Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Nyáron drágább lesz az üzemanyag. Az olaj szankció, mint politikai eszköz
No menu items!

Nyáron drágább lesz az üzemanyag. Az olaj szankció, mint politikai eszköz

Aki autós túrát tervez nyárra, annak érdemes a mainál 10-15 forinttal több üzemanyagárral számolni – mondja Pletser Tamás az Erste Befektetési Zrt. olaj-, és gázipar elemzője. Az Üzletnek nyilatkozva hozzátette: az elektromos autók aránya marginális, ezért ennek nincs szerepe az üzemanyag-árak alakulásában.

– A tapasztalat azt mutatja, hogy nyáron inkább emelkedő trend a jellemző, aminek az az oka, hogy a Föld északi félgömbjén szezonálisan mindig ebben az időszakban nagyobb a keresletet, ekkor van az úgynevezett motorizációs szezon, nyáron jellemzően több üzemanyagot fogyasztunk, mint a téli időszakban – fejti ki a szakértő.

Pletser Tamás

Aki autózik, manapság azt tapasztalja, hogy az elmúlt hónapokban nagyjából 40 forinttal is megdrágult a benzin, miközben a hektikusabban mozgó gázolaj ára ismét felfelé ment. Így, miközben volt időszak amikor a kétfajta üzemanyag ára közötti olló a 40 forintot is elérte, most a kutaknál mindkettő nagyjából 400 forint körül kapható a legolcsóbb helyeken. Ez az elemző szerint két okkal magyarázható, az egyik, hogy a nyersolaj árában volt egy masszív emelkedés az elmúlt hetek során, másrészt a forint – dollár viszonylatban is jelentős árfolyamváltozás következett be, az amerikai valuta tovább erősödött.

– Természetesen a geopolitikai helyzet sem mellékes – magyarázza Pletser Tamás. Venezuelában  ismertek az események, miként Líbiában is, Irán ellen az Amerikaiak tovább szigorították a tavaly novemberben meghirdetett szankciót. Akkor a legnagyobb iráni olajvásárlók, Olaszország, Görögország, Törökország, India, Kína, Tajvan, Japán és Dél-Korea 180 napig mentességet kaptak a szankciók alól, azért, hogy legyen idejük az alternatív beszerzési források felkutatására, hirtelen ne szaladjon fel az olaj világpiaci ára. Most viszont az USA május 1-jével beszüntette a mentességet.

– Az Egyesült Államok könnyű helyzetben van, mert a palaolajnak is köszönhetően, a kőolaj és földgáz likvid (kondenzátum) termelése együttese napi 2 millió hordó híján fedezi az USA igényeit, ami  10-15 éve még napi 10 millió hordó mínusz volt. (Földgázból az USA nettó exportőr jelenleg.) A saját olajtermelés felfuttatásával párhuzamosan az USA egyre inkább semleges az olajárak szempontjából. Egyre aktívabban használja az olaj szankciót, mint politikai eszközt. Ezt látjuk Venezuelával szemben és ezt látjuk Iránnal szemben is. Régebben erre nem kerülhetett erre sor, akkor öngól lett volna.

A kérdésre, hogy az amerikai szankció mitől olyan erős? Az érintett államok, mint például India, az üzemanyag tekintetében még saját érdeke ellenére is betartsák azt. A szakértő szerint, mindez nem etikai, hanem húsba vágó gazdasági kérdés a számukra.

– Az olajiparban dollárelszámolás van. Ha valaki üzletet köt, azt az amerikaiak figyelik és a tranzakcióban érintett bank gyakorlatilag nem juthat hozzá a dollárelszámoláshoz, és ezért, aki egy ilyen ügyletet a szankció ellenére lebonyolít, azzal senki nem akar majd üzletelni, mert ha mégis, akkor nem jutna dollár likviditáshoz, ami pedig a pénzügyi rendszer alapja. Tehát az USA a pénzügyi eszközökön keresztül igencsak képes korlátozni, hogy ki mennyi és  milyen tevékenységet folytasson.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, tárgyhónapban a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható üzemanyagárai.

Pletser Tamás mégsem tart további kőolaj ár emelkedéstől.

– Azt gondolom, hogy egy kismértékű emelkedés – különösen a forint dollárral szembeni gyengülése esetén -, előfordulhat, de drasztikus áremelkedésre nem számítok. Ugyanakkor az év vége felé közeledve belép a MOB 2020 – as szabvány, ami a tengeri hajózásban is kötelezővé teszi a kevésbé környezetterhelő üzemanyagok használatát. Szerintem az év második felében már készülnek rá a cégek, aminek eredményeként a dízel piacán jelentősen megnövekedhet a keresleti oldal, ezért a dízel üzemanyag esetében még további emelkedés az év második felében elképzelhető. Mindez azonban nem érinti a nyári szezont. A családi nyaralásra autóval indulóknak mégis érdemes kissé magasabb árakkal számolniuk.

A világpiaci helyzetből eredő piaci hatásokat nehéz előre megjósolni, de a forint, dollárral szembeni  árfolyam-gyengülésében benne van az, hogy a benzin akár 10, a dízel ára pedig akár 20 forinttal is emelkedhet a nyárra.

Arra pedig kár lenne számítani, hogy az elektromos és hibrid autók elterjedése érdemben befolyásolná az üzemanyag árakat.

A családi nyaralásra autóval indulóknak érdemes magasabb árakkal számolni.

– A közelmúltban olvastam egy tanulmányt arról, hogy napi 300 ezer hordóra becsülik a hibrid és az elektromos autók miatt kieső keresletet. Tehát 300 000 hordó, naponta, miközben a globális olajkereslet napi százmillió hordó körül van. Vagyis ez mindössze 0,3 százalékos csökkenés, ami finoman fogalmazva sem túl, jelentős – von egyenleget Pletser Tamás-

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a spárga, ette már ma? – a megszokottnál korábban itt a szezon

Hazánkban mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, ahonnan éves szinten mintegy 5000-5500 tonna termést takarítanak be.

Itt az újabb árzuhanás a Teslánál

A Model S alapváltozata most 72 990 dollárba, a másik változata pedig 87 990 dollárba kerül. A Model X alapváltozata most 77 990 dollárba kerül, a másik változata pedig 92 900 dollárba.

Háborús helyzet vízözönnel: így változtattak útvonalat a légitársaságok

A United Airlines azt jelezte, hogy május 2-ig törli a Newarkból Tel Avivba közlekedő napi járatát, míg az Air Canada azt tette közzé, hogy június végéig szünetelteti a Tel Avivba és Tel Avivból induló járatait.

Hatalmas lehetőség előtt az állattenyésztők ágazata

Április elejéig 470 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár 156 ezer gazdálkodónak, múlt héten újabb 55 milliárd forintot.
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.