Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Megérkezett Európa első két földgáz „megváltó” terminálja Hollandiába
No menu items!

Megérkezett Európa első két földgáz „megváltó” terminálja Hollandiába

Egy FSRU az indonéz partoknál. Hasonlók érkeztek Hollandiába is. Fotó: Bigstock

Megérkezett hollandiai célállomására az első két úszó cseppfolyósított földgáz-terminál (FSRU), amelyek segíthetnek Európának átvészelni az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválságát. Hasonló hajókat Németország is bérelt, azok is úton vannak.

A Golar Igloo és az Eemshaven LNG nevű hajók jelenleg együtt horgonyoznak Eemshaven északi kikötőjében. Mindkettő úszó tároló és újragázosító egység, azaz FSRU, amelyet arra terveztek, hogy a tengerjáró hajókon szállított szuperhűtött üzemanyagot a szárazföldi hálózatokba szivattyúzható gázzá alakítsa át.

A Bloomberg beszámolója szerint a hajók tél előtti érkezése kulcsfontosságú ahhoz, hogy Európa átvészelje az egyre súlyosbodó energiaválságot, miután Oroszország az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciók megtorlásaként csökkentette a gázszállításokat. Az emelkedő energiaárak a recesszió szélére sodorták a gazdaságokat, ami arra kényszerítette a kormányokat, hogy felgyorsítsák az úszó gázterminálok használatát, amelyek létesítése töredék annyi időt vesz igénybe, mint a szárazföldi változatoké.

A hajók népszerűsége egyre terjed. Németország, amely korábban gázának több mint felét csővezetékeken keresztül kapta Oroszországból, most öt FSRU-t bérel a kormányon keresztül, és további kettőt magánúton. A tervek szerint három hajó már ezen a télen elindul. Olaszország, Franciaország és a balti országok szintén terveznek úszó terminálokat LNG-importra.

A Hollandia északkeleti csücskében található Eemshaven mélyvízi kikötőjébe csütörtökön egy úgynevezett üzembe helyező LNG-szállítmányt szállítanak, hogy előkészítsék a létesítményt a szeptember közepén esedékes első kereskedelmi szállításra. Mindkét FSRU-t öt évre bérlik, és együttesen az EemsEnergyTerminal nevet viselik, amely várhatóan december 31-ig mintegy 18 LNG-szállítmányt fogad, rakod ki és továbbít.

Az FSRU-kat jellemzően állandó jelleggel a part közelében horgonyozzák le. Egy érkező hajó ezután átadja az LNG-t az egységnek, amely tárolja és nagynyomású gázzá alakítja a rakományt. A hajók általában gyorsabban, olcsóbban és környezetbarátabb módon fejleszthetők a szárazföldi megoldáshoz képest, bár kapacitásuk jóval kisebb.

Mivel az évtized közepére több LNG-termelő üzem is működésbe lép, várhatóan több, a rakományt gázzá alakító terminál is létesül. Helge Haugane, az Equinor ASA gáz- és energiaszolgáltatásért felelős vezető alelnöke szerint 20 új terminált javasolnak a kontinentális Európába.

Ha ezek gyorsan megépülnek, és ha a kormányok képesek lesznek csökkenteni a bürokráciát, akkor 2026-2027-ben sokkal fényesebb lesz a helyzet az orosz szállítások nélkül is” – mondta Haugane a milánói Gastech ipari konferencián.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Létrejön a közvetlen légi összeköttetés egy hetedik kínai nagyvárossal is Budapestről

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

A versenyképesség egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

A magyar gazdaság versenyképességének egyik kulcsa az energiahatékonyság növelése

Az egyik futárcéggel erősít a másik

Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt 1 évben a SAMEDAY 115 százalékos növekedést tapasztalt a határokon átnyúló szállítási szolgáltatásokat igénybe vevő online boltok számában.

Eljött amire a divatérzékenyek vártak Pesten

A budapesti nyitás jelentős mérföldkő a Primark globális terjeszkedési terveiben.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.