Kezdőlap Cégvilág Oszkó: az iparűzési adó rontja a versenyképességet
No menu items!

Oszkó: az iparűzési adó rontja a versenyképességet

Érdemes megfontolni a helyi iparűzési adó átalakítását, mert ez az adónem éppen azokat a cégeket nem segíti, amelyek fejlesztenek – mondta az InfoRádiónak Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter, az OXO Technologies Holding alapító-tulajdonosa.

Oszkó Péter úgy vélte, az iparűzési adóval az a legnagyobb baj, hogy nagyon eltérő mértékben terhel különböző jellegű cégeket, és azokat terheli nagyobb arányban, amelyek magas hozzáadott értéket állítanak elő, illetve innovatív technológiába fektetnek be. Hozzátette, már 15 éve is a legnagyobb ellenzője volt az iparűzési adó fenntartásának, mert rontja a versenyképességet.

Oszkó Péter. Fotó: MTI/Bugány János

A vállalati szektor fejlődését torzítja rossz irányban, hiszen aki változatlan formában értékesít tovább valamit, az nem vagy alig fizet iparűzési adót, aki pedig értéket állít elő, az a legnagyobb befizető. Érdemes lenne úgy átalakítani, hogy ne azokat jutalmazza, akik a lehető legkevesebbet állítják elő, és azokat büntesse, akik nagyobb értéket állítanak elő” – fogalmazott Oszkó Péter.

A volt pénzügyminiszter szerint az nem gazdaságszabályozási kérdés, hogy az adónem megszűnik-e, mert egy nyereségadó jellegű helyi adó akár fenn is maradhat, bár a racionalitását megkérdőjelezi, és felvetette, miért nem központi beszedésű adók vannak, amelyekből aztán a helyi önkormányzatok megfelelő mértékű finanszírozást kapnak.

Abban van logika, hogy a helyi önkormányzatoknak legyen a helyi vállalkozásoktól bevételük, de ezt olyan adóalappal kellene megtenni, amely nem ennyire hátrányos az értékteremtő vállalkozásoknak – jelentette ki.

Arra a felvetésre, hogy az iparűzési adó az önkormányzatok jelentős bevételi forrása, ezért érdekeltek abban, hogy a területükön működjenek olyan vállalkozások, amelyek fejlesztenek, Oszkó Péter azt mondta, az adópolitikát makroszinten érdemes kitalálni és rendezni, utána már minden csak címkézés kérdése.

Jó lenne, ha az iparűzési adó rendezését nem kötné gúzsba az, hogy az önkormányzatok bevétele abból származik. Számos más adónem, lehetőség van az önkormányzati bevételek biztosítására.

Ez önmagában nem okozhatja azt, hogy az adónem folyamatos gazdaságtorzító hatása fennmarad – mondta a pénzügyi szakember, és hozzátette, az alapvető kérdés, hogy a költségvetésben van-e elegendő mozgástér az adónem átalakítására. Úgy látja, hogy az utóbbi években számos kedvező adójogi intézkedésre volt mozgástér, ezért lehet, hogy érdemes lenne most az iparűzési adót előre venni.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg