Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Olasz kormányzati válságtanácskozás a tésztainfláció miatt
No menu items!

Olasz kormányzati válságtanácskozás a tésztainfláció miatt

Illusztráció: Freepik

Legyen szó akár egy tányér spagettiről vagy pennéről, az olaszok kedvenc ételének ára az egekbe szökött. Az olasz kormány már válságtanácskozást is tartott a tészta meredek drágulása miatt.

A tészta ára márciusban 17,5%-kal, áprilisban pedig 16,5%-kal emelkedett az olasz gazdasági minisztérium szerint, amely az Istat adataira hivatkozott. Az áremelkedés kétszerese az olasz inflációnak, amely áprilisban 8,1%, márciusban pedig 8,7% volt éves szinten a Refinitiv adatai szerint.

Az éttermekben a tésztaételek ára 6,1%-kal emelkedett éves összevetésben – közölte a CNBC-vel az Assoutenti olasz fogyasztóvédelmi szervezet. A Nemzetközi Tésztaszervezet 2022-es felmérése szerint egy átlagos olasz évente közel 23 kilogramm tésztát fogyaszt el.

A megemelkedett kiskereskedelmi árak annak köszönhetőek, hogy a gyártók most értékesítik azokat a tésztakészleteiket, amelyek még akkor készültek, amikor a nyersanyagköltségek magasabbak voltak.

“Ez a magasabb nyersanyagköltséggel előállított készletek értékesítésének köszönhető”

– mondta Furio Truzzi, az Assoutenti elnöke, a magasabb búza- és energiaárakra hivatkozva.

2022 márciusában a búza ára több mint egy évtizede a legmagasabb szintre emelkedett, ahogy Oroszország ukrajnai inváziója előrehaladt. Mindkét nemzet hatalmas mezőgazdasági termékszállítója a világpiacnak.

Truzzi azonban megjegyezte, hogy az inputköltségek azóta csökkentek, és a magasabb tésztaárakat most más tényezők mozgatják.

A magas árakat a nagyobb profit érdekében tartják fenn. Az árak csak a fogyasztás jelentős visszaesése esetén fognak csökkenni” – mondta Truzzi, aki 15 napos “tésztasztrájkot” tervez. 2007-ben az olaszok egynapos sztrájkot tartottak a tésztavásárlás ellen, amikor az árak közel 20%-kal emelkedtek.

A búza nemzetközi ára áprilisban 2,3%-kal csökkent, és 2021 júliusa óta a legalacsonyabb szintre esett az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet szerint.

A búza ára az ukrajnai inváziót követő történelmi csúcsról csökkent, de továbbra is magas” – mondta Nandita Roy, a Világbank külső ügyekért felelős munkatársa a CNBC-nek. Megjegyezte, hogy a Világbank előrejelzése szerint a búza ára 2023-ban 17,4%-kal csökken majd 2022-hez képest.

A durumbúza, egy olyan búzafajta ára, amelyet jellemzően tésztákhoz használnak, szintén csökkent az elmúlt hónapokban. “Ugyanakkor számos országspecifikus tényező van, amely magyarázatot adhat az olaszországi tésztaárak emelkedésére” – tette hozzá Roy.

Rendkívüli tésztagyűlés

Két héttel ezelőtt az olasz gazdaságfejlesztési miniszter, Adolfo Urso rendkívüli ülést hívott össze, amelyen a tésztaárak emelkedéséről szóló megbeszélést terjesztették elő.

A tésztagyártók, fogyasztói szövetségek és kormányzati tisztviselők is részt vettek a találkozón. Egyesek tésztaárplafon bevezetését követelték, hogy megfékezzék az árak emelkedését, amit azóta elutasítottak.

A tésztaárakra vonatkozó legfrissebb felmérések “máris az árcsökkenés első, bár gyenge jeleit mutatják, ami annak a jele, hogy a következő hónapokban jelentősen csökkenhetnek a költségek” – áll az olasz üzleti minisztérium közleményében

A ma a polcokon lévő tésztát hónapokkal ezelőtt gyártották durumbúzából, amelyet még egy korábbi időszak jegyzéseivel vásároltak, a háborús csúcsidőszak energiaköltségeivel” – áll az Unione Italiana Food, az olasz élelmiszergyártókat képviselő szövetség közleményében. A magasabb csomagolási és logisztikai költségek szintén hozzájárultak a tészták magas áraihoz – áll a szövetség közleményében.

A közlemény hozzátette, hogy a tésztagyártás kltségei egy év alatt 8,4 százalékkal emelkedtek, ami “a fogyasztási cikkeknél mért átlagos inflációs indexszel egy szinten van“.

A költségek csökkentek, ez igaz, de nem tértek vissza a korábbi szintre, és még mindig elég magasak a 2020/2021-es évekhez képest” – tette hozzá a szervezet.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.

Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei, így lehet pályázni

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta az új otthonfelújítási támogatás részleteit. A tervezett pályázati felhívás alapján az ismert alapfeltételek nem változtak, vannak azonban új előírások és kedvezmények is.

Márciusban 4 millió 746 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A foglalkoztatottak száma 4 millió 746 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt márciusban. 2024 márciusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 38 ezerrel, 4 millió 746 ezerre nőtt. A munkanélküliek száma 217 ezer volt .
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.