Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Moszkva a Carlsberg és a Danone üzemeit is elkommunizálja
No menu items!

Moszkva a Carlsberg és a Danone üzemeit is elkommunizálja

Illusztráció: Bigstock

A nyugati vállalatokat ismételten arra biztatják, hogy vonuljanak ki Oroszországból, de ez buktatókkal jár, mint azt a Carlsberg és a Danone is tapasztalja: Moszkva állami igazgatás alá helyezi a holdingjaikat, köztük az ország legnagyobb sörgyárát.

Oroszország – még ha régen is – sok nyugati vállalat számára sok szempontból az ígéret földje volt. Befektettek a növekvő piacba, a mintegy 140 millió potenciális vásárló csábítóan hangzott. De legkésőbb az ukrajnai orosz invázió kezdetével ez teljesen megváltozott.

Azóta a nyugati vállalatok dilemmába kerültek: hazai piacukon, az Egyesült Államokban és Európában nyilvános nyomás alá kerültek, hogy megindokolják, miért folytatják az üzleti tevékenységüket Oroszországban, és miért fizetnek ott adót. Néhány vállalat be is jelentette, hogy emiatt kivonul – ez viszont a Kreml részéről ellenintézkedésekhez vezetett.

Most ezeket az ellenintézkedéseket a jelek szerint két nagyon ismert nyugati vállalatra alkalmazzák: a dán Carlsberg sörgyártó óriásra és a francia Danone élelmiszeripari vállalatra. A Kreml mindkét vállalat oroszországi üzletágát állami irányítás alá helyezte. Vlagyimir Putyin elnök vasárnap írt alá egy rendeletet, amely egy állami ügynökségnek adja át az ellenőrzést a Danone, valamint a Carlsberg részesedése felett Oroszország legnagyobb sörgyárában – számolt be a Spiegel.

A Baltika csoport, amelyben a Carlsberg legutóbb 27 százalékos részesedéssel rendelkezett, az utóbbi időben olyan külföldi márkákat főzött licenc alapján, mint a Warsteiner, a Holsten és a Tuborg. Sokáig a kontinens második legnagyobb sörgyárának számított. A Carlsberg júniusban jelentette be a részvénycsomag eladását egy nyilvánosan nem ismertetett vevőnek, amelyhez azonban még engedélyek szükségesek. A Danone októberben jelentette be, hogy kivonul Oroszországból, ami akár egymilliárd eurós leírást is eredményezhet.

A Putyin által most aláírt rendelethez hasonló lépéssel Oroszország áprilisban állami ellenőrzés alá helyezte a német Uniper és a finn Fortum energiaipari konszern nemzeti vállalatát is.

Oroszország tavalyi, Ukrajna elleni támadása óta számos nyugati vállalat kivonult Oroszországból. Az adott üzletág esetleges vagy teljes feladása kapcsán gyakran nagy összegű leírások is társultak.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.