Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar
No menu items!

Nagy-Britannia. Több évtizedes csúcson pörög a feldolgozóipar

Több mint negyedszázada nem mért csúcsra emelkedtek a brit feldolgozószektor aktivitásának mérőszámai. A gyáripari ágazat derűlátását mindenekelőtt a koronavírus elleni lendületes nagy-britanniai oltási kampány és a járvány megfékezését célzó korlátozások enyhítése táplálja.

A brit egészségügyi minisztérium éppen előző nap jelentette be, hogy meghaladta az 50 milliót a koronavírus ellen beadott oltások első és második dózisainak együttes száma. A brit kormány nyitási menetrendje azt irányozza elő, hogy június 21-től minden korlátozás megszűnhet, ha az ehhez szabott járványügyi feltételek teljesülnek.

Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) áprilisban 60,9 volt márciusi 58,9, a februári 55,1 és a januárban mért 54,1 után.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik. Így a brit feldolgozószektor áprilisi BMI-indexe a gyáripari tevékenység rendkívül lendületes bővülésére vall, ráadásul az ágazat aktivitási mérőszáma immár 11 hónapja megszakítás nélkül emelkedik.

Az IHS Markit elemzői kiemelik, hogy az átfogó gyáripari BMI-jelzőszám az 1994 júliusában mért 61,0-es szint óta – vagyis csaknem 27 éve – most a legmagasabb.

A ház ismertetése szerint az áprilisi BMI-felmérésbe bevont brit feldolgozóipari vállalatok kétharmada azzal számol, hogy a következő egy évben növekszik termelési értéke, és a szektor átfogó bizalmi indexe hét éve nem mért csúcson jár.

A derűlátás nagy londoni elemzőházak növekedési prognózisaiban is látszik.

Az Oxford Economics elemzőműhely várakozása az, hogy az idei második negyedévben – a brit gazdaság további nyitásával párhuzamosan – az aktivitás nagyon erőteljes élénkülése várható, és a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésű növekedése elérheti az 5-5,5 százalékot.

Az Oxford Economics elemzői közölték azt is, hogy túlzottan borúlátónak tartják az idei év egészére 5,3 százalékos brit gazdasági növekedést valószínűsítő elemzői konszenzust. A ház saját prognózisa szerint a brit hazai össztermék 2021-ben 7,2 százalékkal növekszik.

Az EY globális pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézete új tavaszi előrejelzésében az általa eddig várt 5 százalékról 6,8 százalékra emelte a brit gazdaság idei növekedésére szóló becslését.

A cég közölte: módosított előrejelzése szerint a brit hazai össztermék értéke már 2022 második negyedévében ismét eléri a koronavírus-járvány elhatalmasodása előtti legutóbbi csúcsot.

A nagy-britanniai koronavírus-járvány tavaly tavaszi első hullámának megfékezését célzó, 2020 márciusának végén bevezetett első országos zárlat szabadesésszerű zuhanást okozott a brit gazdaságban: a tavalyi második negyedévben 19,5 százalékkal, 2020 egészében átlagosan 9,8 százalékkal esett reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-as szintre zuhant vissza.

A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.