Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Negatívra rontotta a magyar bankrendszer kilátását a Moody's
No menu items!

Negatívra rontotta a magyar bankrendszer kilátását a Moody’s

Több európai – köztük a magyar – bankrendszer kilátását is negatívra módosította a Moody’s Investors Service. A döntést azzal indokolták, hogy koronavírus-járvány várhatóan kedvezőtlen hatást gyakorol e bankrendszerek működési környezetére.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedése a magyar, a norvég, a finn, a portugál és a szlovák bankrendszert érinti.

A Moody’s várakozása szerint a koronavírus-járvány miatt az európai gazdaságok teljesítménye kumulatív bázison számolva valószínűleg visszaesik az idei év első felében.

Jóllehet a költségvetési és a monetáris ösztönző lépések hatására 2020 második felében és 2021-ben várhatóan a hosszú távú folyamatokból levezethető ütemnél gyorsabb lesz a kilábalás Európában, valószínűtlen azonban, hogy a második negyedévben kieső kibocsátási értéket be lehet hozni – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Moody’s szerint ebben a környezetben növekedésnek indul az érintett bankrendszerek problémás kinnlevőség-állománya, a növekvő tartalékolás pedig csökkenti a jövedelmezőséget.

A cég megjegyezte, hogy a legtöbb európai bankrendszer jövedelmezősége más globális bankrendszerekével összehasonlítva már most is alacsony.

A hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az európai bankrendszerek zömében erőteljes a likviditás és jelentősek a tőketartalékok, ami szilárd alapot teremt a váratlan veszteségek elviseléséhez.

A Moody’s szerint Szlovákiában – ahol a cég pozitívról változtatta negatívra a bankszektor kilátását – a koronavírus okozta járvány hatásai várhatóan visszafordítják a bankrendszer eszközminőségének eddigi javulását, a szlovák háztartási szektor magas adósságterhe és a szlovák gazdaság jelentős exportfüggése pedig erősítheti a járvány negatív következményeit.

A magyar bankrendszerről összeállított helyzetértékelésében a hitelminősítő úgy fogalmaz, hogy

várakozása szerint az üzleti aktivitás lassulása miatt a magyar gazdaság az idei év egészében “recesszióhoz közeli” helyzetbe kerül, és jövőre csak részleges kilábalás várható.

Ebben a helyzetben a Moody’s szerint gyengül az adósok törlesztési képessége, ennek következménye pedig a magyar bankrendszer nem teljesítő kinnlevőség-állományának növekedése lesz.

A nem teljesítő banki követelésállomány emelkedéséhez a hitelminősítő szerint valószínűleg hozzájárul az is, hogy a kisvállalkozásoknak nyújtott hitelkihelyezés üteme erőteljesen, a magyar hazai össztermék (GDP) nominális növekedését meghaladó ütemben gyorsult az utóbbi időszakban.

A Moody’s hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a problémás kötelezettségek rátája a háztartási szektorban várhatóan csak mérsékelten emelkedik, tekintettel a háztartások alacsony eladósodottságára.

A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a problémás banki követeléseknek a bruttó kinnlevőség-állományhoz mért aránya a magyar gazdaságban három egymást követő évben folyamatosan csökkent, és a tavalyi év közepén már csak 4,9 százalék volt.

A Moody’s közölte: várakozása szerint a magyar bankok tőkehelyzete jórészt stabil marad, mivel az osztalékfizetés felfüggesztése ellensúlyozza a kockázati súlyozású eszközállománynak az eszközminőség romlásából eredő növekedését.

A hitelminősítő adatai szerint a magyar bankrendszer Tier 1 szintű tőkemegfelelési mutatója tavaly 16,8 százalék volt.

A decemberi állapot alapján a rendszerszintű jövedelmezőséget mérő átlagos eszközarányos megtérülési ráta is viszonylag erős, 1,4 százalékos, bár ez a nettó kamatmarzsot terhelő versenynyomás miatt romlik – hangsúlyozza elemzésében a Moody’s.

A cég megemlíti a bankokra a válságenyhítő intézkedések keretében kivetett pótlólagos kormányzati illetékeket, amelyek várakozása szerint növelni fogják a bankrendszerre nehezedő jövedelmezőségi terheket.

A Moody’s szerint az eszközminőség romlásával párhuzamosan a bankok emelni fogják a veszteségek enyhítésére szolgáló tartalékolást, amely 2017 óta “kivételesen alacsony” volt.

A cég hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a magyar bankok finanszírozása továbbra is elsődlegesen a stabil betétállományból ered, és várhatóan a devizafinanszírozás javulása is folytatódik.

A Moody’s kiemeli azt is, hogy a magyar bankszektor likviditása erőteljes, és a bankok további likviditáshoz férhetnek hozzá a jegybanki támogatás révén.

A Moody’s addigi pozitívról tavaly változtatta a csütörtöki intézkedésig érvényes stabilra a magyar bankrendszer kilátását, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az addiginál korlátozottabb lesz a belátható előrejelzési távlatban.

Hirdetés
Újdonságok a 2025-ös adócsomagban! Új kihívások, megoldások a fizetésképtelenség és követeléskezelés terén - szakmai konferencia Budapest november 18.

Ismerje meg a 2025-ös adójogszabályok újdonságait. Például azt, hogy utólag hogyan csökkenthető az adóalap és milyen változások jönnek a társasági adó, valamint a számvitel terén. Ismerje meg a fizetésképtelenséghez és a követeléskezeléshez kötődő új szabályokat és megoldásokat.
Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy a legjobb szakértőktől, első kézből értesüljön a téma aktualitásairól.

Időpont: 2024 november 18.
Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** Budapest, Dohány u. 42-44, 1074
Információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/fizeteskeptelenseg-es-koveteleskezeles-uj-fejezet-kezdodik-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Lépett a Fed: Csökkentette az irányadó dollárkamatot

A bizottság hosszabb távon maximális foglalkoztatottság elérésére törekszik 2 százalékos inflációs cél mellett.

Sikeres a Napenergia Plusz Program

A Napenergia Plusz Program már több mint 20 ezer családot segít a zöldenergia termelésében és tárolásában.

Ennyit nem is vártak: ennyi az OTP adózás utáni nyeresége

A jelentés szerint a bank minden földrajzi szegmense nyereséget termelt a harmadik negyedévben, a külföldi profit-hozzájárulás közel 70 százalékos volt.

A könyvelők árat emelnek és a mesterséges intelligencia felé fordulnak 

November 10-e a könyvelők világnapja, a Számlázz.hu pedig immáron második alkalommal kérdezi meg a hazai gazdasági élet nélkülözhetetlen szereplőit arról, hogyan érzik magukat. 
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Gazdaság

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.

A járvány óta nem kényszerültek ennyi drága folyószámlahitelre a magyarok

Az első kilenc havi adatok alapján az idén rekordot dönthet a lakáshitelpiac.