Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Moldova nem kap orosz gázt, mert nem hagyja magát zsarolni a Gazprom...
No menu items!

Moldova nem kap orosz gázt, mert nem hagyja magát zsarolni a Gazprom által

Illusztráció: Bigstock

Moldova nem kap több orosz gázt, mivel nem viseli el a Gazprom “zsarolását” a szállítás kifizetésének nehézségei miatt – közölte az ország energiaügyi minisztere.

Viktor Parlicov a TV8 televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a Gazprom december óta csak az oroszok által támogatott Dnyeszteren túli szeparatista régiót látja el gázszal, a kisinyovi központi hatóságokhoz nem jut el.

Mint a Reuters beszámolója szerint mondta, az Ukrajna és Románia közé ékelődött Moldova az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kapott 300 millió eurós hitelnek köszönhetően tudta biztosítani az európai ellátást.

A Dnyeszteren túli terület azonban, mint mondta, soha nem fizetett a Gazpromnak a kapott gázért.

A Dnyeszteren túli terület korábban sem fizetett a gázért, és most sem fizet” – mondta Parlicov. “A Gazprom elviseli az onnan származó adósságokat. De amikor Moldova többi része is kapott gázt, az orosz cég az ellátás csökkentéséhez, zsaroláshoz folyamodott” – tette hozzá.

Parlicov szerint a Gazprom ezt 30 éven át hagyta, hogy az oroszbarát terület ne omoljon össze.

"Megértették, hogy ha felhagynak ezzel a szerződéssel, akkor gyakorlatilag hagyják, hogy a régió összeomoljon" - mondta.

Moldovai tisztviselők több milliárd dollárra becsülik Dnyeszteren túli terület orosz gázszámláinak kifizetetlen összegét.

A Moldovagaz vállalat felhalmozott hátralékai Moldova többi részén 709 millió dollárra rúgnak, bár a kisinyovi tisztviselők tavaly elrendelték a tartozás nemzetközi ellenőrzését.

Moldovát, Európa egyik legszegényebb országát Oroszország ukrajnai inváziója és az oroszbarát szeparatisták jelenléte is sújtja.

Az Európa-barát Maia Sandu elnök vezette Moldova azzal vádolja Oroszországot, hogy destabilizálására törekszik. Közben a Dnyeszteren túli terület hatóságai a múlt héten közölték, hogy meghiúsítottak egy ukrán merényletet vezetőik ellen.

A Dnyszteren túli régióban jelenleg is egy 1500 fős orosz “békefenntartó” kontingens állomásozik, immár 30 éve, ugyanis a szeparatisták a Szovjetunió felbomlása után egy rövid háborút is vívtak az újonnan függetlenné vált Moldovával, amelynek jogilag a mai napig része a terület.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.