Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar
No menu items!

Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar

Több mint negyedszázada nem mért csúcsra emelkedtek a brit feldolgozószektor aktivitásának mérőszámai. A gyáripari ágazat derűlátását mindenekelőtt a koronavírus elleni lendületes nagy-britanniai oltási kampány és a járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítése táplálja.

A brit egészségügyi minisztérium éppen előző nap jelentette be, hogy meghaladta az 50 milliót a koronavírus ellen beadott oltások első és második dózisainak együttes száma. A brit kormány nyitási menetrendje azt irányozza elő, hogy június 21-től minden korlátozás megszűnhet, ha az ehhez szabott járványügyi feltételek teljesülnek.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) áprilisban 60,9 volt márciusi 58,9, a februári 55,1 és a januárban mért 54,1 után.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik. Így a brit feldolgozószektor áprilisi BMI-indexe a gyáripari tevékenység rendkívül lendületes bővülésére vall, ráadásul az ágazat aktivitási mérőszáma immár 11 hónapja megszakítás nélkül emelkedik.

Az IHS Markit elemzői kiemelik, hogy az átfogó gyáripari BMI-jelzőszám az 1994 júliusában mért 61,0-es szint óta – vagyis csaknem 27 éve – most a legmagasabb.

A ház ismertetése szerint az áprilisi BMI-felmérésbe bevont brit feldolgozóipari vállalatok kétharmada azzal számol, hogy a következő egy évben növekszik termelési értéke, és a szektor átfogó bizalmi indexe hét éve nem mért csúcson jár.

A derűlátás nagy londoni elemzőházak növekedési prognózisaiban is látszik.

Az Oxford Economics elemzőműhely várakozása az, hogy az idei második negyedévben – a brit gazdaság további nyitásával párhuzamosan – az aktivitás nagyon erőteljes élénkülése várható, és a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésű növekedése elérheti az 5-5,5 százalékot.

Az Oxford Economics elemzői közölték azt is, hogy túlzottan borúlátónak tartják az idei év egészére 5,3 százalékos brit gazdasági növekedést valószínűsítő elemzői konszenzust. A ház saját prognózisa szerint a brit hazai össztermék 2021-ben 7,2 százalékkal növekszik.

Az EY globális pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézete új tavaszi előrejelzésében az általa eddig várt 5 százalékról 6,8 százalékra emelte a brit gazdaság idei növekedésére szóló becslését.

A cég közölte: módosított előrejelzése szerint a brit hazai össztermék értéke már 2022 második negyedévében ismét eléri a koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti legutóbbi csúcsot.

A nagy-britanniai koronavírus-járvány tavaly tavaszi első hullámának megfékezését célzó, 2020 márciusának végén bevezetett első országos zárlat szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaságban: a tavalyi második negyedévben 19,5 százalékkal, 2020 egészében átlagosan 9,8 százalékkal esett reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-as szintre zuhant vissza.

A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.