Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nem is olyan meglepő okból tovább nőtt az orosz ipar
No menu items!

Nem is olyan meglepő okból tovább nőtt az orosz ipar

Illusztráció: Bigstock

A hivatalos adatok szerint Oroszország ipara meglepő módon ismét növekedést könyvelhetett el. Ez azonban a fegyvergyártás drasztikus bővülésének is köszönhető.

Az orosz ipari termelés márciusban jelentősen helyreállt, legalábbis a Roszsztat orosz statisztikai hivatal adatai szerint. Az adatok szerint az oroszországi gyárak a múlt hónapban 1,2 százalékkal növelték termelésüket az egy évvel korábbihoz képest.

Az ipari termelés növekedése azért is lenne figyelemre méltó, mert márciusra inkább csökkenést vártak a szakértők. A Bloomberg hírügynökség által megkérdezett közgazdászok átlagos becslése mínusz 1,4 százalékos volt.

A háború és a szankciók egyértelmű nyomai azonban a Roszsztat adataiban is látszanak. Egyes ágazatokban, köztük a bányászatban és a nyersanyag-kitermelésben jelentősen visszaesett a termelés (mínusz 3,6 százalék). Az ipari termelés növekedésének jelentős része valószínűleg az orosz védelmi termelés bővülésének is köszönhető. A “fémfeldolgozási késztermékek” ágazatban például 30 százalékos volt a növekedés. A repülőgépek és rakétahajtóművek építéséhez szükséges számítógépes és elektronikus alkatrészek növekedése is feltűnően magas volt (plusz 23 százalék).

Oroszország masszívan bővítette a kormányzati kiadásokat, mind a fegyverkezési, mind a szociális ágazatban. A Spiegel által idézett szakértők – köztük Gabriel Felbermayr bécsi közgazdász – rámutattak, hogy a klasszikus gazdasági mutatók, mint az ipari termelés és a bruttó hazai termék ma már kevésbé informatívak az oroszországi helyzetről.

A megnövekedett orosz fegyvergyártás “jóléti gazdasági szempontból haszontalan GDP” – mondta Felbermayr. Ha Oroszország “autók helyett tankokat épít“, és ezeket azonnal megsemmisítik Ukrajnában, az “a legmagasabb rendű jólét megsemmisítése“.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az elektromos autóipari forradalom határozza meg a világgazdaság következő éveit

A kínai autóipari vállalatok egyre sikeresebben értékesítik elektromos modelljeiket az európai piacokon

Az MNB 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot

A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság ugyanakkor romlott a márciusi kamatdöntés óta, a rövid távú európai kilátásokat főként lefelé mutató kockázatok határozzák meg.

Markovich Béla, a díjnyertes menedzser az oktatásban és a partnerségben hisz 

Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő - diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők - számára biztosít szakmai képzéseket.

Gyorstöltő tanácsok a szakértőtől

Egyre több mobilgyártó úgy árulja készülékét, hogy annak dobozában a töltőkábel mellet nem lapul már töltő.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.