Kezdőlap Közlekedés Óriási veszteség, kalapozik a Boeing
No menu items!

Óriási veszteség, kalapozik a Boeing

Fotó: youtube/Boein

A bajba jutott Boeing a múlt héten több, mint 6 milliárd dolláros harmadik negyedéves veszteségről számolt be, a repülőgépgyártóezért további 19 milliárd dollárt kér a befektetőktől.

A Boeing, a bajba jutott amerikai repülőgépgyártó arra kéri a befektetőket, hogy mintegy 19 milliárd dollárt pumpáljanak a cégbe, hogy megerősítsék mérlegét, és megvédjék befektetési besorolású hitelminősítését a „bóvli” státuszra való csökkentéstől. A vállalat, amelynek pénzügyeit számos biztonsági probléma, valamint egy hónapok óta tartó sztrájk szorongatja, hétfőn jelentette be terveit, miután a múlt héten 6 milliárd dolláros harmadik negyedéves veszteségről számolt be – írja a The Times.

A repülőgépgyártó 90 millió új részvény eladását tervezi, amelyek értéke a részvények jelenlegi piaci árfolyama alapján közel 14 milliárd dollár, valamint 5 milliárd dollár értékben letéti részvényeket, amelyek elsőbbségi részvényekké alakulnának át. A Boeing, amelynek székhelye Virginiában van, nem volt hajlandó bővebben kifejteni a tőzsdei bejelentést, amely szerint a bevont pénzt „általános vállalati célokra” fordítanák.

A vállalat alig két hete jelezte, hogy akár 25 milliárd dollárt is megpróbálna felvenni a befektetőktől, és az elemzők arra számítanak, hogy az új részvények ára meglehetősen közel lesz a jelenlegi piaci árhoz. Hétfőn a Boeing részvényei 4,32 dolláros, azaz 2,8 százalékos csökkenéssel 150,69 dolláron zártak New Yorkban, ami több mint 40 százalékos esést jelent az év eleje óta.

A Boeing a világ két legnagyobb repülőgépgyártójának egyike, és válságok sorozatával néz szembe, amióta 2018-ban és 2019-ben két, 346 utas és személyzet halálát okozó szerencsétlenséget követően le kellett állítania 737 Max típusú repülőgépeit. A hírneve idén januárban újabb csapást szenvedett, amikor egy ajtópanel leszakadt a repülés közben, ami arra késztette a szabályozó hatóságot, hogy korlátozza a Max repülőgépek gyártását.

Legutóbb a kereskedelmi repülőgépek gyártását az amerikai nyugati parton sztrájkhullám sújtotta, 33 000 gépész sztrájkolt a fizetés és a juttatások miatt kialakult vitában. A sztrájk szeptember közepén kezdődött, és a becslések szerint napi 50 millió dollárba kerül a Boeingnek. A vállalat legutóbbi ajánlatát múlt szerdán elutasították.

A termelésre vonatkozó hatósági ellenőrzések és a sztrájk hatása a múlt héten a Boeing pénzügyeiben is megmutatkozott, amikor a szeptember végéig tartó három hónapra vonatkozóan 6,2 milliárd dolláros veszteséget jelentett be. Eddig 10 milliárd dollár készpénzt használt fel 2024-ben – a készpénzállomány felét -, és a vezetők arra számítanak, hogy a Boeing 2025-ben is folytatja a készpénzégetést.

A csoport adósságállománya 58 milliárd dollár, és mindhárom nagy hitelminősítő intézet egy fokozattal a „bóvli” státusz fölé sorolja a Boeinget. A vállalat besorolása még soha nem esett a befektetési fokozat alá, de az egyik ügynökség, az S&P Global Ratings figyelmeztetett, hogy ez megváltozhat, ha a vállalat készpénzállománya tovább csökken.

Kelly Ortbergre, aki augusztusban vette át a botrányok miatt szenátusi vizsgálattal is sújtott, majd további botrányokkal terhelt Boeing vezérigazgatói posztját, az a feladat hárul, hogy helyreállítsa a vállalat hírnevét. A múlt héten „alapvető kultúraváltásra” szólított fel a vállalaton belül, és elfogadta, hogy a vállalatba vetett bizalom megromlott. Hozzátette, hogy a Boeing „túl sok adóssággal terhelt”, és elismerte, hogy „súlyos hibák” történtek a teljesítményében.

„Ez egy nagy hajó, amelynek időbe telik, amíg megfordul, de ha ez megtörténik, akkor képes lesz újra nagyszerűvé válni” – mondta az alkalmazottaknak.

A 64 éves Ortberg a mérleg megerősítése mellett ebben a hónapban bejelentette, hogy a Boeing az elkövetkező hónapokban 17 000 munkahelyet – a globális létszám tizedét – szüntet meg.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet