítéseknél van tere a növekedésnek - kommentálták elemzők a KSH jelentését.

Lassult az építőipar visszaesése áprilisban

Áprilisban az építőipar termelése márciushoz mérten 1,3 százalékkal mérséklődött, a tavaly áprilisi magas bázishoz viszonyítva 2,1 százalékkal csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Gyümölcsárak: kétszámjegyű drágulás

Áprilisban 12,8 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára, mint egy évvel korábban - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.

KSH: az autógyárak leállása húzta le az ipari termelést

Áprilisban az ipari termelés volumene 36,8 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 36,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A járműgyártás termelése kiugró mértékben, ötödére, 79,5 százalékkal esett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Ledöntötte a járvány – ötödével zuhant a brit GDP

A koronavírus-járvány átszűrődő reálgazdasági hatásai miatt áprilisban példátlan ütemben, 20,4 százalékkal zuhant az előző havi szinthez képest a brit GDP - közölte a brit statisztikai hivatal (ONS).

Állampapír. Bevásároltak a külföldiek és a pénzügyi vállalatok

Áprilisban 860 milliárd forinttal nőtt a költségvetés által kibocsátott értékpapírok állománya a márciusi 82 milliárd forintos emelkedés után. Az áprilisi növekedés az első négyhavi, 892 milliárd forintos emelkedés 96 százaléka - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

A brit GDP 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban

Londoni elemzői számítások szerint havi összevetésben 18 százalékkal zuhanhatott áprilisban a brit hazai össztermék (GDP) a koronavírus-járvány átszűrődő gazdasági hatásai miatt.

Elemzők a kiskereskedelemről: áprilisban volt a mélypont

A kiskereskedelmi forgalom májusi adatai már élénkülést mutathatnak az áprilisi mélypont után - vélik elemzők.

KSH: áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a boltok forgalma

A koronavírus-járvány hatásai miatt áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Alig nőtt a munkanélküliség az Európai Unióban

A gazdaságot megbénító koronavírus-járvány ellenére az Európai Unióban és az euróövezetben is csak enyhén emelkedett a munkanélküliség áprilisban.

KSH: a magasabb exportárak húzták fel a termelői árakat

Áprilisban a belföldi termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal csökkentek, az ipar exportértékesítési árai viszont 6,1 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel azelőtt. Az ipari termelői árak együttesen 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: két hónap alatt 129 ezren veszítették el az állásukat

A február-áprilisi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 174 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,8 százalékos volt. A foglalkoztatottak átlagos létszáma az egy évvel korábbinál 1,2 százalékkal, 56 ezerrel alacsonyabb, 4 millió 436 ezer volt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Németország. Negyedével kevesebb adó folyt be áprilisban

A koronavírus-járvány miatt a szövetségi és tartományi adóbevételek 23,5 százalékkal maradtak el áprilisban az egy évvel korábbitól - derült ki a német pénzügyminisztérium adataiból.

Államháztartás. Négy hónap alatt 198 százalékos hiány

Az államháztartás központi alrendszere az év első négy hónapjában 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt, ami a 367 milliárd forintos éves előirányzat 198,2 százaléka. Áprilisban viszont 104,5 milliárd forintos többlet alakult ki - közölte  a Pénzügyminisztérium (PM).

Áprilisban 330 ezer fölé nőtt az álláskeresők száma

Az álláskeresők száma áprilisban 26,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában 330 700 álláskereső szerepelt, 46 százalékuk semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.

MNB: nagyot nőtt a deviza- és aranytartalék

Áprilisban 3,213 milliárd euróval 28 985 milliárd euróra nőttek az ország devizatartalékai - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.

Államháztartás – 104 milliárd többlet áprilisban

Az államháztartás központi alrendszere az év első négy hónapjában 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt, áprilisban azonban 104,5 milliárd forintos többlet alakult ki, köszönhetően az uniós programok 249,8 milliárd forintos bevételének - közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.