Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Oroszország fejvesztve kereshet új vevőket az olajára
No menu items!

Oroszország fejvesztve kereshet új vevőket az olajára

Csak az uniós embargó a becslések szerint napi mintegy 1,3 millió hordót von majd ki az európai piacról. Illusztráció: Bigstock

Oroszország dacol az olajkitermelés összeomlásával kapcsolatos várakozásokkal, Moszkvának azonban meg kell dupláznia erőfeszítéseit, hogy új vevőket találjon, ha nem akarja, hogy a következő hónapokban csökkenjen a kitermelés.

A februári ukrajnai offenzívát közvetlenül követő zuhanás után az orosz termelés az elmúlt három hónapban újra felfutott, mivel a finomítás fellendült, és az ázsiai vevők átvették a nyugatiak által elkerült szállítmányokat. Az Európai Unió tilalma, valamint a gazdasági növekedés lassulása azonban súlyos csapást mérhet az orosz olajtermelőkre.

Az orosz olajvállalatok élvezték a nyári szezon szépségeit: a növekvő belföldi kereslet és az uniós szankciók hiánya lehetővé tette számukra, hogy növeljék a termelést” – mondta a Bloombergnek Katona Viktor, a Kpler adatszolgáltató cég vezető elemzője. “Ahogy a közeljövőre tekintünk, ez biztosan megváltozik” – tette hozzá.

Az orosz nyersolaj kitermelése júliusban elérte a háborús csúcsot, mintegy napi 10,8 millió hordót. Katona szerint a mennyiség napi 10,5 millióra csökkenhet, amikor az uniós tilalom decemberben életbe lép. A Rystad Energy elemzői az év végére napi 10,1 millióval számolnak, míg a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2023 elejére napi 2 millió körüli visszaesést vár.

Az uniós embargó, amely december 5-től a tengeri nyersolaj behozatalára és a legtöbb csővezetékes szállításra vonatkozik, az IEA becslései szerint napi mintegy 1,3 millió hordót von majd ki az európai piacról. Február 5-én az olajtermékek behozatalára vonatkozó tilalom következik, amely valószínűleg további napi 1 millió hordónyi mennyiséget fog csökkenteni – közölte az IEA.

Számos hagyományos vásárló már most is elutasítja az orosz hordók átvételét, ami arra készteti Moszkvát, hogy ázsiai vevőknek adjon el, gyakran jelentős árengedménnyel. A Bloomberg által összeállított, hajók nyomon követésére vonatkozó adatok szerint Oroszország idén közel napi 800 ezer hordóval növelte a régióba irányuló tengeri nyersolajforgalmát.

A Kpler, a Rystad és a moszkvai székhelyű BCS Global Markets elemzői szerint azonban az ország nem számíthat arra, hogy Ázsia az összes fölösleges hordót felszívja, amint az uniós tilalom életbe lép, mivel a régió már így is telített orosz nyersolajjal.

“Rövid távon Ázsia már most is szinte mindent visz, amit tud”

– mondta Ron Smith, a BCS elemzője.

Szergej Vakulenko, az orosz olajiparban több mint 25 éves tapasztalattal rendelkező független szakértő szerint az Európába irányuló teljes jelenlegi tengeri exporttal megegyező mértékű orosz termeléskiesés a legrosszabb forgatókönyv, és valószínűtlen, hogy bekövetkezik. Várakozásai szerint a kereskedők világszerte buzgón keresnek majd vevőket az extra orosz mennyiségekre, mivel máshol kevés a szabad termelési kapacitás.

Vakulenko úgy látja, hogy az orosz kitermelés az év végéig nagyjából szinten marad, és ezt a véleményt osztja Kirill Bahtin, a Sinara Bank vezető olaj- és gázipari elemzője is.

2023 februárjáig többé-kevésbé stabil, napi 10,8 millió hordónyi orosz folyékony szénhidrogén termelésére számítunk“, köszönhetően az Európából Ázsiába irányuló sikeres erőfeszítéseknek, mondta Bahtin.

A Kommerszant című napilap hétfői jelentése szerint e hónap első heteiben Oroszország napi nyersolaj- és kondenzátum-kitermelése átlagosan mintegy 10,47 millió hordó volt naponta. A júliushoz képest bekövetkezett 3%-os csökkenés mögött valószínűleg a szezonalitás áll, nem pedig olyan hosszú távú tényezők, mint a szankciók, mivel az alacsonyabb kínálat nagy része kisebb termelők egy csoportjától származik.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Otthonfelújítási program felhívását szakmai egyeztetés előzi meg

Júniustól indul az Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja, a programban június 3-tól az MFB Pontokon keresztül lehet részt venni.

Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme

Az emelkedőkkel és gyakori megállókkal tarkított vonalon jövő évtől tíz portugál gyártmányú, akadálymentes CaetanoBus szállítja majd az utasokat. 

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

2030-ig megkétszereződik a geotermikus energia hazai felhasználása

Március elején nyílt meg a Svájci Alap forrásaiból finanszírozott 5,3 milliárd forintos felhívás egyebek mellett meglévő termálkutak korszerűsítésének vagy állami tulajdonban levő szénhidrogén-kutak termálkúttá alakításának támogatására
Hirdetés

Hírek

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.

Az Amerikából érkezett kedvező makrogazdasági adat hatására csúcson a BUX

BUX 1027,91 pontos, 1,56 százalékos emelkedéssel, 66 839,15 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.

Tovább nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon márciusban

A részvényalapokhoz 9,2 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások tovább segítettek, így 4,8 százalékos növekedés történt a kategória vagyonában az elmúlt hónapban.

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.