Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nyáron drágább lesz az üzemanyag. Az olaj szankció, mint politikai eszköz
No menu items!

Nyáron drágább lesz az üzemanyag. Az olaj szankció, mint politikai eszköz

Aki autós túrát tervez nyárra, annak érdemes a mainál 10-15 forinttal több üzemanyagárral számolni – mondja Pletser Tamás az Erste Befektetési Zrt. olaj-, és gázipar elemzője. Az Üzletnek nyilatkozva hozzátette: az elektromos autók aránya marginális, ezért ennek nincs szerepe az üzemanyag-árak alakulásában.

– A tapasztalat azt mutatja, hogy nyáron inkább emelkedő trend a jellemző, aminek az az oka, hogy a Föld északi félgömbjén szezonálisan mindig ebben az időszakban nagyobb a keresletet, ekkor van az úgynevezett motorizációs szezon, nyáron jellemzően több üzemanyagot fogyasztunk, mint a téli időszakban – fejti ki a szakértő.

Pletser Tamás

Aki autózik, manapság azt tapasztalja, hogy az elmúlt hónapokban nagyjából 40 forinttal is megdrágult a benzin, miközben a hektikusabban mozgó gázolaj ára ismét felfelé ment. Így, miközben volt időszak amikor a kétfajta üzemanyag ára közötti olló a 40 forintot is elérte, most a kutaknál mindkettő nagyjából 400 forint körül kapható a legolcsóbb helyeken. Ez az elemző szerint két okkal magyarázható, az egyik, hogy a nyersolaj árában volt egy masszív emelkedés az elmúlt hetek során, másrészt a forint – dollár viszonylatban is jelentős árfolyamváltozás következett be, az amerikai valuta tovább erősödött.

– Természetesen a geopolitikai helyzet sem mellékes – magyarázza Pletser Tamás. Venezuelában  ismertek az események, miként Líbiában is, Irán ellen az Amerikaiak tovább szigorították a tavaly novemberben meghirdetett szankciót. Akkor a legnagyobb iráni olajvásárlók, Olaszország, Görögország, Törökország, India, Kína, Tajvan, Japán és Dél-Korea 180 napig mentességet kaptak a szankciók alól, azért, hogy legyen idejük az alternatív beszerzési források felkutatására, hirtelen ne szaladjon fel az olaj világpiaci ára. Most viszont az USA május 1-jével beszüntette a mentességet.

– Az Egyesült Államok könnyű helyzetben van, mert a palaolajnak is köszönhetően, a kőolaj és földgáz likvid (kondenzátum) termelése együttese napi 2 millió hordó híján fedezi az USA igényeit, ami  10-15 éve még napi 10 millió hordó mínusz volt. (Földgázból az USA nettó exportőr jelenleg.) A saját olajtermelés felfuttatásával párhuzamosan az USA egyre inkább semleges az olajárak szempontjából. Egyre aktívabban használja az olaj szankciót, mint politikai eszközt. Ezt látjuk Venezuelával szemben és ezt látjuk Iránnal szemben is. Régebben erre nem kerülhetett erre sor, akkor öngól lett volna.

A kérdésre, hogy az amerikai szankció mitől olyan erős? Az érintett államok, mint például India, az üzemanyag tekintetében még saját érdeke ellenére is betartsák azt. A szakértő szerint, mindez nem etikai, hanem húsba vágó gazdasági kérdés a számukra.

– Az olajiparban dollárelszámolás van. Ha valaki üzletet köt, azt az amerikaiak figyelik és a tranzakcióban érintett bank gyakorlatilag nem juthat hozzá a dollárelszámoláshoz, és ezért, aki egy ilyen ügyletet a szankció ellenére lebonyolít, azzal senki nem akar majd üzletelni, mert ha mégis, akkor nem jutna dollár likviditáshoz, ami pedig a pénzügyi rendszer alapja. Tehát az USA a pénzügyi eszközökön keresztül igencsak képes korlátozni, hogy ki mennyi és  milyen tevékenységet folytasson.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, tárgyhónapban a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható üzemanyagárai.

