Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Német bankfelügyelet: olcsón megúszhatják a német bankok
No menu items!

Német bankfelügyelet: olcsón megúszhatják a német bankok

Enyhe zúzódásokkal átvészelhetik a koronavírus-válságot a német bankok – véli a német szövetségi pénzügyi felügyelet, a Bafin elnöke.

Felix Hufeld

Felix Hufeld, a Bafin elnöke a felügyelet 2019-es éves beszámolója alkalmából elmondta, hogy a koronavírus-járvány által okozott gazdasági válság nem fogja tudni kisiklatni a német bankrendszert normális működéséből. “A bankszektor rendelkezik a válság kezeléséhez szükséges eszközökkel, még ha kis zúzódásokkal is kerül majd ki belőle” – fogalmazott.

A törlesztéskimaradás fedezetére elkülönített összegek azonban még szerinte nem elegendőek a kockázatok teljes kivédésére. “A reálgazdaságnak nyújtott több milliárdos támogatási csomaggal sem lehet megelőzni, hogy az elkövetkező hetekben-hónapokban, esetleg években néhányan fizetésképtelenné váljanak” – mondta.

Raimund Röseler

A Bafin bankfelügyeleti igazgatója, Raimund Röseler szerint “a koronavírus-válság következményei nem hagytak mély nyomot a bankok mérlegében, nagyon kevés egzisztenciális válságba jutott pénzintézetről tudunk“. A törlesztéskiesés fedezetére elkülönített összegeket azonban szerinte sem ártana tovább növelni. “Az elkövetkező negyedévben megszaporodnak majd a bankok értékbecslési kötelezettségei” – jelezte.

A Bafin szerint még a járvány komoly gazdasági következményei ellenére sem lehet tapasztalni egy pénzügyi válság kibontakozásának előjeleit.

Újra és újra felmerül a kérdés, hogy a rendszer válságával állunk-e szemben. Erről azonban szó sincs” – szögezte le Felix Hufeld. A 2008/2009-es pénzügyi válság óta a pénzügyi rendszer stabilizációs folyamaton ment át. “Sokkal stabilabbá vált a bankrendszer, sokkal nagyobb és jobb összetételű tőke felett rendelkezik” – hangsúlyozta a tájékoztatón, hozzátvéve, hogy ez összességében elmondható még a néhány éve problémákkal küszködő a biztosítási ágazatról is.

A mostani válság elsősorban az alacsony kamatszint és a digitális konkurencia megerősödése miatt egyébként is bevételcsökkenéssel küszködő pénzintézeteket érinti hátrányosan. “A mostani krízis csak felerősítette a bankoknál már egyébként is meglévő problémákat” – mondta. “Az üzleti modell újragondolását nem lehet a vírusjárványra hivatkozva tovább halogatniuk“.

A Bafin szerint a bankok hitelüzlete nagymértékben profitálhat jelenleg a kondíciók átmeneti felügyeleti enyhítéséből mind nemzeti, mind uniós szinten. “A krízis után megfelelően hosszú idő alatt lépésről lépésre fogjuk visszaállítani a felügyeleti szigort” – jelentette be a Bafin elnöke, megjegyezve, hogy egyelőre túl korai lenne a normalizálásra pontos időbeni ütemtervet lefektetni. “Elég tudatosítani azt az alapelvet, hogy ami válságban megengedhető, arra nem szabad tartósan berendezkedni” – figyelmeztetett.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra kérhetnek támogatást vállalkozások

A támogatási kérelmeket a vali.hu honlapnján keresztül, a program oldalán lehet benyújtani május 2-án 12 órától.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.

Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

A Richter változatlanul a 9150-9420 forintos sávban mozoghat. A gyógyszerpapír jegyzése csütörtökön 5 forinttal, 0,05 százalékkal 9260 forintra csökkent, 2,5 milliárd forintos forgalomban.

Úttörő konferencia az autóipar jövőjéről, hazai díjátadóval

A tisztán benzines autók napjai is meg vannak számlálva, miközben az elektromos autók térnyerése kapcsán még bőven akadnak kérdőjelek

Heti makronaptár

Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük az ipari termelés februári, a külkereskedelmi forgalom előzetes februári és részletes januári adatai, valamint a termelői árak és a kiskereskedelmi forgalom februári adatai. A kormányzati szektor 2023. utolsó negyedévi egyenlegét is közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.