Hirdetés
Kezdőlap Tőzsde Mi történt a Budapesti Értéktőzsdén - összesítés
No menu items!

Mi történt a Budapesti Értéktőzsdén – összesítés

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) indexe a tavalyi záráshoz képest 38,42 százalékkal, 16 826,25 ponttal emelkedett, az idei kereskedést 60 620,01 ponton fejezte be.

A BUX az év utolsó, 3 kereskedési napból álló hetét 0,54 százalékos, 325,61 pontos emelkedéssel zárta, az összforgalom meghaladta a 13,6 milliárd forintot. A vezető részvények mind heti, mind éves összevetésben erősödtek.

A BÉT lendületesen kezdte az évet, a részvényindex az év második hetére már csaknem 5 százalékkal emelkedett, ám február közepétől kezdve csaknem egy hónapon át rosszabbul teljesített. A visszaesést elsősorban a kedvezőtlenre fordult nemzetközi hangulat okozta, ennek hátterében az elhúzódó ukrajnai háború gazdasági hatásai álltak, főképp a világszerte emelkedő infláció. A befektetők emiatt monetáris szigorításra és kamatemelésekre számítottak, ami kedvezőtlenül érintette az európai tőzsdéket, leginkább a bankok részvényei gyengültek. A BUX is ebben az időszakban, március 17-én érte el az idei mélypontját 40 771,24 ponttal. Ennél lejjebb 2022 októberében állt utoljára, amikor az európai recessziós aggodalmak miatt fordult hirtelen kedvezőtlenre a befektetői hangulat.

A kereskedés március második felétől ismét jobban alakult, a részvényindex kisebb-nagyobb megszakításokkal emelkedett. A BÉT-re áprilisban egyre inkább visszatértek a külföldi vásárlók, a bankpánik hatásai rövid idő alatt elmúltak, a nyári hónapokban pedig többnyire akkor is jól alakult a kereskedés, amikor a nyugati tőzsdéken kevésbé. A BUX az augusztus 8-i zárásra már meghaladta az 55 ezer pontot, augusztus 17-én pedig 56 470,09 ponttal idén először történelmi csúcsot döntött. Elemzők szerint a befektetők értékelték a gazdasági környezet javulását, az uniós forrásokról szóló tárgyalásokat, a recessziós félelmek világszinten enyhültek az év közepére.

Ősszel a kamatemelésről szóló amerikai hírek és a gázai konfliktus ismét rontották a nemzetközi hangulatot, ezzel egy időben a BUX 58 ezer pont alá esett szeptember közepén, és decemberig nem is haladta azt meg. A kereskedésnek ugyanakkor jót tettek az infláció csökkenéséről és az uniós források folyósításáról szóló hírek, így a tőzsdeindex az év utolsó hónapjában többször is történelmi rekordot döntött, december közepén átlépte a 60 ezer pontos szintet. Az idei zárócsúcs december 20-án dőlt meg 61061,16 ponttal. A lendület csak az ünnepi időszak közeledtével csökkent ismét, a befektetők jelentős része ugyanis ekkor eladta az elmúlt időszakban megerősödött részvényeit.
A BÉT-nek idén is voltak új belépői, egy kibocsátó pedig végleg távozott. Májusban az élelmiszergyártó Civita Group részvényeit, júniusban a BÉT részvényeit vezették be a tőzsdére, a Biggeorge REIT Nyrt. ingatlankezelő holding részvényeivel novemberben kezdődött a kereskedés. Szeptemberben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elrendelte az OTT-ONE Nyrt. részvényeinek törlését terméklistáról, amiért a technológiai cég sorozatban nem tett közzé jelentéseket az eredményeiről.

A Magyar Telekom heti és éves összevetésben is kiemelkedően teljesített, főképp az év utolsó harmadában erősödött jelentősen. Árfolyama egy hét alatt 19 forinttal, 2,87 százalékkal 682 forintra emelkedett több mint 402 millió forintos forgalom mellett. 2022 végéhez képest 101,18 százalékkal erősödött.

Az OTP az utolsó héten 0,32 százalékkal, 50 forinttal 15 800 forintra emelkedett, összforgalma megközelítette a 7,3 milliárd forintot. Részvényei 2022 végéhez képest 56,28 százalékkal érnek többet.

A Mol 0,14 százalékos, 4 forintos erősödéssel 2826 forintig jutott a pénteki zárásra, heti forgalma több mint 2,68 milliárd forint. Árfolyama éves szinten 8,61 százalékkal nőtt.

A Richter 0,57 százalékot, 50 forintot emelkedett az utolsó héten, a pénteki záráskor 8750 forinton állt, forgalma elérte az 1,71 milliárd forintot. A 2022 végi szintjéhez képest 5,42 százalékkal erősödött.

A kis és közepes részvények indexe , a BUMIX 1,48 százalékkal, 77,02 ponttal emelkedve 5283,06 ponton fejezte be az évet. A tavalyi záráshoz képest 46,56 százalékkal nőtt.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.