Pletser Tamás mégsem tart további kőolaj ár emelkedéstől.

– Azt gondolom, hogy egy kismértékű emelkedés – különösen a forint dollárral szembeni gyengülése esetén -, előfordulhat, de drasztikus áremelkedésre nem számítok. Ugyanakkor az év vége felé közeledve belép a MOB 2020 – as szabvány, ami a tengeri hajózásban is kötelezővé teszi a kevésbé környezetterhelő üzemanyagok használatát. Szerintem az év második felében már készülnek rá a cégek, aminek eredményeként a dízel piacán jelentősen megnövekedhet a keresleti oldal, ezért a dízel üzemanyag esetében még további emelkedés az év második felében elképzelhető. Mindez azonban nem érinti a nyári szezont. A családi nyaralásra autóval indulóknak mégis érdemes kissé magasabb árakkal számolniuk.

A világpiaci helyzetből eredő piaci hatásokat nehéz előre megjósolni, de a forint, dollárral szembeni  árfolyam-gyengülésében benne van az, hogy a benzin akár 10, a dízel ára pedig akár 20 forinttal is emelkedhet a nyárra.

Arra pedig kár lenne számítani, hogy az elektromos és hibrid autók elterjedése érdemben befolyásolná az üzemanyag árakat.

A családi nyaralásra autóval indulóknak érdemes magasabb árakkal számolni.

– A közelmúltban olvastam egy tanulmányt arról, hogy napi 300 ezer hordóra becsülik a hibrid és az elektromos autók miatt kieső keresletet. Tehát 300 000 hordó, naponta, miközben a globális olajkereslet napi százmillió hordó körül van. Vagyis ez mindössze 0,3 százalékos csökkenés, ami finoman fogalmazva sem túl, jelentős – von egyenleget Pletser Tamás-

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Csökkenő forgalom mellett emelkedett a BUX – Nyerő az OTP

A héten a legnagyobb mértékben, 2,08 százalékkal, 385 forinttal az OTP erősödött.

A 24. Jótékonysági Borárverésen új rekord született

A liciten megvásárolt tételekből és az árverést kísérő jótékonysági borvásáron összesen 22.610.000 forint gyűlt össze október 10-én.

Több mint egymilliárd forintos beruházás a Cerbonánál

A saját forrásból és hitelből megvalósuló, több mint egymilliárd forintos beruházáson több, mint tíz hazai és nemzetközi cég dolgozott.

Melyik vidéki településeken lesz biztosan új e-töltőállomás?

Az EM a különböző kiírásokon jelenleg összesen 260 milliárd forinttal ösztönzi zöldenergia termelésére és tárolására a magyar családokat és vállalkozásokat

Hírek

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Gazdaság

Nyugdíjpénzből ingatlant? Most jól teljesítenek a pénztárak, reálhozam mindenhol!

A Bank360.hu elemzése emlékeztet rá, hogy a csúcs reálhozamok (jellemzően több millió forintosak) 2021 vége felé voltak, amikor az árfolyamok magasan jártak, az infláció viszont még nem szabadult el

Már tízezer helyen lehet a kártyagyilkos qvikkel fizetni

A qvikkel kapcsolatban egyelőre a tanulás fázisában járnak még a vásárlók és a kereskedők is,

Az MNB újra elindította megtakarítási kampányát

A megtakarítások befektetésénél kerülni kell a túlzottan csábító ajánlatokat.

Látótávolságban sincs az 5 százalékos lakáshitelkamat, jobban néznek ki a személyi kölcsönök

A lakáshitelek kamatai semmit sem csökkentek október elején, egyelőre nyoma sincs, hogy a bankok elindulnának a tőlük kért 5 százalékos THM felé. A személyi...